İbrahim Saraçoğlu Tarçının Faydaları

İbrahim Saraçoğlu Tarçının Faydaları

HER DERDE DEVA TARÇIN Boğaz ve burun rahatsızlıklarının tedavisinde Tarçının çok özel bir yeri vardır, adeta bunların tedavisi için yaratılmış bile diyebiliriz. Burun ve boğaz tedavisinde doğrudan etkisi olan bir bitkidir. Faranjit, sinüzit ve ses telleri şikayetlerinizde tarçın imdadınıza yetişir. Bu rahatsızlıklarınızı mükemmel bir şekilde önler. İçindeki etkin maddeler sayesinde faranjit ve ses tellerinizdeki tahribatı […]


HER DERDE DEVA TARÇIN
Boğaz ve burun rahatsızlıklarının tedavisinde Tarçının çok özel bir yeri vardır, adeta bunların tedavisi için yaratılmış bile diyebiliriz. Burun ve boğaz tedavisinde doğrudan etkisi olan bir bitkidir. Faranjit, sinüzit ve ses telleri şikayetlerinizde tarçın imdadınıza yetişir. Bu rahatsızlıklarınızı mükemmel bir şekilde önler. İçindeki etkin maddeler sayesinde faranjit ve ses tellerinizdeki tahribatı iyileştirir. Bazı insanların burun ve boğaz enfeksiyonuna karşı hassasiyeti vardır, yaşamlarında seslerini kullanarak para kazanan insan sayısı çok fazladır, bunlar; spiker, öğretmen veya şarkıcı olabilir. Ses tellerinde tahribat olduğunda tarçın çayı içerek bu rahatsızlığın önüne geçmeleri mümkün. Nerdeyse her derde deva diyebileceğimiz bir baharattır Tarçın. Size önerimiz bir hafta içinde en az dört kez kabuk tarçın çayını içmeniz. Bir hafta böyle sıklıkla tarçın çayını içtikten sonra, onbeş yirmi gün hiç içmeyin. Tarçın çayı içerek kan şekerinizi düşürebilirsiniz, romatizmaya yakalanmanızı önler, yüksek tansiyon hastası olmanıza mani olur, yorgunluğunuzu giderir, faranjite iyi gelir, sakinleştirir, yani bir çok derdinize deva olan doğal bir antibakteriyeldir. Bağırsaklardaki bazı oluşumların önüne geçer, deri hastalıklarına karşı direnç oluşturur, baş ağrısına iyi gelir, mide rahatsızlıklarını giderir, zihninizi rahatlatır sakinleştirir, kanser rahatsızlığına karşı direnç sağlar, çok farklı moleküler yapısı olan antioksidan içerir, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, stresten uzaklaştırır, migrene iyi gelir. Tüm bu rahatsızlığı olanların kabuklu tarçın çayı tüketmeleri tavsiye edilir. Yanlız abartmadan, tüketiniz. Bir hafta içinde dört yada beş seferi geçmemeli. Arada yirmi gün ara verip tekrar bir haftada dört beş kez içebilirsiniz. Vücudunuzu bitki çaylarına alıştırmanızı, alışkanlık haline getirmenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü sürekli aynı şekilde alacağınız bitki çaylarının, vücutta alışkanlığa neden olacağından hiç bir faydasını görmezsiniz. Tarçın size tavsiye edebileceğimiz en güçlü antioksidandır. İçeriğinde en az dokuz tane antioksidan bulunmaktadır. Tarçın aynı zamanda bir potasyum deposudur.

ŞEKER RAHATSIZLIĞINA TARÇIN
Tarçın, kan şekerinizi düşürür. Tarçın kan şekerini yan yana dizer ve karaciğerde glikojen olarak depolar, vücutta şekere ihtiyaç duyulduğunda glikojeni tekrar glikoza yani şekere dönüştürür ve tekrar kullanır. Tarçın, yüksek olan kan şekerinin düşürülmesinde çok iyi bir yardımcıdır, çünkü aynı anda hem aktive eder, hemde inhibe ederek insülin hassasiyetini arttırır. Tarçın çayını kesinlikle kan şekerini düşürmede kullandığınız bir ilaç gibi düşünmeyin. Tarçın’ı ister kabuğu ile kaynatıp çay  olarak tükettiğinizde veya isterseniz toz olarak tükettiğinizde, kan şekerinizi düşürür, insülin hassasiyetini arttırmada etken bir baharattır.

KOLESTEROL RAHATSIZLIĞINA TARÇIN
Şeker hastalarının dikkat etmeleri gereken bir başka konuda kolesterol’dür. Kan yağları yüksek olan şeker hastalarının, kan şekerlerini kontrol altına almaları çok zordur. Yüksek kolesterol insülin hassasiyetini kötü yönde etkiler. Hayvansal yağlar ile aşırı yağ tüketimi şeker hastalarının uzak durması gerektiği besinlerdir. Bunları dikkatli tüketmeleri gerekir. Haftanın birkaç günü içeceğiniz kabuk tarçın çayı total kolesterol ile kötü kolesterol’ü kontrolünüz altında tutmanıza yardım eder.
Kan şekeri düşüklüğünüz varsa, tarçın ve tarçın çayından uzak durmanızı tavsiye ederiz. Tarçın bir potasyum deposudur demiştik, böbrek yetmezliği olanlar, yada diyaliz hastası olanların’da tarçından uzak durmalarını tavsiye ederiz. Bazı insanlara iyi gelecek olan kürler, bazı hastalarada zarar verir.

MİDE RAHATSIZLIĞINA TARÇIN
Helicobacter pylori bakterisi midede oluşan bir bakteri türüdür, bu bakteri mide kanserine bile neden olmaktadır. Tarçın, içeriğinde birkaç tane etken madde bulundurur, bu maddeler helicobacter pylori bakterisinin yok olmasında önemli rol oynar. Bu etkin maddeden karabiber ile havuç köklerindede az miktarda bulunur.
Yine tarçını içmelerini tavsiye edebileceğimiz başka bir hasta gurubuda iltihaplı eklem romatizması olan hastalardır. Haftada bir kaç kez tüketmeleri tavsiye edilir.
Hiperaktif insanlarada tarçın çayını öneriyoruz, sakinleştirir.
Tarçın çayını yapmak için, 200 ml suyu ocağa koyun kaynatın, kaynadıktan sonra içine kabuk tarçını koyun, ağzını kapatın ve kısık ateşte beş dakika daha kaynatın. Sonra ocaktan alın ve süzün, ılıyınca için. Fakat mutlaka hastalandığınızda bir doktora baş vurun, bu vermiş olduğumuz kürler size yardımcı tedavilerdir.

Bir önceki yazımız olan Hayıt Tohumu Nedir Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizde hayit ekstresi, hayıt ağacı faydaları ve hayıt ağacının faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. merhaba, tarçın tansiyonu yükseltirmi? şeker hastası olduğum için tarçın içiyorum ama son zamanlarda tansiyonumda oynamalar meydana geliyor. tansiyon ilaçı da kullanıyorum. tarçın içtikten 1-2 saat sonra tansiyonun yükseliyor olabilirmi?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM