Doğal Hekim
İbrahim Saraçoğlu Bit Tedavisi
Sosyal Medyada Paylaş

İbrahim Saraçoğlu Bit Tedavisi

Dünya genelinde en geniş yaşam alanına sahip olan böceklerden biri de bittir. Yaşam tarzları ve dayanıklı yapıları ile birçok ortamda yaşayabilen pire ve bit birçok alanda rastlayabileceğiniz böceklerdendir. Hayvanlar üzerinde bulunan pirelerin insan saçındaki türüne bit denilmektedir. Bit insan kafasında kendiliğinden oluşmaktadır. Saç derisinin kurumasıyla parçalanır ve kepek oluşur daha


Dünya genelinde en geniş yaşam alanına sahip olan böceklerden biri de bittir. Yaşam tarzları ve dayanıklı yapıları ile birçok ortamda yaşayabilen pire ve bit birçok alanda rastlayabileceğiniz böceklerdendir. Hayvanlar üzerinde bulunan pirelerin insan saçındaki türüne bit denilmektedir. Bit insan kafasında kendiliğinden oluşmaktadır. Saç derisinin kurumasıyla parçalanır ve kepek oluşur daha sonra bu kepekler saçtaki fazla yağ ile beslenir ve minik canlıyı oluştururlar.

Sirke olarak adlandırılan beyaz koza halindeki canlı uygun ortamı bulduktan sonra kozasından çıkar ve bite dönüşür. Kafa derisinde bit kısa sürede çoğalarak tüm saçınızı kaplayabilir. Fakat bitleri temizlemek çok zor değildir. Özellikle günümüzde uygulanan kimyasal ilaçlar ve doğal yöntemler ile bitleri temizlemek çok basit bir duruma gelmiştir. Hayvanlar âleminde bit en çok maymunlarda görülmekte ve insanlar gibi maymunlarda bitleri tek tek elleri ile temizlemektedirler.

Bit için kullanılan ilaçların bazılarının yan etkileri çok kuvvetli olduğu için kimyasal ilaçlar yerine bitkisel doğal kürleri kullanmanız daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Bu doğal kürler ile bitleri temizlediğiniz gibi aynı zamanda saç sağlığınızı güçlendirerek, parlak ve dolgun saçlara kavuşmanızda mümkün olmaktadır.

Bitlerin Yaşam Döngüsü Nasıldır?

Bilinmesi gereken en önemli şey bitlerin yaşam döngüsüne müdahale edilmezse ve bitler çoğalmak için uygun ortamı sağlarlar ise sonsuza kadar yaşamlarını sürdürebilirler. Böcek türünden olan bitler çok hızlı şekilde çoğalarak kısa sürede 10-100 kat arasında sayıları artmaktadır. Ortama göre bitlerin çoğalma oranlarında farklılıklar gözlemlenmektedir.  

Bu nedenle bitlenen kişiler tedavilerini geciktirmemeli ve bitleri en kısa sürede temizlemelidirler. Sadece insan kafasında yaşayan bitlere baktığınız zaman bu bitler 32-35 gün kadar kısa bir hayat sürmektedirler. Bu bitlerin üreme zamanları ise 13 ile 19 gün arasında değişiklik göstermektedir. Yaşam sürelerine göre bir oranlama yapıldığı zaman yaşamları boyunca 1 veya 2 kez kesinlikle üremektedirler. Üremeler gerçekleştikten sonra saç derisinde 10-20 arasında sirke denilen bit yavruları kalmaktadır.

Bitler üredikten sonra ölse de bu yavrular olgunlaşma döneminde sirkelerden çıkar beslenmeye başlar ve hızlı bir şekilde üreme dönemine hazırlanırlar. Bitlerin ortalama olarak 2 hafta üreme süresi olduğuna göre bir bit üreyerek 15 sirke oluşturduğunu düşünürsek saç derisinde 5 tane bit olması 2 hafta sürenin sonunda yaklaşık olarak 75 bitin meydana gelmesi demektir. Eğer bu bitlerin tedavisi yapılmazsa kafanızda milyonlarca bit oluşabilir.

Çoğunlukla bitlerin tedavisinde kimyasal ilaçlar sık kullanılsa da bu ilaçların kullanılması çok fazla önerilen bir durum değildir. Bitlerin temizlenmesi zor olduğu için kimyasal ilaçların kullanılması için inat edilmemesi gerekmektedir. Bu yöntemler yerine doğal ve bitkisel ilaçların kullanılarak bitlerin temizliği yapılmalıdır. Bitkisel ilaçlar kimyasal ilaçlara göre bit tedavisinde daha çok etkilidirler.

İbrahim Saraçoğlu Bit Tedavisi Malzemeleri Nelerdir?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bitlerin tedavisi için doğal ve bitkisel bir kür hazırlamıştır. İbrahim Saraçoğlu’nun hazırladığı bitkisel tedavide en iyi çözüm içeren bitkiler ısırgan otu ve elma sirkesidir. Peki, saç biti kürü nasıl hazırlanır?

Saç biti kürünü hazırlamak için haftada bir defa doğal yapım elma sirkesini saç diplerinize masaj yaparak saç uçlarınıza kadar uygulayınız ve 30 dakika etkisini göstermesi için bekletiniz. Sonrasında saçlarınızı doğal sabun ile yıkayarak sirkeden saçlarınızı temizleyiniz. Sonrasında ısırgan otu saç kürünü uygulayarak bitlerden tamamen kurtulabilirsiniz.

Isırgan otu kürünü yapmak için gereken malzemeler 1 yemek kaşığı ısırgan otu ve 500 ml suda 5 dakika kaynatarak süzünüz. Bu su ile saç derinizi yıkayarak 30 dakika bekleyiniz. Daha sonra saçlarınızı yalnızca su ile durulayınız.

Bir önceki yazımız olan İbrahim Saraçoğlu Lahana Kürü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


2 adet yorum var.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2017