İbrahim Saraçoğlu Beyaz Dut Kürleri

İbrahim Saraçoğlu Beyaz Dut Kürleri

Beyaz dut gerçekten değeri bilinmeyen ama oldukça kıymetli ve faydalı bir meyvedir. Beyaz dut açısından ülkemiz zengin bir potansiyele sahiptir. Dünyada bilinen yaklaşık 25 çeşit dut vardır. Bu dut çeşitlerinin çoğu ülkemizde mevcuttur ve 2 adet dut çeşidi sadece Anadolu topraklarına ait endemik dutlardır. Gerek kurusu gerek ise tazesinin tüketilmesi sağlık açısından son derece faydalıdır. […]


Beyaz dut gerçekten değeri bilinmeyen ama oldukça kıymetli ve faydalı bir meyvedir. Beyaz dut açısından ülkemiz zengin bir potansiyele sahiptir. Dünyada bilinen yaklaşık 25 çeşit dut vardır. Bu dut çeşitlerinin çoğu ülkemizde mevcuttur ve 2 adet dut çeşidi sadece Anadolu topraklarına ait endemik dutlardır. Gerek kurusu gerek ise tazesinin tüketilmesi sağlık açısından son derece faydalıdır. Dut bir yaz meyvesi olduğu için yakında tezgâhlarda yerini almaya başlayacaktır. Bu makaleyi okuyanların bundan sonra dut tüketimine daha fazla yer vereceklerinden eminiz.

Dut dalından koparılır koparılmaz yenmesi gereken bir meyvedir. Dalından kopan dutun zaman geçtikçe içindeki birçok etkin madde değişime uğrar ve özelliğini kaybeder. Bu nedenle günler önce toplanmış dutların yenmesi yerine dalından yeni koparılmış dutların yenmesi çok daha faydalıdır. Fakat her zaman taze dut bulup yeme imkânı olamayacağı için tezgâhtan alacağınız dutların da yenmesi de doktorlar tarafından önerilmektedir.

Dut İçerisindeki Etken Maddeler

Valerik asit potasyum

Rutin pelargonidin

Thiamin quercetin

Riboflavin petunidin

Morusink vanon

Niacin cresol

İsoquercetin sanggenon

Diyabet hastalarının kesinlikle dut tüketmemeleri gerektiğini önemle belirtmekte fayda var. Kan şekerini yükseltici özelliği sayesinde diyabet hastalarının uzak durması gereken bir meyvedir.

Egzamaya Karşı Dut Kürü

Kaynamış yarım litre suya bir avuç beyaz dut kurusu atın

6 dakika kısık ateşte kaynatın ve hemen ocaktan alın

Elinizi soktuğunuzda yakmayacak dereceye kadar suyun soğumasını bekleyin

Su sıcaklığı bu ısıya gerilediğinde egzamalı ellerinizi bu suyun içerisine koyun ve 10 dakika bekletin

Ellerinizi çıkardıktan sonra 60 dakika ellerinizi asla yıkamayın

Daha sonra ellerinizi durulayın.

Bu kürü haftada 3 gün uygulayın

Her uygulama için yeni su hazırlanmalı ve önceden fazla hazırlanıp daha sonra kullanmak için asla bekletilmemelidir

Su ısısının ne çok ılık ne de çok sıcak olmaması ılık ile sıcak arasında bir sıcaklıkta olmasına dikkat edilmelidir

Egzamalı bölge ayaklarınızda ise suyu 2 litreye ve dut miktarını da iki avuca çıkarın ve ısıttığınız suyu geniş bir kaba boşaltıp ayaklarınızı suda bekletin

Kanda Oluşan İltihaba Karşı Dut Kürü

Kandaki CRP miktarının düşürülmesinde mükemmel destekleyicidir

Kaynamaya başlayan suyun içerisine 6 – 7 çorba kaşığı beyaz dut kurusu atın

6 dakika kısık ateşte kaynamaya bırakın ve hemen ardından ocaktan alın

Eli yakmayacak hale gelene kadar bekletin ve daha sonra suyu süzün

Yarısını sabah ve diğer yarısını da akşam aç karnına için

Haşlanmış dutların yenmesine gerek yoktur çünkü içindeki etken maddelerin neredeyse tamamı artık yok olmuş durumdadır

Her defasında taze hazırlanmak şartı ile 25 gün arka arkaya uygulanması gerekir ve bu durumda olumlu etkisi çok daha fazla görülür

Diğer Faydalı Bilgiler

Beyaz dut ve yapraklarının iltihaplı bazı hastalıklara karşı kullanıldığı bilinir ve bu tür uygulamalar yüzyıllardır Anadolu’da vardır. Dut yapraklarının kendine has antiseptik ve antibiyotik özelliği vardır. Bu özellikler yaprakların içindeki etken maddelerden gelir. Diyabet hastalarının kapanmakta geciken yaraları için muhteşem bir destekleyicidir. Taze dut yaprağından hazırlanmış çayın ılık olarak yara üzerine uygulanması oldukça faydalıdır.

Yaz aylarında iseniz dut mevsimi geçene kadar olabildiğince çok ve olabildiğince dalından yeni koparılmış dut tüketmeye özen gösterilmelidir. Kış aylarında ise her gün bir avuç dut kurusu yenmelidir ve bu uzmanlar tarafından önerilen bir bilgidir.

Yukarıda da açıklandığı gibi şeker hastalarının gerek taze ve gerekse kurutulmuş duttan uzak durmaları gerekir ve bu bilgiyi ısrarla tekrar vurgulamak isteriz.

Bir önceki yazımız olan Ahmet Maranki Kilo Almanın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM