Histamin Alerjisi Nedir

Histamin Alerjisi Nedir

Alerjik tepkiler sırasında salgılanan bir azot bileşiğidir. Uyku düzeni, sindirim sistemi üzerinde etkilidir. Midenin görevini tam olarak yapabilmesi için üretilen kimyasal bileşiktir. Ancak olumsuz özellikleri olan alerjik reaksiyonları ile bilinmektedir. Salgılanması, alerji ve alerjik tepkilerle ilgilidir. Histamin salgılanması vücudun çeşitli bölgelerine alerjik olarak etki etmektedir. Kan damarlarının genişlemesine neden olan histamin, kızarıklık ve kaşıntıya sebebiyet […]


Alerjik tepkiler sırasında salgılanan bir azot bileşiğidir. Uyku düzeni, sindirim sistemi üzerinde etkilidir. Midenin görevini tam olarak yapabilmesi için üretilen kimyasal bileşiktir. Ancak olumsuz özellikleri olan alerjik reaksiyonları ile bilinmektedir.

Salgılanması, alerji ve alerjik tepkilerle ilgilidir. Histamin salgılanması vücudun çeşitli bölgelerine alerjik olarak etki etmektedir. Kan damarlarının genişlemesine neden olan histamin, kızarıklık ve kaşıntıya sebebiyet vermektedir. Bunun yanı sıra kaslarda kasılma ve nefes darlığı yaşanmaktadır. Bu alerjiye karşı, antihistamin ilaçları kullanılmaktadır. Histamin fazla salgılanırsa nefes almak iyice güçleşir. Histamin alerjisi ile mücadele edebilmek adına, muhakkak uzmana başvurulması gerekmektedir. Mide asit salgısının da artmasına neden olan histamin, mukus salgısını arttırmanın yanında damarları genişleterek ödemlere sebep olur.

Antihistamin Çaylara Başvurun!

Balığın yanında yoğurt yenilmemesinin nedeni de histamindir. Çünkü hem balığın, hem de yoğurdun yapısında histamin bulunmaktadır. İkisinin aynı anda tüketilmesi histamin zehirlenmelerine yol açmaktadır. Vücuttaki histamin oranının artması sonucu kişiler kızarıklık kaşıntı başlar. Histamin ayrıca hamsi, ton balığı ve uskumruda bulunmaktadır. Ancak bayatlama sürecinde histamin miktarı artmaktadır.

Histamin alerjisinin cilt üzerindeki başlıca etkileri; kaşıntı, kurdeşen, alerjik rinit ve deride döküntü, hapşırma, gözlerde yanma ve sulanmadır. Histamin alerjisi olan kişilerin beslenmelerine oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir. Toplumda bilinen başlıca antihistamin çayları ise; ısırgan otu, papatya çayı, meyan kökü çayı, kekik çayı, yeşil çay ve lavantadır.

Bir önceki yazımız olan Yıpranmış Saçlar için Çeşitli Kürler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM