Hercai Menekşe Nedir, Faydaları Nelerdir

Hercai Menekşe Nedir, Faydaları Nelerdir

Hercai menekşe menekşegiller ailesine dahil olan bir menekşe çeşididir. Hercai menekşelerin melez türleri ilk kez Avrupa’da üretilerek tüm dünyada yaygın bir hale getirilmiştir. Boyları genellikle 20 cm kadar uzayabilmektedir. Yeşil renkteki yaprakları ucuna doğru sivrilen oval biçimli ve kenarları dişlidir. Hercai menekşelerde ilkbahar ve yaz aylarında serin yerlerde çiçeklenme görülmektedir. Çiçekleri hoş kokuludur. Hercai menekşelerin […]


Hercai menekşe menekşegiller ailesine dahil olan bir menekşe çeşididir. Hercai menekşelerin melez türleri ilk kez Avrupa’da üretilerek tüm dünyada yaygın bir hale getirilmiştir. Boyları genellikle 20 cm kadar uzayabilmektedir. Yeşil renkteki yaprakları ucuna doğru sivrilen oval biçimli ve kenarları dişlidir. Hercai menekşelerde ilkbahar ve yaz aylarında serin yerlerde çiçeklenme görülmektedir. Çiçekleri hoş kokuludur. Hercai menekşelerin çiçeklerinin yapısı dördü aşağı, biri yukarı doğru bakan beş iri ve güzel taç yapraktan oluşmaktadır. Hercai menekşeler normalde sarı renkte çiçek açarlar. Ancak kültür ortamında yetiştirilen hercai menekşeler beyaz, mor, mavi ve koyu kırmızı renklerde ve üzeri düz ya da çizgili veya lekeli olan çiçeklerde açabilmektedirler. Hercai menekşelerin içeriği; salisilik asit, metil salisilat, violin, rutin glikozidi, violaksantin, zeoksantin, flavoksantin, kalsium ve magnezyum tuzları, tanenler gibi maddelerden oluşmaktadır.
Hercai Menekşelerin Faydaları
– Kanın temizlenmesine yardımcı olur.
– Egzama ve akne gibi çeşitli cilt problemlerinde iyileştirici özelliği vardır.
– Boğmaca ve akut bronşitte balgam söktürücü etkisi vardır.
– Öksürüğün kesilmesine yardımcı olur.
– İdrar söktürür ve ağrılı idrar problemlerinde iyileştirici etkisi bulunmaktadır.
– Çeşitli akciğer hastalıklarında kullanılabilen bir bitkidir.
– Uykusuzluk problemlerine karşı etkilidir.
– Vücudun çeşitli yerlerindeki çıbanları geçirmede faydalıdır.
– Astım, nezle, grip ve yüksek ateş gibi sağlık sorunlarının iyileşmesine yardımcı olur.
– Saçlarda olan kepek problemlerine karşı bu şifalı bitkinin suyu saçlara sürülürse faydalı olabilmektedir.
– Mikrop öldürücü etkisinden dolayı ezilip yaraların üzerine uygulanabilir.
Hercai menekşenin bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Ancak yine de kullanımında aşırıya kaçmamanız daha faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Gingko Bilobanın Faydaları Ve Zararları başlıklı makalemizde ginkgo biloba çayı faydaları, ginkgo biloba çayı nasıl demlenir ve ginkgo biloba çayı nasıl hazırlanır hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM