Hayıt Tohumu Nedir Faydaları Nelerdir ?

Hayıt Tohumu Nedir Faydaları Nelerdir ?

Doğal beslenme; ve bitkisel ürünlerle ilgilenmeyen bir kişi yoktur ki, hayıt tohumu ile ilgili bilgi sahibi olmasın… En azından hayıt tohumunun ismi, hepimiz tarafından bilinmektedir. Peki hayıt nedir? Hayıt, ılıman iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde yetiştirilen ağaç türlerinden bir tanesidir. Hayıt nerelerde bulunur derseniz; hayıt en çok Akdeniz bölgesinde bulunmaktadır. Hayıtın ihtiyaç duyduğu gereksinimler arasında, bol […]

Doğal beslenme; ve bitkisel ürünlerle ilgilenmeyen bir kişi yoktur ki, hayıt tohumu ile ilgili bilgi sahibi olmasın… En azından hayıt tohumunun ismi, hepimiz tarafından bilinmektedir. Peki hayıt nedir? Hayıt, ılıman iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde yetiştirilen ağaç türlerinden bir tanesidir. Hayıt nerelerde bulunur derseniz; hayıt en çok Akdeniz bölgesinde bulunmaktadır. Hayıtın ihtiyaç duyduğu gereksinimler arasında, bol güneş; ve kaliteli bir toprak, ilk sıraları paylaşmaktadır. Güneş ışığının az olduğu yerlerde de kendisine yetişme ortamı bulabilen hayıt ağacının, meyve vermesi, güneş ışığını yeteri kadar almadığı durumlarda, söz konusu olamamaktadır. Hayıt ağacı, kış aylarında çiçek açmaktadır; ve hayıt ağacının çiçeklerinin renkleri, beyaz ve mor arasında değişik tonlarda olabilmektedir. Hayıt ağacının dört metreye varan boyu bulunmaktadır. Hayıt ağacının çiçeklerinin aromatik tadı, pek çok kişinin beğenisi ile karşılaşmakta; ve hayıt ağacının çiçekleri bu amaçla da toplanabilmektedir.

Hayıt Nasıl Kullanılır?
Hayıtın kullanımı, pek çok farklı amaca hizmet edebilmektedir. Ve hayıt kullanımı, hayıt ağacının hemen hemen her yerinden yararlanılarak gerçekleştirilebilir. Şöyle ki: hayıt ağacının çiçeklerinin faydaları farklı; gövdesinin faydaları farklı; usaresinin faydaları ise daha farklıdır… Hayıt kullanımı; ve hayıtın faydaları hakkında bilgiler vermeye devam ediyoruz:

Hayıtın Faydaları Nelerdir?

Hayıt ekstresinin faydalarından bahsetmek istersek: hayıt ekstresi, kadınlarda, östrojen hormonunun seviyesini dengede tutmaya yaramaktadır. Hayıt ekstresinin, östrojen hormonunu dengede tutması, östrojen hormonunun fazla olmasını engellemekte; ve doğal olarak da kanser hücrelerini beslemesini engellemektedir. Hayıt ekstresinin faydaları arasında, başta göğüs kanseri olmak üzere, rahim kanseri gibi, kadın hastalıklarını ilgilendiren kanser türlerinin önlenmesinden mutlaka söz etmek gerekmektedir.

Yapılan araştırmalar, hayıt bitkisinin, erkeklerin cinsel arzularını bastırdığını ortaya koymaktadır. Hayıt bitkisinin özünü çiğneyen rahiplerin, geçmiş dönemlerde, cinsel isteklerini bastırdıkları ortaya çıkmıştır. Bundan dolayıdır ki, erkekler, sağlıklı bir cinsel yaşam; ve çocuk sahibi olabilmek için, hayıt bitkisini kullanmaktan kaçınmalıdırlar.

Hayıt bitkisinin kullanımı, erkeklerin aksine, kadınlarda daha farklı bir etki göstermektedir. Hayıt bitkisinin kullanımı, çocuğu olmayan kadınların, doğurganlıklarını sınırlayan etkilerin ortadan kaldırılmasına destek olan bir etki göstermektedir.
Hayıtın faydaları arasında, kadınların adet döneminde yaşadıkları adet sancılarını, karın bölgesindeki krampları; ve bacaklardaki tutulmaları önleme gibi etkilerinin bulunduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Hayıtın faydalarından bir diğeri ise, baş ağrısına iyi gelen özelliğidir. Hayıtın faydalarından bir başkası da, halsizlik problemini ortadan kaldırmasıdır.
Hayıt ekstresinin faydalarından bir başkası ise, bebek emziren kadınların sütlerini arttırmak, göğüslerdeki duyarlılığı ve ağrısı azaltmaktır…

Bir önceki yazımız olan Gingko Bilobanın Faydaları Ve Zararları başlıklı makalemizde ginkgo biloba çayı faydaları, ginkgo biloba çayı nasıl demlenir ve ginkgo biloba çayı nasıl hazırlanır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. men adeti duzensizlikde prablem var gecikme 3 aydi olmur? var men deye bilersinizmi aslan pencesi hayit tohumu komeklik edermi?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM