Hambeles Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Hambeles Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Hambeles tanımı, ne işe yaradığı ve faydaları bu bitki hakkında merak edilen önemli başlıklar olmakla birlikte, özellikle son dönemlerde hambeles bitkisinin kullanım alanlarının gayet arttığı da görülmüştür. Halk arasında yaban mersini olarak yanlış bir tanım getirilen hambeles bitkisinin Latince orijinal adı “Myrtus Communis” olarak tanımlanır. Bitki; Murt Mersin Ağaççık isimleriyle de anılır. Hambeles Bitkisi Nerelerde […]


Hambeles tanımı, ne işe yaradığı ve faydaları bu bitki hakkında merak edilen önemli başlıklar olmakla birlikte, özellikle son dönemlerde hambeles bitkisinin kullanım alanlarının gayet arttığı da görülmüştür. Halk arasında yaban mersini olarak yanlış bir tanım getirilen hambeles bitkisinin Latince orijinal adı “Myrtus Communis” olarak tanımlanır. Bitki;

  • Murt
  • Mersin
  • Ağaççık isimleriyle de anılır.

Hambeles Bitkisi Nerelerde Yetişir

Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü her toprak hambeles bitkisinin ana vatanıdır. Buradan hareketle maki bitki örtüsünü oldukça çok seven hambeles bitkisi ülkemizde hemen hemen her bölgede az da olsa yetişse de genellikle Marmara, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi’nde oldukça sık olarak rastlanan bir bitkidir. İslâm kültüründe de oldukça önemli bir yeri olan hambeles bitkisinin Hz. Adem Peygamberin cennetten çıkarken yanına aldığı üç şeyden biri olduğuna inanılırken, Hz. Nuh Peygamberin ise büyük tufandan sonra karaya çıktığına diktiği ilk ağaç olarak da rivayet edilir.

Hambeles Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?

Hambeles bitkisi yetiştiği her bölgede çalı, ağaççık ve küçük ağaç şeklinde görülür. Hambeles bitkisi özellikleri bakımından bitkinin boyu 5 metreye kadar çıkabilirken bitkinin kendi adını taşıyan hambeles meyvesi de sarıya çalan beyaz tonuyla oldukça dikkat çekicidir. Küçük hambeles ağacı tam bir çalıyı andırırken gövdesinin çok kalın olmadığı da göze çarpar. Reyhan adı verilen küçük, parlak ve sert yaprakları zeytin yaprağına oldukça benzerken; yurdun birçok yerinde fesleğene reyhan denmesine rağmen asıl reyhanın hambeles ağacının yaprağı olduğu önemli bir ayrıntı olarak göze çarpmaktadır.

Hambeles Meyvesinin Özellikleri Nelerdir?

Az sayıda da olsa siyah ve kırmızı tonlarında hambeles meyvesine rastlamak da mümkündür. Tadı oldukça aromatik, mayhoş, hafif tatlı ve hafif buruk olan hambeles meyvesi yerken ağzı buruştururken, meyve kahverengi bir hal almaya başladıktan sonra daha da tatlı bir tada bürünür. Bu minik meyve ilk bakışta başka bir meyveyle benzeşmese de kendine ait yapısıyla bir süre sonra görüldüğü her yerde kolaylıkla ayırt edilebilen bir meyve olarak nitelendirilebilir. Olgunlaştıkça üzerinde mor lekecikler oluştuğu ve yumuşadığı da bir başka ayrıntı olarak göze çarpmaktadır.

Hambeles Ağacının Faydaları Nelerdir?

Hambeles ağacı ve hambeles meyvesi saymakla bitmeyen faydalara sahiptir. Bitkinin hem yaprağı hem meyvesi hem de meyvesinin suyu oldukça faydalıdır:

  • Hambeles ağacı yaprağının suyunun üzüm suyu ile karıştırılarak içilmesi mucizevi balgam sökücü etkisi gösterirken; prostat, idrar yolu enfeksiyonları, diş eti iltihapları, dizanteri, anjin, her türlü ağız iltihabı, pamukçuk, faranjit ve bel soğukluğu rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Hambeles faydaları olarak hambeles ağacı yaprağının ezildikten sonra bir gün zeytinyağında bekletilmesi ve hemen ardından saça sürüldüğünde kepeği tam anlamıyla yok ettiği, çıban ve sivilce tedavisinde önemli fayda sağladığı bilinmektedir.
  • Hem hambeles yaprağının hem de hambeles meyvesinin antiseptik özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Meyvenin yeşil yapraklarının kaynatıldıktan sonra buharının damıtılıp elde edilen suyun cilde sürülmesi birçok cilt hastalığını kısa sürede iyileştirir.
  • Ayrıca hambeles yaprağı kaynatılıp ılık bir hale geldikten sonra içildiğinde varis, romatizmal hastalıklar ve bacak ağrılarına çok iyi gelir.
  • Önemli bir iştah açıcı olan hambeles bitkisi kanamayı dindirici ve mikrop öldürücüdür.

Bir önceki yazımız olan Ökse (Gökçe) Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM