Güneş Yanığına İyi Gelen Bitkisel Çözüm

Güneş Yanığına İyi Gelen Bitkisel Çözüm

Güneş ışınları altında uzun süreçli olarak kalınmasına bağlı olarak meydana gelen güneş yanığı probleminin özellikle de beyaz tenli bireylerde daha eri bir şekilde etkili olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Çoğu zaman ağrılı bir süreç ile etkisini sürdüren güneş yanığı problemine fayda sağlayan bitkilerden faydalanılmasını tavsiye etmekteyiz. Güneş Yanığına İyi Gelen Bitkiler Şunlardır; Aloe Vera Etkin içeriği […]


Güneş ışınları altında uzun süreçli olarak kalınmasına bağlı olarak meydana gelen güneş yanığı probleminin özellikle de beyaz tenli bireylerde daha eri bir şekilde etkili olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Çoğu zaman ağrılı bir süreç ile etkisini sürdüren güneş yanığı problemine fayda sağlayan bitkilerden faydalanılmasını tavsiye etmekteyiz.

Güneş Yanığına İyi Gelen Bitkiler Şunlardır;

Aloe Vera

Etkin içeriği sayesinde tarihten günümüze dek cilt sorunları doğal tedavisinde tercih edilen Aloe Vera bitkisi, özellikle de yapraklarında yer alan özel bir jel sayesinde güneş ışınları sonucunda tahriş olan ve yanan cildin kolayca ve hızlı bir şekilde eski sağlıklı görünümüne kavuşmasını sağlamaktadır. İçeriğinde yer alan Glikoprotein adındaki özel bir bileşen sayesinde güneş yanıkları ve güneş yanıklarına bağlı oluşan iltihaplanmaların giderilmesini sağlayan Aloe Vera bitkisi bu sayede pek çok güneş yanığı iyileştirici krem ve merhemlerde kullanılabilmektedir.

Yeşil Çay

Sağlık açısından birçok faydalarının bulunduğu yeşil çay içeriğinde yer alan Kuersetin veya C vitamini sayesinde güneş ışınları sonucunda meydana gelen cilt yanıklarında oldukça fayda sağlamaktadır. Bu sayede, pek çok güneş krem ve merhemleri içeriğinde yer alan yeşil çaydan özellikle yazın kavurucu sıcaklardan korunmak açısından yanınızda bulunmanızı tavsiye etmekteyiz.

Papatya

Pek çok cilt problemlerinde uzmanlar tarafından tavsiye edilen Papatya bitkisi, zengin içeriği sayesinde ayrıca güneş yanıklarında da fayda sunabilmektedir. Bu sayede tercihiniz doğrultusunda Papatya bitkisel çayından bir miktar oranında banyo suyunuza ilave edebileceğiniz gibi, 30 gram Papatyayı zeytinyağı ile karıştırarak 24 saatlik süreç boyunca beklettikten sonrasında hazırladığınız doğal karışımı doğrudan güneş yanığı oluşan cilt bölgenize uygulayabilmektesiniz.

Aynısafa Çiçeği

Etkin içeriği sayesinde hafif düzeyli yaraların kapatılmasında ve hafif düzeyi yanıkların kolayca iyileşmesini sağlayan Aynısafa çiçeği, bu sayede güneş yanıklarının hafifletilmesinde etkili olabildiği gibi güne yanıklarına bağlı oluşan ağrıların hafifletilmesinde de etkili olabildiği uzmanlar tarafından dile getirilmiştir.

Güneş Yanığına İyi Gelen Bitkisel Çözümlerden Faydalanırkan Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Güneş yanığına fayda sunan bitkisel çözümlere yönelmeden önce, ilgili bitki türünün cilt tipinde alerjik reaksiyonlara neden olup olmadığı konusunda emin olunması ve olumsuz durum gözlemlenmesi durumunda ilgili bitkisel çözüm yerine doğrudan dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.
  • Yukarıdaki bitkisel çözümlerin yalnızca hafif düzeydeki güneş yanıklarında fayda sunabildiğini belirterek, ileri düzeydeki güneş yanıklarında doğrudan dermatoloji uzmanına başvurulmasını tavsiye etmekteyiz.
  • Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere güneş yanıklarına iyi gelen bazı bitki türlerinin uygulandıktan sonrasında da güneş ışınlarına karşı olumsuz yönde etkilendiği ve bu durum sonucunda da ciltte lekelenmelerin oluşmasına neden olabildiği belirtilmiştir. Bu bakımdan, güneş yanıklarına iyi gelen bitkisel çözümlerde olası yan etkilere maruz kalınmaması açısından güneşe çıkılmamasını tavsiye etmekteyiz.

Yaz mevsiminde maruz kalabildiğiniz hafif ve orta düzeyli güneş yanıkları probleminde güvenle uygulayabileceğiniz etkili bitkisel doğal tedavi çözümleri sayesinde birkaç gün içerisinde eski cilt görünümünüze yeniden kavuşabilmektesiniz.

Bir önceki yazımız olan Migrene İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM