Gül suyu ve faydaları

Gül suyu ve faydaları

Gülsuyu, kuşkusuz, sihirli güzellik iksiridir ve çok yönlü bir kullanıma sahiptir. Yağlı, kuru veya karma fark etmez, cilt tipiniz ne olursa olsun, güzellik rejiminize gül suyu ekleyebilirsiniz. Üstelik sadece Doğu’da değil, tüm dünyada güzellik sırrı haline gelen gülsuyu için güzelliğin gizli silahı diyebiliriz. Satın alırken, sadece %100 saf gül suyu aldığınızdan emin olmalısınız, yani güller […]

Gülsuyu, kuşkusuz, sihirli güzellik iksiridir ve çok yönlü bir kullanıma sahiptir. Yağlı, kuru veya karma fark etmez, cilt tipiniz ne olursa olsun, güzellik rejiminize gül suyu ekleyebilirsiniz. Üstelik sadece Doğu’da değil, tüm dünyada güzellik sırrı haline gelen gülsuyu için güzelliğin gizli silahı diyebiliriz. Satın alırken, sadece %100 saf gül suyu aldığınızdan emin olmalısınız, yani güller damıtılmış olmalıdır ve katkı maddesi ya da koruyucu içermemelidir. Kleopatra’nın dahi gülsuyu kullandığını biliyor muydunuz? Ayrıca dünya çapında, kültürel, dini ve besinsel olarak büyük önemi vardır.

 

Gül Suyu Nedir?

Gülün, içindeki aktif maddelerin birçoğunu serbest bıraktığı suda, gül yapraklarının damıtılmasıyla elde edilir. Modern zamanlarda buhar damıtma işlemiyle üretilebilen gülsuyunun üretimi ve kullanımı binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Gül, en hoş kokulu ve güzel çiçeklerden biri olarak kabul edilir. Tarih boyunca bu çiçeğe verilen birçok özellik vardır. Bilindiği gibi, gül çok fazla antioksidan, uçucu yağ ve organik asit içerir. Bu da onun, doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılmasını sağlar.

 

Parfümlerin veya diğer kozmetik ürünlerinin bir parçası olarak bilinmesine rağmen, tek başına da tüketilebilir. Bugün bile, dünya çapında çeşitli şekillerde kullanılmaktadır ve sağlık için birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaların çoğu, sitronelol, geraniol, linalol, nerol ve diğer aromatik ve uçucu bileşik içeriğinden kaynaklanır. Kimyasal olarak değiştirilmiş veya doğal olmayan parfümlerden ziyade doğal gülsuyu, doğru kullanıldığında insan sağlığına önemli bir katkı sağlar.

 

Nasıl Yapılır?

Binlerce yıl öncesinden bu yana üretilen gülsuyu, gül yapraklarının su içinde uzun süre bırakılmasıyla yapılıyordu. Suyla damıtma yöntemi, aktif maddelerin ve aromatik bileşiklerin birçoğunun çiçeklerden çekilmesini sağlıyor ve suya aktarılıyordu. Evde doğal olarak üretmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 

 • 6 ila 8 adet gülün yapraklarını saplarından ayırın.
 • Bu yaprakları büyük bir tencereye koyun.
 • Sadece yaprakları örtecek kadar, yeterli miktarda su koyun, ancak çok fazla su eklemediğinizden emin olun.
 • Suyu ve yaprakları yavaş yavaş ısıtmak için düşük sıcaklık kullanın.
 • Isıyı sabitleyin ve 20-30 dakika bekletin.
 • Yaprakların renginin çoğunu kaybetmesini bekleyin ve soluk pembe veya beyaz oluncaya kadar ısıtın.
 • Isıdan alın ve yaprakları süzün.
 • Doğrudan güneş ışığından uzak bir yerde, kavanoz veya sprey şişesinde saklayın.

 

Gül Suyu Faydaları Nelerdir?

Antienflamatuvar özellikleriyle, cilt tahrişini yatıştırmaya, kızarıklığı azaltmaya, yaşlanma etkilerini azaltmaya, baş ağrılarını hafifletmeye ve enfeksiyonlara karşı korunmaya yardımcı olur.

 

Cilt Tahrişini Yatıştırır

Cildiniz düzenli olarak tahriş oluyorsa, kronik iltihap ya da gül hastalığı (rosacea), sedef hastalığı veya egzama rahatsızlığının bir belirtisi olabilir. Gül suyundaki antienflamatuvar bileşikler, bu rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olabilir ve antioksidan bileşikler ile iyileşme süreci hızlanır.

 

Cilt Kızarıklığını Azaltır

Bağışıklık sistemi vücudun her yerinde etki gösterir, ancak bazı durumlarda bu aktiviteyi artırmak veya daha verimli hale getirmek isteriz. Gülsuyu, yüzün, boynun veya göğsün normal rengine dönmesine ve cildin iltihaplanma ve kızarıklıklarının giderilmesine yardımcı olabilir.

 

Enfeksiyonları Azaltır

Güller, antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bilinen belirli uçucu bileşikler içerir. Bu güzel çiçeğin suyu, bağışıklık sistemini korumak, enfeksiyonların ve patojenlerin vücuda saldırmasını önlemek için mükemmel bir seçenektir.

 

Yaşlanma Karşıtı Etkiler Barındırır

Gül suyundaki aktif bileşenlerden bazıları doğal antioksidandır, bu da onların serbest radikalleri araştırıp, ciddi hasarlar vermeden önce nötralize edilebilmeleri anlamına gelir. Cildin yaşlanma karşıtı etkileri açısından, gülsuyunun düzenli kullanımı kırışıklıkların, yaşlılık lekelerinin ve güneş lekelerinin ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olur.

 

Enerji Seviyesini Artırır

Gülsuyunda bulunan aromatik bileşikler, beyindeki nörotransmtiterler dahil olmak üzere hormonal seviyelerde etki eder. Bu suyun aroması, ruh halini yükseltmeye ve depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca baş ağrısının tedavisinde de kullanılabilir.

 

Mide Sorunlarını Hafifletir

Gülsuyu, sindirim fonksiyonları ve mide-bağırsak sağlığında olumlu etkilere sahiptir. Kabızlık ve diğer inflamatuvar durumlarda azalmayı sağlar.

 

Saç Sağlığını Destekler

Birçok insan, saç derisindeki iltihaplanmanın giderilmesine yardımcı olduğu için saç maskelerinde gülsuyu kullanır. Saç derisindeki iltihaplanma, kepek ve saç dökülmesi gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca gülsuyu kullanımı saçı güçlendirir, dokusunu ve parlaklığını geliştirir ve kırılmış uçlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

 

Boğaz Ağrısını Hafifletir

Gülsuyunun antienflamatuvar yapısı, boğaz ağrılarını yatıştırması ve öksürme ihtiyacını azaltmasıyla, solunum sorunlarının hafiflemesinde etkili olur. Burundan solunması, solunum yollarının iyileşmesini sağlarken, suyun ağızdan tüketilmesi enfeksiyon nedenlerini ortadan kaldırabilir.

 

Kullanım Şekli

Tarih boyunca birçok şekilde kullanılan gülsuyu, günümüzde saç maskesi, yüz temizleyicisi, yüz toniği, makyaj temizleyicisi, nemlendirici ve antibiyotik etkili merhem gibi çeşitli türlerdeki ürünlerle tüketilmektedir. Gülsuyu, cildin alt katmanlarına ulaşabilen diğer birçok krem ve taşıyıcı yağ ile karıştırılabilir. Yemek tariflerinde ve tatlılarda da kullanılır, özellikle gül reçeli, gül şurubu kullanımı yaygındır.

 

Genel Olarak Faydaları Aşağıdaki Gibidir:

 

 • Cildin pH dengesini korumaya yardımcı olur ve ayrıca aşırı sebum oluşumunu kontrol eder.
 • Gülsuyu, tahriş olmuş cildin kızarıklığını azaltmaya yardımcı olan antienflamatuvar özelliklere sahiptir, akne, dermatit ve egzamadan kurtulmaya yardım eder. Cildi temizler ve tıkanmış gözeneklerde biriken yağ ve kirleri çıkarmaya yardımcı olur.
 • Cildi nemlendirir ve canlandırır.
 • Antibakteriyel özelliklerinden dolayı ayrıca kesiklerin ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur.
 • Antioksidan özellikleri, cilt hücrelerini güçlendirmeye ve cilt dokusunu yenilemeye yardımcı olur.
 • Büzücü özelliklere sahip olması nedeniyle, gözenekleri sıkılaştırmaya ve cildi tonlamaya yardımcı olur. Buhar sonrası gül suyu uygulamak kılcal damarları sıkılaştırır, kızarıklık ve lekelenmeyi azaltır.
 • Gül aromasının güçlü bir duygu durum artırıcı olduğu söylenir. Sizi endişe duygularından kurtarır ve duygusal rahatlığı destekler, böylece kendinizi daha rahat hissedersiniz.
 • Gül suyunun besleyici ve nemlendirici özellikleri, saçın kalitesini artırır. Hafif seviyedeki kafa derisi iltihaplarını tedavi etmek ve kepekten kurtulmak için kullanılır. Ayrıca doğal bir saç kremi olarak kullanılır ve saçın uzamasını sağlar.
 • Yastığınıza sıkarsanız, uzun bir günün ardından daha iyi uyumanıza yardımcı olur ve sizi ferahlatır.
 • Ayrıca ciltteki ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltır.

 

https://www.gulsha.com.tr/urunler/tam-gul-suyu-sprey/

https://food.ndtv.com/beauty/10-benefits-of-rose-water-you-need-to-know-1239785

Bir önceki yazımız olan Feijoa Sellowania (Kaymak Ağacı) Faydaları ve Yetiştiriciliği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM