Gözün Görme Gücünü Arttıran Bitkiler Nelerdir ?

Gözün Görme Gücünü Arttıran Bitkiler Nelerdir ?

Zaman hızla geçip gidiyor. Tabi doğal olarak yaşımızda ilerliyor. Yaşımızın ilerlemesiyle birlikte birçok organın yavaş bir şekilde işlevini ve görevini kaybetmeye başlamaktadır. Bu organların ve en önemli organlardan birisi gözdür. Birçok rahatsızlık gözü de etkilemektedir. Bunun yanında birçok ilacın yan etkisinden dolayı göz görme kaybına ve çeşitli sorunlar olabilir. Gözümüz bizim için çok önemlidir eğer […]

Zaman hızla geçip gidiyor. Tabi doğal olarak yaşımızda ilerliyor. Yaşımızın ilerlemesiyle birlikte birçok organın yavaş bir şekilde işlevini ve görevini kaybetmeye başlamaktadır. Bu organların ve en önemli organlardan birisi gözdür. Birçok rahatsızlık gözü de etkilemektedir. Bunun yanında birçok ilacın yan etkisinden dolayı göz görme kaybına ve çeşitli sorunlar olabilir. Gözümüz bizim için çok önemlidir eğer göze iyi bakmaz ve davranmazsak görme kaybına kadar uzanan birçok hastalığa bulaşabiliriz. Ayrıca gözümüzü daha iyi korumak için genç yaşlar da yeme, içme gibi beslenme açısından oldukça dikkat etmemiz gerekmektedir. Birçok besinler gözümüze çok iyi gelir ve daha iyi görmesini sağlayacaktır.

Göz uzmanı olarak bilinen doktorların uyguladığı birçok araştırmalara göre, dünya üzerinde genel olarak 25 milyondan fazla insanın 55-60 yaşından sonra körlüğe sebep sağlayan birçok hastalık olabiliyor.

Gözün Görme Gücü Neden Azalır?

Göz aşırı fazla ışıktan dolayı gözleriniz yorulabilir, gözünüzün bir tarafı iltihap kapması, yabancı bir cismin gözünüze girmesi, kişiden kişiye göre bazı alerjiler, aşırı yorgunluk, zar iltihabı ve ateşli rahatsızlıklar gözünüzün görme gücünde azalma olduğunu gösterir. Gözünüzün daha da kuvvetli ve iyi görmesi için bitkiler vardır. Bu bitkileri kullanarak gözünüzün daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Karalahana:

Genel olarak Trabzon ve özellikle Karadeniz bölgesinin insanların sofrasından eksik etmediği karalahana içerisinde zengin olarak beta karuten, lutein ve zeaxanthin bulunmasıdır. Lahana ayrıyetten birçok kanser ile de savaş halindedir. Anktioksidan ve mineral bakımından oldukça zengindir. Karalahanı sofranızdan eksik etmeyin gözünüzün daha güçlü görmesine yardımcı olacaktır. Salataların içinde yada yemeklerinizde karalahanayı istediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

Mısır:

Genel olarak çerez halinde tercih ettiğimiz mısırı birçok yemeğin içinde  kullanabilirsiniz. Mısır içerisinde çok zengin olarak lutein ve zeaksantin bulundurur. Salatanın içinde kullanabilir ve mısırı pişirebilirsiniz. Mısır gözünüzün daha güçlü görmesine sağlayacak çok iyi bir bitki çeşididir.

Ispanak

Göz içinde çok önemli bir besindir. Ispanağın bir tabakında 20.4 g lutein ve zeaksantin bulunur. Lutein ve zeaxanthin bakımından zengin diğer gıdalarla beraber yiyebilirsiniz. Ispanağı salata şeklinde yapabilirsiniz. İstersenizde pişirip yoğurt ile birlikte yiyebilirsiniz. Suyunu da içebilirsiniz.  Göüzünüzün daha güçlü kuvvetli görmesi için oldukça etkili gelecektir.

Brokoli:

Brokoliyi sevmeyebilirisiniz, ancak brokoli lifinden zengin C vitamini açısından oldukça çok zengindir. En önemlisi, gözümüzün görmesini daha da güçlendirmek açısından brokoli içersinde lutein, zeaksantin ve beta-karoten  olduğu için göze çok yararlı olacaktır. Brokoli salatası yapabilir yada çorba gibi yaparak yiyebilirsiniz.

Rezene

İlk olarak rezeneyi suda kaynatın. Kaynayan rezenenin suyunu burnunuza çekin bu sayesinde gözünüzün görme gücü artacaktır ve rezenenin suyuyla gözlerinin yıkayabilirsiniz. Rezenenin temiz yaprakları tüketebilirsiniz. Rezene bitkisi bu şekilde gözlerinizin daha güçlü görmesini ve kuvvetli olmasını sağlamak acısından oldukça etkili bir doğal tedavi yöntemidir.

 

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Merhaba.kaşıntı problemi için ne kullanmak gerekir.
    2 yıldır devam ediyor geceleri daha kuvvetli kaşıntı.
    Vücudun sırt bölgesi daha çok.
    Teşhis cilt kanseri.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM