Göze İyi Gelen Bitkiler

Göze İyi Gelen Bitkiler

Vücudun önemli organlarından biri olan göz, görmeyi sağlayan bir yapıdır. Karmaşık yöne sahip olan bu organ, boyut olarak her ne kadar küçük olsa da aslında çok büyük bir işleve sahiptir. Günümüz teknolojilerinde her geçen gün yeni boyut kazandırılan kameralar bile, gözümüzün algıladığı şekilde bir performans sergileyememektedir. İçeriğinde göz kası, göz merceği, iris, sarı benek, kör […]

Vücudun önemli organlarından biri olan göz, görmeyi sağlayan bir yapıdır. Karmaşık yöne sahip olan bu organ, boyut olarak her ne kadar küçük olsa da aslında çok büyük bir işleve sahiptir. Günümüz teknolojilerinde her geçen gün yeni boyut kazandırılan kameralar bile, gözümüzün algıladığı şekilde bir performans sergileyememektedir. İçeriğinde göz kası, göz merceği, iris, sarı benek, kör nokta, saydam tabaka, ağ tabakayı barındıran göz; gün içerisinde algıladığı görsellerle, beynin bilgi deposunun büyük bir çoğunluğunu karşılamaktadır. Göz hem organ olarak hem de görmeyi sağlayan bir yapı olarak mucizevidir. Bunun yanı sıra gözde meydana gelen sıkıntılar bazı sorunları da beraberinde getirir. Özellikle miyop ve hipermetropluk durumu, sık karşılaşılan bir hal almıştır. Bunların nedenleri arasında ise genetik ve gözü aşırı yorma yer almaktadır. Hassas bir organ olan gözde, herhangi bir sorun oluştuğunda doktora başvurulmalıdır. Bitkisel yöntemlerle de ek tedavi uygulamak mümkündür.

1) Zencefil

Gün içerisinde birçok etkene maruz kalan gözde, alerjik reaksiyon oluşma ihtimali çok yüksektir. Buna bağlı olarak gözde şişme, kızarıklık, yanma ve kaşıntı gibi durumlar meydana gelmektedir. Birkaç gün geçmeyen bu bulgular, enfeksiyon oluşma ihtimali göz önüne alınarak doktor kontrolü gerektirebilir. Doktora, ilaç yerine bitkisel yöntem kullanmanın uygun olunup olunmadığı sorularak tedavi yöntemi seçilebilir. Zencefil, gözde meydana gelen şişkinliğe iyi gelmektedir ve aynı zamanda iltihap kurutucu özelliği bulunmaktadır. Doktorun vereceği doza göre, zencefil kullanımı yapılarak tedavi sürdürülebilir.

2) Göz Otu

Göz otunun, göz kuruluğuna iyi geldiği ve göze parlaklık kazandırdığı bilinen özellikleri arasındadır. Göz kapakları üzerine, pamuklu bezle uygulanan göz otunun faydalı olduğu söylenmektedir. Yanlış ve uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır.

3) Çay

Gözün yanı sıra, göz altındaki morlukları gidermek için sık olarak başvurulan yöntemlerden biri de çaydır. Göz kapaklarına uygulanan poşet çaylar aynı zamanda gözleri dinlendirmek içinde birebirdir.

4) Rezene

Mutfaklarda genel olarak bulunan bir diğer bitki ise rezenedir. Gözleri nemlendirmek için uygulanan bir yöntemdir. Gün içerisinde birçok etken sebebiyle gözlerde yorgunluk meydana gelmektedir. Bu sebepler arasında erken uyanmak, gözün yeterince dinlenememesine; uzun süreli teknolojik aletlerle vakit geçirmekte gözün çok fazla yorulmasına neden olur. Göz kapaklarına yapılan kompresle, gözlerde meydana gelen yorgunluğu hafifletmek mümkündür.

5) Maydanoz

Bulunması çok kolay bir diğer bitki ise maydanozdur. Hemen hemen her markette bulabileceğimiz maydanoz, göz için faydalı bir bitkidir. Göz altı şişkinliklerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

6) Gül Suyu

Gözlerde enfeksiyon gibi nedenlere bağlı olarak gelişen bir sıkıntı durumu da kızarıklıktır. Beraberinde gözde damarlanma olayını da getirebilir. Göze uygulanan gül suyu kompresi bu soruna iyi gelmektedir.

7) Papatya

Birçok sağlık sorununda tedavi olarak kullanılan papatya, göz içinde tercih edilen bitkiler arasındadır. Göz kuruluğuna ve yorgunluğuna iyi gelmektedir.

Bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmadan önce, doktorun onayı üzerine hareket etmek gerekmektedir. Doktorun belirlemiş olduğu doz ayarına dikkat edilmeli ve yanlış kullanımından kaçınılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kalbe İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM