Glokom Nedir? Glokom İçin Bitkisel Tedavi

Glokom Nedir? Glokom İçin Bitkisel Tedavi

Glokom Nedir? Glokom, göz sıvılarını boşaltan sistemin zayıflaması sonucu gözdeki sıvı basıncının (intraocular basınç) artmasıyla ortaya çıkan bir göz hastalıkları grubudur.  Glokom, bir  optik sinir hastalığıdır. Glokom Belirtileri Nelerdir? Gözde artan basınç optik sinirlere zarar vererek görüş alanında kör noktalar oluşmasına neden olur.Kör noktaların yanı sıra, glokom semptomları arasında görüşün bulanması, periferik görüntü kaybı, ışıkların […]


Glokom Nedir?

Glokom, göz sıvılarını boşaltan sistemin zayıflaması sonucu gözdeki sıvı basıncının (intraocular basınç) artmasıyla ortaya çıkan bir göz hastalıkları grubudur.  Glokom, bir  optik sinir hastalığıdır.

Glokom Belirtileri Nelerdir?

Gözde artan basınç optik sinirlere zarar vererek görüş alanında kör noktalar oluşmasına neden olur.Kör noktaların yanı sıra, glokom semptomları arasında görüşün bulanması, periferik görüntü kaybı, ışıkların çevresinde haleler görme, göz ağrısı ve gözlerin kızarmasını sayabiliriz.

Glokomun Sonuçları Nelerdir?

Glokom körlüğün en başta gelen sebeplerinden biridir. Genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkar ve yaşlandıkça daha sık görülmeye başlar. İngiltere’de 40’h yaşlardaki her 100 kişiden 2’si glokom hastasıdır. İngiltere ve Galler’de bunların % 13’ünün kör kalmasından glokom sorumludur.

Teşhis edilip tedaviye başlanırsa, glokom kolayca kontrol altına alınabilir. Yalnızca fark edilmez ve tedavi edilmezse körlüğe neden olur. Binlerce insan glokom hastası olduğunu bilmemektedir.

Glokom son derece ciddi bir hastalıktır ve herkes, özellikle ailesinde glokom hastalığı öyküsü olanlar, gözlerindeki intraocular basıncı periyodik olarak kontrol ettirmelidir. Glokom hastası mutlaka ve mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Hastalığın nedenleri hâlâ daha gizemim korumaktadır fakat soya çekim olabileceği görüşleri ağırlıktadır. Doktorlar glokom tedavisinde, intraocular basıncı düşüren çeşitli ilaçlar kullanırlar. Bu ilaçların birçoğu bitkisel kaynaklardan türetilmiştir. Kimi vakalarda ise, göz basıncının dürü-lebilmesi için, gözyaşı kanallarının ameliyatla açılması gerekebilir.

Glokom için Bitkisel Çözümler

Glokom tedavisi için de kullanılabilen çeşitli bitkiler mevcuttur.

Jaborandi (Pilocarpus): Standart bir glokom ilacı olan pilo-karpin, tropikal bir Güney Amerika ağacı olan jaborandiden elde edilir. Jaborandi, daha ispanyol kaşifler kıtaya ayak basmadan önce halk arasında ilaç olarak kullanılmaktaydı. Kaşifler gelir gelmez bu ağacın değerini fark ettiler. 1648 yılında, ispanyol doğa bilimciler bu bitkinin göz hastalıklarını tedavi edebildiğini keşfettiler. Derken ilk kez 1875 yılında jaborandiden pilokarpin elde edildi.

Pilokarpin intraocular basıncı düşürdüğü için, bazı glokom türlerinin tedavisinde karşımıza göz damlası şeklinde sık sık çıkar. Uygulandığında, 15 dakikadan daha kısa bir sürede etkisini göstermeye başlar ve gözü 24 saat boyunca korur. Günümüzde glokom hastaları tedavileri için sentetik pilokarpin kullanmaktadırlar. Bu standart ilaç aslında bitkisel kökenlidir.

C vitamini içeren sebze ve meyveler: Yapılan çok sayıda araştırma, C vitamininin intraocular basmcı düşürdüğünü göstermiştir. Biber türleri, brokoli, lahana, turunçgiller, Brüksel lahanası, guava, maydanoz ve çilek C vitamini açısından zengin kaynaklardır. Beslenme uzmanları ve doğal gıda uzmanları, günde 2.000 ila 35.000 mg. C vitamini alınmasını öneriyorlar. 1.200 mg. gibi küçük bir doz dahi bazı insanlarda diyareye neden olabildiği için, size dozu fazla abartmadan kullanmanızı öneririm. Eğer yüksek dozlarda kullanmayı dü-şünecekseniz mutlaka doktorunuza danışın. Eğer glokomum olsaydı ya da ailemde glokom öyküsü olsaydı, mutlaka C vitamini takviyesi alırdım.

Kaffir Patatesi (Coleus forskohlii): Bu bitki, intraocular basıncı düşürücü etkisi olan forskolin adlı bir bileşik içerir. Yapılan araştırmalar, göz damlası formunda kullanılan forskolin preparatlarmın, intraocular basmcı yalnızca bir saat içinde önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir, iyileştirici etkisi iki saat içinde en üst noktaya erişen bileşiğin bu etkisi, en az beş saat sürmektedir. Bu bitki kendi başınıza kullanabileceğiniz türden bir bitki değildir. Eğer glokomunuz varsa, bitkiden elde edildiğini bilmenin vereceği gönül rahatlığıyla farmasotik forskolin kullanabilirsiniz.

Yabani mercanköşk (Origanum vulgare): Hiçbir bilimsel makalede koruyucu önlemler üzerinde durulduğunu görmedim. Bu nedenle, eğer ailenizde glokom öyküsü varsa bu özelikle ilginizi çeke bilir. Doğal şifacılar, glokomdan korunmak için bol miktarda antioksidan içeren besinler almamızı öneriyorlar. Antioksidanlar vücııdumuzun doğal olarak ürettiği ve hastalıkların oluşmasında rolü olduğu anlaşılan, yüksek aktiviteli oksijen moleküllerini (serbest radl kaller) etkisiz hale getiren kimyasal maddelerdir. 60 tür nane üzo rinde yaptığım araştırmalar sonucu, yabani mercanköşkün, nane familyasına mensup diğer bitkiler arasında, antioksidan bakımını lan en zengin bitki olduğunu gördüm. Bahçemde her an bulunan bir bil ki olduğu için, yabani mercanköşk antioksidan çayımın değişmez malzemesidir. 250 mi. kaynar suya birkaç çay kaşığı kurutulmuş ya bani mercanköşk atarak hazırlayacağınız çayı deneyin. Hoşunuza gideceğinden eminim. Eğer bir antioksidan çay hazırlamak isterseniz, bu çayın içine biraz nane ya da biberiye ilave edin.

Hercai menekşe (Viola): Bu bitki doğal şifacılann glokom tedavisi için sıklıkla başvurdukları, rutin adlı bir bileşik içerir. Veri tabu ııınıa göre, yabani hercai menekşe, kuru ağırlığı dikkate alındığında, % 23’e varan oranlarda rutin içerebilmektedir. Standart ilaçlarla bil likte kullanılması halinde rutin, intraocular basıncın düşmesine kal kıda bulunmaktadır. Rutin aynı zamanda pagoda ağacı çiçekleri, menekşe, okaliptüs yaprakları ve dut yapraklarında da bulunur Eğer glokomum olsaydı, meyve kokteylimin içine menekşe1 l.ozıı serperdım. Bunun yanında, yine meyve kokteylimin içine birkaç ti ne menekşe yaprağı ve bir parça okaliptüs yaprağı karıştırarak, rııl I nade çayı hazırlardım.

Yaban mersini (Vaccinium ınyrtülus): Bu bitki, aralarında gloko mun da yer aldığı, hemen hemen her türlü göz hastalığına karşı kul landan geleneksel bir ilaçtır. Bu özelliğini, içeriğindeki antosiyanid adlı C vitaminin bozulmasını önleyen bileşikten dolayı kazan iniştir. Antosiyanidler C vitaminin bozulmasını önleyerek, C vitamininin gözleri koruma işlevini yerine getirmesini sağlarlar.  Yaban mersini ve akraba çay üzümü gözler için koruyucu ve tedavi edicidir.

Çoban çantası: Bitki çayının içine çoban çantası ekleyip içebilirsiniz. Görüşü berraklaştırmak için kullanan bir bitkidir.

Bir önceki yazımız olan Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm başlıklı makalemizde ahmet maranki biberiye çayı, ahmet maranki grip çayı ve ahmet maranki grip için bitkisel formüller hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM