Gebelikte cinsel ilişki zararlı mı?

Gebelikte cinsel ilişki zararlı mı?

Bebek sahibi olmak çok heyecanlı bir deneyimdir. Ancak hamilelik boyunca tüm hormon dalgalanmaları hayatınızda bazı değişikliklere yol açabilir. Anne adaylarının en çok merak ettiği konu ise hamileyken cinsel ilişkiye girip, girmeyecekleridir. Özellikle hormonlar yüzünden bu soru akılları kurcalar durur. Cinsellik, çiftler arasında önemli bir yere sahiptir. Ancak hamileyken seks, bebeğe zarar verebilir düşüncesi çiftlerin korkulu […]

Bebek sahibi olmak çok heyecanlı bir deneyimdir. Ancak hamilelik boyunca tüm hormon dalgalanmaları hayatınızda bazı değişikliklere yol açabilir. Anne adaylarının en çok merak ettiği konu ise hamileyken cinsel ilişkiye girip, girmeyecekleridir. Özellikle hormonlar yüzünden bu soru akılları kurcalar durur. Cinsellik, çiftler arasında önemli bir yere sahiptir. Ancak hamileyken seks, bebeğe zarar verebilir düşüncesi çiftlerin korkulu rüyası olur.

Doktorunuz riskli bir gebeliğiniz olduğunu söylerse, işler değişir ancak herhangi bir risk olmadığını belirtirse, hamilelikte cinsel ilişkiye girmenin bir riski yoktur. Ancak önemli olan gebelik takibini üstelenen doktorun tavsiyesidir. Eğer uygun görmemişse, maalesef cinsel ilişkiye girmek söz konusu bile olamaz.  Hamileliklerin bazılarında günlük hayatın bile işleyişini aksatacak riskler gündemdedir ve eşlerin cinsellik yaşayıp yaşayamayacağı tamamen gebeliğin seyrine bağlıdır.

Hiçbir sıkıntı olmadan gebeliği devam edenlerin son aylara kadar cinsel ilişki yaşamasında herhangi bir sakınca olmamakla birlikte, özellikle annenin karnının büyümesiyle hareket zorluğu ortaya çıktığında, bebek büyüdükçe cinsellik açısından hareket kabiliyeti azalabiliyor. Anne adayı eğer erken doğum, düşük ya da herhangi bir başka gebelik sıkıntısı ya da riskine sahipse cinsellik de sıkıntılı olabilir. Kanama veya enfeksiyon riskleri de aynı şekilde cinselliği sekteye uğratabilir.

Ayrıca anne adayı kendini cinsellik için hazır veya uygun hissetmeyebilir, tüm baba adayları da bunu anlayışla karşılayacaktır. Ancak eğer anne adayının da böyle bir isteği varsa cinsel ilişki yaşanmasında bir sakınca olmayacaktır. Yukarıda da bahsi geçtiği üzere, hormon dalgalanmalarının sağı solu belli olmaz ve anne çok istekli olabilir veya hiçbir şekilde cinsel istek  duymayabilir. Baba adaylarının ise en büyük korkusu bebeğe zarar vermektir. Anne adayı 35 yaşın üstündeyse, doktor bu gibi durumlarda gebeliğin gidişatına bakarak karar verecektir.

Hamileyken cinsel ilişki yaşamanın bebeğe zarar vermesi aslında söz konusu olamaz, çünkü bebek rahmin içinde ve etrafındaki sıvı ile muhteşem bir korumaya sahiptir, ayrıca herhangi bir temas da gerçekleşemez. Ayrıca pozisyon doğru ayarlandığında ne annenin, ne de bebeğin zarar görmesi söz konusu değildir.

Gebelik sırasında sık kramp, akıntı, kanama ve enfeksiyon gibi sorunlar yaşanıyorsa, doktorunuz cinsel ilişki yaşamanız konusunda sizi zaten uyarır. Düşük tehlikesi gibi bir durum varsa, cinsel ilişkinin yanı sıra, gündelik ağır işlerinizi bile yapamayabilirsiniz. Ancak doktor onaylarsa, cinsel ilişki yaşamak risksizdir.

Rahmi ve bebeği sıkıştırmayacak bir pozisyonda ilişki kurmak en sağlıklısıdır. Kadın orgazmı sırasındaki kasılmalar rahimde de hissedilir. Fakat endişe verici bir durum değildir. Sürekli tetikte olduğunuz bir cinsel ilişki, iki tarafın da keyif almasını engelleyeceğinden, kadın erkek arasındaki ilişkiyi de zorlayacaktır. Endişelenmeden doğru pozisyonda ve güvenilir şekilde cinsel birliktelik yaşayabilirsiniz.

Hamile olduğunuzda rahim ağzında bebeği koruyacak bir takım salgılar oluşur. Bebeğiniz normal şartlarda dahi enfeksiyonlardan korunduğundan, cinsel ilişki sırasında da aynı koruma kalkanı sayesinde etkilenmeyecektir. Ancak kesin olarak bilinen bir enfeksiyon durumu varsa, temkinli olup, enfeksiyonun geçmesini beklemek isteyebilirsiniz.

Bir sorun yok ise, bebeğiniz koruma altında olduğundan güvenle cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Ayrıca hamilelikte cinsel ilişkiye girerken prezervatif kullanmalısınız ve herhangi bir kayganlaştırıcı ürün kullanmaktan kaçınmalısınız. Gebelikte cinsellik anne ve babanın ilişkisini güçlendirebileceğinden cinsel ilişkiden kaçınmayıp, hormonların da yardımıyla güzel bir birliktelik yaşayabilirsiniz.

Kaynaklar:

http://www.aliosmankoyuncuoglu.com/hamileyken-cinsel-iliskiye-girilir-mi

https://www.babycenter.com/sex-during-pregnancy-overview

Bir önceki yazımız olan Trabzon Hurması Nedir Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM