Gastrite İyi Gelen Bitkiler

Gastrite İyi Gelen Bitkiler

Mide zarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkan sağlık sorunu, gastrit olarak adlandırılır. Bu sorunların neden olduğu durumlar arasında; bakteriler, bazı ilaçlar, stres durumu, fazla alkol tüketimi, bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi maddeler yer alır. Gastrit, akut veya kronik olmak üzere iki şekilde ortaya çıkar. Ortaya çıkma durumuna göre; bazı kişilerde ara sıra meydana gelip geçmesiyle, bazı kişilerde […]

Mide zarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkan sağlık sorunu, gastrit olarak adlandırılır. Bu sorunların neden olduğu durumlar arasında; bakteriler, bazı ilaçlar, stres durumu, fazla alkol tüketimi, bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi maddeler yer alır. Gastrit, akut veya kronik olmak üzere iki şekilde ortaya çıkar. Ortaya çıkma durumuna göre; bazı kişilerde ara sıra meydana gelip geçmesiyle, bazı kişilerde ise hastalık olarak gözükmesiyle sonuçlanır. Gastritle beraber, midede yanma hissi de karşılaşılan bir sorundur. Genel belirtileri; hazımsızlık, halsizlik, ishal, kilo kaybı, kusma, dışkıda siyah renk, iştahsızlık, ağız içinde kötü koku ve mide ekşimesidir. Gastritin oluşmasında en büyük etken ise helikobakter piloridir. Helikobakter pilori, ağız yoluyla alınıp mideye yerleşen ve burada iltihap oluşturan bir bakteri türüdür. Bu sağlık sorununun tedavisi için ilk olarak doktora başvurulmalıdır. Bunun yanı sıra bitkisel tedavi yöntemleriyle sonuç almakta mümkündür.

Gastrite İyi Gelen Bitkiler

1) Papatya

Gastrit için tercih edilen bitkisel tedaviler arasında, papatya en başta gelir. Gastrit, helikobakter pilorinin iltihap oluşturmasıyla meydana geldiği için papatyanın iltihap kurutucu özelliği ve ağrı kesici olması bu durumda kullanılabilecek en etkili yöntemdir. Aynı zamanda bağırsaklarda oluşan gaz sorunu için de birebirdir. Papatyanın rahatlatıcı yapısı ve hasara uğramış mukozayı onarımı sayesinde, sıklıkla tercih edilen bir hale gelmiştir.

2) Meyan Kökü

Gastriti önlemeye yardımcı diğer bitki türü ise meyan köküdür. Gastrit için iyi gelmesinin yanı sıra ciddi yan etkilere sebebiyet verme riski taşıdığından dolayı, doktor kontrolü ile kullanılması gerekir. Özellikle uzun süreli kullanımlardan kaçınılmalıdır.

3) Zerdeçal

Çeşitli hastalıklar için kullanılan diğer bitki türü ise zerdeçaldır. Vücutta meydana gelen iltihapları aza indirmek için kullanılır. Gastriti hafifletmesi ve sindirime yardımcı olması en büyük yararlarından biridir.

4) Karambol Tohumu

Midede meydana gelen fazla asit durumunu gidermek için kullanılan bitkisel tedavi yöntemi, karambol tohumudur. Oldukça etkili bir yöntem olan bu tohum, aynı zamanda hazımsızlık ve şişkinlik sorununa da yardımcı olur.

5) Kimyon

Gastrit üzerinde direk etkiye sahip olmayan kimyon, semptomları hafifletmeye yardımcı olarak kullanılır. Gastrit sorununa sahip kişilerin baharat konusunda dikkatli olması gerektiğinden dolayı, kimyon kullananların bunu göz önüne almaları ve doktor kontrolü ile tüketmeleri gerekmektedir.

6) Zencefil

Çok farklı bölgelerde yetişen zencefil, mideyi rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliğinden dolayı gastrit sorununda sık olarak kullanılmaktadır. Midede, hazımsızlık ve bulantı gibi sorunlarda da ek tedavi yöntemidir.

7) Karnıyarık Otu

İçeriğinde yüksek oranda lif bulunan karnıyarık otu, özellikle kabızlık sorununa iyi gelen bir bitkidir. Gastritte, semptomları hafifletmek için kullanılmaktadır. Tercihe göre kapsül, toz ve sıvı formu bulunmaktadır.

8) Nane

Gastritin en büyük etkeni bir bakteri türüdür. Nanenin içeriğinde bulunan antibakteriyel özelliği, gastrit sorununa yardımcı olmaya ve semptomları azaltmaya birebirdir.

Bitkisel tedavi yöntemlerini kullanarak, semptomları hafifletmek mümkündür fakat gastritin ilerlemesi ciddi problemlere yol açacağından dolayı sadece bitkisel yöntemle tedavi bulmak yeterli değildir. Bu sağlık sorunu için mutlaka doktora gidilmeli ve ihmal edilmemelidir. Aynı zamanda uygulanan bitkisel tedavi yöntemlerinde doz ayarına dikkat edilmelidir. Her ne kadar yararlı olsalar bile fazla doz alınması, yan etki oluşturmaya ve farklı sağlık sorunlarının gözükmesine yol açabilir.

Bir önceki yazımız olan Göze İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM