Fındığın Faydaları Nelerdir? Fındığın Besin Değerleri ve Faydaları

Fındığın Faydaları Nelerdir? Fındığın Besin Değerleri ve Faydaları

Fındık, özellikle Doğu Karadeniz bölgemizde yetişen, ekonomik yönden önemli bir besin maddesidir. Sizlere fındığın besin değerleri ve faydalarından bahsetmek istiyoruz. Latince Adı:Haselnuss, Corylus avellana Fındığın Besin Değerleri Protein ………….15,98 Yağ ………….60,51 Doymuş …………..4,76 Tekli doymamış …..50,32 Çoklu doymamış ……5,43 Su …………..4,45 Kül …………..2,23 Karbonhidrat …..16,83 Şeker …………..3,58 Enerji () kcal …….672 Fındığın içinde bulunan vitaminler: […]


Fındık, özellikle Doğu Karadeniz bölgemizde yetişen, ekonomik yönden önemli bir besin maddesidir. Sizlere fındığın besin değerleri ve faydalarından bahsetmek istiyoruz.

Latince Adı:Haselnuss, Corylus avellana

Fındığın Besin Değerleri

Protein ………….15,98

Yağ ………….60,51

Doymuş …………..4,76

Tekli doymamış …..50,32

Çoklu doymamış ……5,43

Su …………..4,45

Kül …………..2,23

Karbonhidrat …..16,83

Şeker …………..3,58

Enerji () kcal …….672

Fındığın içinde bulunan vitaminler:

Vitaminler () Mg/100g

E vitamini 33,9

Tiamin (B1) 0,3

Riboflavin (B2) 0,1

Piridoksin (B6) 0,3

Niasin ……..1,8

Fındık ayrıca demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi mineraller içerir.

Fındığın Faydaları
Ender Saraç, Sağlıklı Ramazan programında taze fındığın faydalarını anlatarak, bizleri, neden taze fındık yememiz gerektiği yönünde bilgilendirmeye çalışmıştır. Bizler de, Ender Saraç tarafından anlatılan taze fındığın faydalarını sizlere anlatıyor; ve sizleri bu konular hakkında bilgilendiriyoruz.
Taze Fındığın Faydaları Nelerdir?
Taze fındığın faydaları arasında ilk olarak enerji veren özelliğinden söz etmek gerekmektedir. Kendinizi güçsüz hissettiğiniz zamanlarda, Ender Saraç’ın önerisine uyarak taze fındıktan yararlanabilirsiniz.
Fındık Cinsel Gücü Arttırır
Ender Saraç’ın vermiş olduğu bilgilere göre, taze fındığın faydaları arasında, cinsel gücü arttırmasından da söz etmek gerekmektedir. Bunu daha önceden yayınlanan bir takım reklamlardan da hatırlamamız çok zor olmayacaktır.
Taze fındığın faydaları arasında böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmesinden de bahsetmek gerekirken, taze fındığın aynı zamanda güç ve dikkat gerektiren durumlarda da işe yarayabileceğini hatırlatmamız gerekmektedir.
Taze fındığın faydalarından diğeri de kolesterolü düşürmesi olarak belirtilmiştir.
Kalp Dostu Fındık
Taze fındığın faydaları arasında, kalp krizi riskinin azaltılmasından da söz etmek doğru olacaktır.
Taze fındığın faydaları arasında, dişlerin güçlenmesi ile kemiklerin kuvvetlenmesinden de bahsetmek gerekmektedir.
Taze fındığın faydalarından bir diğeri de, zihinsel yorgunluk ile beraber, bedensel yorgunluğun giderilmesine katkıda bulunmasıdır.
Taze fındığın faydaları arasında nekahat döneminin çabuk atlatılmasına yararlı olmasından da söz etmek gerekmektedir. Bedensel güç vermektedir.
Taze fındığın faydaları arasında, kan şekerinin düşürülmesinden de söz eden Ender Saraç, diyabetli hastalara fındığın iyi geldiğini söylemektedir.

Bir önceki yazımız olan Mürdüm Eriğinin Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde bardacik eriginin faydaları, bardacık eriği ve Ender Saraç tavsiyeleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/