Evde Gül Suyu Yapımı

Evde Gül Suyu Yapımı

Gül çiçeğinden elde edilen gül suyunun yapımından önce faydalarından bahsetmek isterim gül suyunun ve gülün insanlığa pek çok faydası vardır. Bu faydaları içinde yemede içmede parfüm ve benzeri okullarda kullanımı ve hatta cildimizdeki sivilce siyah nokta ve lekeleri temizlemek gibi birçok kullanım alanı mevcuttur gül suyunun dünya mutfağında bir yere de sahiptir damakta çok güzel […]

Gül çiçeğinden elde edilen gül suyunun yapımından önce faydalarından bahsetmek isterim gül suyunun ve gülün insanlığa pek çok faydası vardır. Bu faydaları içinde yemede içmede parfüm ve benzeri okullarda kullanımı ve hatta cildimizdeki sivilce siyah nokta ve lekeleri temizlemek gibi birçok kullanım alanı mevcuttur gül suyunun dünya mutfağında bir yere de sahiptir damakta çok güzel ve akıcı bir tat bırakmaktadır.  Gül suyundan elde edilen bir diğer maddeler ise sabun ve kişisel bakım ve güzellik malzemeleri üretiminde kullanılmaktadır. Gül suyunu evde yapmak çok kolay pratik ve zahmetsiz bir hazırlanma şekli vardır. Gül suyunun raf ömrü kısıtlı olduğu için yemeklerde taze Kullanılıp bitirilmesi daha sağlıklıdır.

Gül suyu için gerekli malzemeler;

Gülsuyu için gerekli malzemeleri sayacak olursak; Taze alınmış ilaçsız gül veya gül yaprakları, Büyük bir kap, büyük kabın içerisinde sığacak küçük cam bir kase, Su ve poşet içerisinde bir miktarı buz.

Gül suyu hazırlanışı;

Sıra hazırlanışına gelince isteğe bağlı veya yetecek kadar gül suyu hazırlamak için, 8 10 adet gülün yapraklarını temiz bir şekilde ayırın üzerinde toz veya kir olmasın gerekirse ılık su ile yaprakları durulayın. Gül yapraklarını aldığımız kabın içerisine koyduktan sonra yaprakların üstüne gelecek seviyede su ilave edelim,  daha sonra gül yaprakları koyduğumuz kabın ortasına suyun üzerinde yüzecek şekilde ağzı açık bir kap yerleştirelim. Ve kabımızın kapağını ters bir şekilde kapatalım. Kabın içerisine yerleştirdiğimiz bu kap sayesinde buharlaşıp tekrar aşağı inen gül suyu bu ağzı açık, olan kabın içine dolacaktır. Kapağını ters çevirdiğimiz kabın kapağının üzerine içi buz dolu poşetleri koyun bu şekilde su ısınıp buharlaşınca kapakta birikmeye başlayan Su cam kabın içine geri dolmayacak kabın içindeki Kaba dolacaktır. Gül suyumuzu orta ateşte ısıtmaya Özen gösterelim ve kabın içindeki suyun çok fazla kaynamasına dikkat edelim.

Kapta orta ateşte buharlaşan Gül suyumuzu yaklaşık yarım saat içerisinde kabın içerisindeki kasede Gül suyunuzun biriktiğini göreceksiniz ve bundan sonra yapmanız gereken tek şey Gül suyunuzu Kaptan çıkartıp şişeye veya temiz bir kaba boşaltıp Kullanıma hazır hale gelmiş Gül suyunu temiz bir ortamda saklayarak kısa süre içerisinde tüketmeye Özen göstermeliyiz.

Ev ortamında Hazırlamış olduğumuz bu gül suyumuz oldukça basit kolay hızlı ve pratiktir. Gül suyunu hazırlarken dikkat etmemiz gereken noktalar kullandığımız malzemelerin temiz ve düzgün olması suyunu çıkartacağımız gülüm taze olmasına da çok dikkat etmemiz gerekir. Gül suyunun yapımının kolay olması yanında cildimize de çok faydası olduğunu belirtmeliyiz gül suyunun yüzümüzde bir çok lekeleri götürmesi yanı sıra gül suyunun çok güzel Etkin ve uzun süre kalıcı güzel bir doğal kokusu vardır. Yukarıda anlatıldığı gibi gül suyunu Evinizde İstediğiniz zaman zahmetsiz ve kolayca hazırlayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM