Evde Biberiye Yağı Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilir ?

Evde Biberiye Yağı Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilir ?

Ballı baklagillerden olan biberiye, genellikle Ege ve Akdeniz’de yetişen, 2 metre uzayabilen, bir bitki türümüzdür. Itırlı, iğnemsi dar ve kalın yapraklara sahip ve mor çiçekli bu bitkinin yapraklarından biberiye yağı elde ediliyor. Peki evde biberiye yağını nasıl yaparız? Güneşin dik olduğu anlarda toplanan biberiyenin çiçekleri, bu vakitte toplandığında daha çok uçucu yağ içeriyor. Toplanan biberiye […]

Ballı baklagillerden olan biberiye, genellikle Ege ve Akdeniz’de yetişen, 2 metre uzayabilen, bir bitki türümüzdür.
Itırlı, iğnemsi dar ve kalın yapraklara sahip ve mor çiçekli bu bitkinin yapraklarından biberiye yağı elde ediliyor.

Peki evde biberiye yağını nasıl yaparız?

Güneşin dik olduğu anlarda toplanan biberiyenin çiçekleri, bu vakitte toplandığında daha çok uçucu yağ içeriyor. Toplanan biberiye yaprakları temiz bir şekilde yıkanarak tozlardan temizlenmelidir. Taze biberiye yaprağı bulma olanağı yoksa aktardan alınacak kuru yapraklar da kullanabiliriz. Yaklaşık 50 ile 60 gram kadar kurutulmuş bitkiyi cam bir şişeye koyalım. Bitkinin iki katı ölçüsünde doğal veya sızma zeytinyağını aynı şişeye ekleyelim.

Eğer daha yoğun yağ elde etmek istersek biberiye yapraklarının üzerini örtecek kadar yağ kullanalım. Ancak oldukça yoğun kıvamlı olan bu yağı uygularken ay çiçek yağı veya zeytinyağı ile seyreltmeliyiz. Karışımı koyduğumuz kavanozu sıkıca kapatarak evin en çok güneş gören yerine koyalım ve bir ay kadar mayalanmasını bekleyelim.. Ancak bu zaman içinde sık sık şişeyi çalkalamamız gerekiyor. Bir ay sonunda elde edilen karışım bir tülbentten süzülerek ve tortusu güzelce sıkılarak alınan yağın, rengi koyu olan bir cam kavanoza alınması gerekir. Evde biberiye yağı nasıl yapılır sorusunun cevabı bu olmaktadır. Biberiye yağı yapmak için başka bir yolda buhar destilasyonu yöntemimizdir. Bu yöntem daha profesyonelce olduğu için destilasyon düzeneği kurulması gerekiyor. Buhar destilasyonu için gereken malzemeleri, sanal mağazalarda bulabilirsiniz.
Öğütülmüş biberiye yapraklarını elekten geçirilerek 20 gram tartarak bir cam balona koyalım. Üstüne biberiye yapraklarını tamamen ıslatacak miktarda su ekleyelim. Destilasyon kiti kurulduktan sonra uçucu yağ kabın bölmeli alanına 1 litre kadar ksilen maddesi ekleyelim. Soğutucu takılıp su musluğunu açalım ve cam balon içinde ısıtmaya başlayalım. Yaklaşık 5-6 saatlik bir damıtmadan sonra işleme son verelim. Biberiye içindeki uçucu yağ su buharı yardımı ile yükselecektir ve soğutucuyla yoğunlaşarak diğer borunun dibinde toplanmalıdır.

Son olarak biberiye yağı koyu renkli bir şişeye alınarak ağzı kapatılmalıdır. Bu, elde edilmek istenilen yağ miktarı edilinceye kadar sürdürülmelidir.

Bir önceki yazımız olan Histamin Alerjisi Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM