Elma Kabuğu Cilde Nasıl Uygulanır Faydaları Nelerdir?

Elma Kabuğu Cilde Nasıl Uygulanır Faydaları Nelerdir?

Kendisi gibi kabuğu ile de oldukça yararlı olan elma kabuğu, cilt üzerinde mükemmel etki edecek bir unsurdur. Hem kabuğu ile hem de bütünüyle fazlasıyla yararlı olan bu gıda için uzmanlar, elma tüketimi konusunda fazlasıyla telkinlerde bulunmaktadırlar. Çünkü elma içeriği ile her anlamda cilde katkı veren bir yiyecektir. Elmanın kendisi kadar, kabuğu da oldukça yararlıdır. Elma […]

Kendisi gibi kabuğu ile de oldukça yararlı olan elma kabuğu, cilt üzerinde mükemmel etki edecek bir unsurdur. Hem kabuğu ile hem de bütünüyle fazlasıyla yararlı olan bu gıda için uzmanlar, elma tüketimi konusunda fazlasıyla telkinlerde bulunmaktadırlar. Çünkü elma içeriği ile her anlamda cilde katkı veren bir yiyecektir. Elmanın kendisi kadar, kabuğu da oldukça yararlıdır. Elma kabuğunun dış kısmı iç kısmına göre daha fazla antioksidan maddesi içermektedir. Bununla birlikte kabuktaki triterpenoids maddesi, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Bunlar, elma kabuğunun cilde faydaları konusunda bizlere güzel öneriler sunmak için yeterli bir verilerdir.

Elma Kabuğunun Cilde Faydaları

Elma kabuğunun içeriğindeki antioksidan ve triterpenoids maddesi cilde olumlu manada fazlasıyla etki etmektedir. Bu iki maddenin fazlasıyla elma kabuğunda bulunması sonucunda elma kabuğunun cilde etkileri nelermiş hep birlikte inceleyelim.

  • Ciltteki sarkmalar elma kabuğu ile giderilebilir. Dinç ve fit bir vücut için elma kabuğu, ciltteki sarkmaları toparlar ve cildin gergin olmasını sağlar.
  • Cilde yumuşak bir görünüm kazandırmak için elma kabuğu kullanımı yaygındır. Elma kabuğu, ciltteki ölü deriyi atarak, hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Bu sayede cilt yumuşak bir deri görüntüsüne kavuşabilir.
  • Elma kabuğu ile ciltteki zararlı hücreleri atıp yerine yeni faydalı hücreleri oluşturmak mümkün olacaktır. Bununla birlikte yenilenmenin durmuş olduğu hücreleri tekrardan harekete geçirerek yenilenmenin devam etmesini sağlar.
  • Elma kabuğunun yararları arasında kırışıkların giderilmesi de yer almaktadır. Özellikle uzmanlar, mimik kısımlarındaki kırışıklıkların elma kabuğu ile giderilebileceğini belirtmişlerdir.
  • Cilt lekelerinde elma kabuğu oldukça etkilidir. Güneşten dolayı oluşan cilt lekelerinin geçmesine yardımcı olur. Yüzdeki çillerin geçmesini bile elma kabuğu ile sağlayabilirsiniz.
  • Kurumuş ciltler üzerinde elma kabuğunun etkisi fazlasıyla belirgindir. Nemi azalan ve kuru bir görünüm veren cildin yeniden nem kazanarak daha parlak ve daha sağlıklı bir cilt görüntüsü sunar.

Elma Kabuğu İle Maske Yapımı

Malzemeler;

  • Ekşi olmayan 1 adet elma
  • 4 tane sert kayısı

Maskenin hazırlanması ve uygulanması: 1 adet elma kabuğunun kabuklarını ince ince soyun. Bununla birlikte kayısıyı da soyup ikini bir kabın içerisine alın. Daha sonra hazırlamış olduğunuz malzemelere bir su bardağı kadar su koyun ve ocakta kaynamaya bırakın. 5 ila 10 dakika kadar kaynaması gereken kabukları, kaynama esnasında sert bir cisimle ezerek lapa halinde kaynamasını sağlayın. 5-10 dakika kadar kaynayan suyun altını kapatın ve kabukları bir kenara alarak ılımasını bekleyin. Ilıyan kabukları daha sonra süzün. Süzülmenin ardından elde edilen kabukların posasını cildinize uygulayın. Elma kabuğunun cilde uygulanması 20 dakika sürmelidir. 20 dakikadan sonra uygulandığı bölgeyi temizce yıkayın.

Elma kabuğu maskesi sık sık tekrarlanmamalıdır. Bu yüzden  tarifini verdiğimiz elma kabuğu maskesini ayda 2 defa uygularsanız cildinizde olumlu etkilerin yaşandığını görebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM