EKŞİMEN OTU NEDİR FAYDALARI NELERDİR?

EKŞİMEN OTU NEDİR FAYDALARI NELERDİR?

Ekşimen Otu Ekşimen Otu uzun yıllık ot olan bir bitkidir. Haziran ve Eylül ayları arasında bu çiçek çiçekler arasında ortalama 50 ila 60 cm arasında çiçek açar. 50-60 cm yüksekliğe kadar ulaşabilir. Genelde ekşimen otu, kum toprakları ve  nemli olan bölgeleri daha iyi sever ve daha iyi büyür. Bu bitki, ülkemizin doğal ortamında yetişir ve […]

Ekşimen Otu

Ekşimen Otu uzun yıllık ot olan bir bitkidir. Haziran ve Eylül ayları arasında bu çiçek çiçekler arasında ortalama 50 ila 60 cm arasında çiçek açar. 50-60 cm yüksekliğe kadar ulaşabilir. Genelde ekşimen otu, kum toprakları ve  nemli olan bölgeleri daha iyi sever ve daha iyi büyür. Bu bitki, ülkemizin doğal ortamında yetişir ve birçok Avrupa ülkesinde, özellikle de Fransa’da, tarlalarda ve seralarda yetiştirilir ve ticareti yapılır.

Çok ekşi bir tadı olan ekşimen otu yemeyerek veya salata ile çiğ yenilebilir veya yemeklerde kullanılabilir. Ekşimen kökleri, tanenler, antrakonlar ve bunların türevleri, nişasta, reçineler ve şekerlerdir. Ekşimen yaprakları potasyum oksalat, nişasta ve oksalik asit içerir. Ek olarak, bu unutulmuş bitki A, B, C vitaminlerinde bulunur. Ayrıca demir ve fosfor bakımından çok zengindir.

Ekşimen Otu Faydaları

Ekşimen otu C, vitamin eksikliği nedeniyle iskorbüt hastalığının iyileşmesi için çok  önemli bir rol oynamaktadır. Eğer bu hastalık  tedavi edilmezse, diş çürümesine ve ağız iç yaralanmaya neden olurken, Ekşimen otu  bir idrar temizleyici olarak kullanılır ve aynı zamanda böbrekler için oldukça yararlıdır. Sabah boş bir karnında kullanıldığında kabızlığın gitmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kan temizlemeye yarayan ekşimen otu, yaralar, sivilceler ve deri hastalıkları üzerinde oldukça  etkileri vardır. Derideki yamaların da iyi olduğu bilinmektedir.

Toksinleri atmakta yararlıdır ve detoks ile vücudu temizler Ekşimen otunun temiz yaprakları salatalara katılıp yenilebilir.

Aynı zamanda annenin  sütünü arttırmaya yardımcı olur. Vücudun güçlendirilmesini sağlarken ve kadınların regl sırasında kanamayı durdurmalarına yardımcı olur. Ayrıca ekşimen otu ateş azaltmak için etkili olur.

Ekşimen Otu  Zararları

Ekşimen otu kullanacak olan insanlar bunu önce kararlarında ve yeterli miktarda kullanmalıdırlar. Ekşimen otu romatizma hastalık ve böbrek sorunları gibi sorunlara neden olabileceğinden, kullanmamaya veya kullanmamaya dikkat etmeniz önerilir.

Ekşimen Otunun Kullanılma Şekli

Ekşimen otu, tarlada, yaylada, dağlarda ve neredeyse her yerde büyüdüğü için bulmak kolaydır. Ekşimen otu çiğ de  yiyebilir. Tat  ekşi olan ve çiğ tüketildiğinde midenizi rahatlatır ve sindirim sistemini geliştirir. Mide ve bağırsakları temizleme görevi görür. Bir salata olarak yenilmiş olsak bile, yukarıda tarif edilen iskorbüt hastalığına direnç gösterir ve bu hastalığın C vitamini ile önlenmesini önlersiniz.

Ekşimen otu güneş ışığına maruz kalan yerlere döküldüğünde, rahatlatır ve  güneş yanığından sonra oluşabilecek lekeleri gidermesini için  etki yaratacaktır.

Kurutulmuş ekşimen otunu 50 gram alıp kaynatın ve bir çay gibi için yada salatalık yaparken içine doğrayabilir ve tüketebilirsiniz. Egzama hastalığı, sivilce yada çeşitli cilt hastalıkları içinde 50 gram  kurutulmuş ekşimen otunu çay gibi yapıp günde 3 defa içmeniz önerilir  bu sayede hastalıklara karşı oldukça etkili olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Gribe İyi Gelen Şifalı Bitkiler Hangileridir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM