Ekinezyanın Faydaları Nelerdir? Ekinezya Çayının Faydaları ve Kullanımı

Ekinezyanın Faydaları Nelerdir? Ekinezya Çayının Faydaları ve Kullanımı

Türkiye’de kirpi otu olarak bilinen ekinezyanın kökeni Kuzey Amerika’dır. Dört farklı türü bulunan ekinezya, papatyagiller ailesi mensubu bir bitki olarak, çok eski zamanlardan bu yana, kendisinden yararlanılan bir bitkidir. Ekinezyanın Faydaları ve Kullanımı Ekinezyanın faydaları arasında ateş düşürücü etkisi yer almaktadır. Bundan dolayı ekinezya, çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Kökeni mantar; ve virüs […]


Türkiye’de kirpi otu olarak bilinen ekinezyanın kökeni Kuzey Amerika’dır. Dört farklı türü bulunan ekinezya, papatyagiller ailesi mensubu bir bitki olarak, çok eski zamanlardan bu yana, kendisinden yararlanılan bir bitkidir.

Ekinezyanın Faydaları ve Kullanımı

Ekinezyanın faydaları arasında ateş düşürücü etkisi yer almaktadır. Bundan dolayı ekinezya, çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Kökeni mantar; ve virüs olan hastalıklarda, ekinezyanın faydalarından, eski zamanlardan bu yana yararlanılmaktadır. Ekinezyanın faydaları arasında özellikle sedef, egzema, ülser; ve çıbanlardan söz etmek gerekmektedir.

Ekinezyanın faydaları arasındaki en önemli etkisinin ise, üst solunum yolları ile ilgili olan etkisi olduğuna inanılmaktadır. Üst solunum yolu hastalıkları; özellikle de soğuk algınlığı için, üç gün üst üste ekinezya kullanımı gerçekleştirilirse, üst solunum yolu hastalığının geçirileceği sonucunu veren pek çok araştırma yapılmıştır.

Ekinezyanın faydaları arasında bağışıklık sistemini desteklediğinden söz etmek gerekmektedir. Ekinezya, bağışıklık sistemini zayıflatan, uzun süre devam ederek kronikleşen hastalıkların bulunduğu durumlarda rahatlıkla kullanılmaktadır. Ekinezyanın içeriğinde bulunan çinko, ve C vitamini, ekinezyanın, hayıt bitkisi ile birlikte kullanıldığında, kadın hastalıklarına karşı olumlu etkiler göstereceği sonucunu da araştırmacılara vermiştir.

Batı ülkelerinde sıkça kullanılan ekinezyanın Almanya’daki satışına bakıldığında, yıllık 10 milyon kutu ekinezya satışı gerçekleştiği görülmektedir. Ekinezyanın bu denli çok kullanılmasının nedeni, serbest radikaller ile savaşmasından kaynaklanmaktadır. Bunun yanında ekinezya, kan kanseri başta olmak üzere, tüm kanser türlerinin tedavisinde gerçekleştirilen kemoterapinin yanında destekleyici olarak değerlendirilmektedir. Ekinezyanın antioksidan özelliğinin çok yüksek olduğunun, bu noktada altı çizilmelidir.

Ekinezyanın faydaları arasında, astım, ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıkalrında, şikayetleri azaltmasından mutlaka söz etmek gerekmektedir. Üst solunum yolu hastalıklarında, ekinezyanın faydalarını daha fazla güçlendirmek için ise, ekinezyayı meyan bitkisi ile karıştırarak kullanmak gerekmektedir. Ekinezyanın faydaları arasında, böcek sokması gibi durumların sonrasında meydana gelebilecek olan, zehirin vücuda yayılmasının önlenmesi de yer almaktadır.

Ekinezyanın faydalarından yararlanmak isteyenlerin şunu da unutmamaları gerekir: ekinezya, alerjik bir takım etkilere sahiptir. Alerjiye yatkınlığı olan kişiler, ekinezya kullanımı gerçekleştirdiğinde, alerjilerinde ilerlemeler olabilir. Bundan dolayı, alerjisi olan kişilerin, ekinezya kullanımını doktor tavsiyeleri ile gerçekleştirmeleri önerilmektedir.

Ekinezyanın faydaları arasında, bakteri ve mantar kökenli kadın hastalıkları, jenital uçuklar, adet öncesi problemlerin azaltılması, kronik sinüzit problemlerinin giderilmesinden de söz etmek gerekmektedir. Ekinezyanın faydaları arasında ayrıca, cilt problemleri; ve sivilce tedavisinden de söz etmek gerekmektedir. Bu gibi durumlarda ekinezyanın etkisi derinlemesine değil de, cildin üst dokusuna yöneliktir; ancak işe yaramaktadır.

Sivilce ve akne tedavisi için şu formül uygulanmaktadır: bir fincan kaynar suyun içerisine, eşit miktarda yoğurt otu, dul avrat otu, ekinezya; ve balkabağı konulur; ve kaynatılır. Daha sonra bir pamuk üzerine konularak, sivilce ve aknelerin üzerine harici uygulaması gerçekleştirilir. Bu uygulamanın günde üç sefer gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Ekinezyadan kulak ağrısı için yararlanılacaksa, sarmısak ile birlikte kaynatılması, ve günde iki sefer, birer fincan bu çaydan içilmesi önerilmektedir.

Ekinezya çayının gargara olarak kullanılması durumunda, bademcik iltihabı; ve bademcik şişmelerinin tedavisi olanaklı hale gelmektedir.

Ekinezya Çayı Nasıl Demlenir? Ekinezya Çayının Yapılışı ve Ekinazya ile Yapılan Kürler

Bir önceki yazımız olan Ekinezya Çayı ve Faydaları: Ekinezya Çayı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde ekinezya cayı, ekinezya çayı nasıl demlenir ve ekinezya çayı nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/