DUT ve Dut Yaprağının Faydaları

DUT ve Dut Yaprağının Faydaları

Dutun faydaları arasında ateş düşürücü etkisinden söz etmek gerekmektedir; ve bu etkiden yararlanmak isteyenlerin, dut meyvesini tüketmeleri önerilmektedir. Dut yapraklarından hazırlanan çayın içilmesinin de ateş düşürücü etkisi bulunur; ve bunun yanında, dut yapraklarının çayı, idrar arttırıcı etkilere de sahiptir. Dutun faydaları arasında kan şekerini düşürmekten de söz etmek gerekir; ve dut yapraklarının faydasından bu anlamda […]


Dutun faydaları arasında ateş düşürücü etkisinden söz etmek gerekmektedir; ve bu etkiden yararlanmak isteyenlerin, dut meyvesini tüketmeleri önerilmektedir. Dut yapraklarından hazırlanan çayın içilmesinin de ateş düşürücü etkisi bulunur; ve bunun yanında, dut yapraklarının çayı, idrar arttırıcı etkilere de sahiptir. Dutun faydaları arasında kan şekerini düşürmekten de söz etmek gerekir; ve dut yapraklarının faydasından bu anlamda yararlanmak için, kaynatılan dut yapraklarının suyunun içilmesi gerekmektedir.

Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Dut yaprağının faydaları arasında, kalp sağlığına olan olumlu etkilerinden de söz edilmektedir. Dut yaprağının faydalarından kalp için yararlanmak isteyenlerin, dut yapraklarını, alıç çiçekleri ile birlikte kaynatarak, elde edilen karışımın suyunu içmeleri gerekmektedir.

Dut yaprağının faydaları arasında boğaz ağrısı; ve bronşit tedavisi de yer almaktadır.
Dut yaprağının faydaları arasında yer alan öksürük giderici etkisinden yararlanmak için, dut yaprağının çayı yapılmalı; ve bu çayın, sabah kahvaltısından; ve akşam yemeğinden önce, aç karna içilmesi önerilmektedir. Dut yaprağının faydaları arasında yer alan karaciğer hastalıklarının giderilmesinde de, dut yaprağı çayının içilmesi gerekmektedir; fakat, günlük üç bardak içilmesi önerilmektedir. Dut yaprağı çayı harici olarak kullanılırsa da egzema tedavisi olanaklı hale gelmektedir.

Dut yaprağı çayı hazırlanarak günde bir ya da iki bardak içilirse, vücut direncinin artmasına katkıda bulunmaktadır. Dutun faydaları arasında yer alan karaciğer hastalıklarının tedavisi için, dut meyvesinden hazırlanan dut pekmezinin de tercih edilebileceği belirtilmektedir. Dut pekmezinin faydaları arasında, karın sancısının giderilmesinden de söz edilebilir. Bir litre suyun içerisine atılan onbeş ya da yirmi gram dut yaprağından çay hazırlanarak, bu çayın gargarası yapılacak olursa, diş ağrısının giderilmesi olanaklı hale gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Şifalı Bitkiler Dere Otu ve Dereotunun Faydaları başlıklı makalemizde dere otunun faydaları, dereotu kalsiyum ve dereotu kürü hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Bende solucan var karnimda NE yapmaliyim numaram bu 05427705516 yemek yiyom yaramiyor ya kurtarin beni

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM