Doğal Yöntemler İle Sakal Çıkarma

Doğal Yöntemler İle Sakal Çıkarma

Hızlı Sakal Uzatma Yöntemleri   Sakal, birçok kişi için istenilen erkeksi görünüme ulaşmada en önemli aksesuardır. Doğal bırakılmış sakalın tekrardan moda olması ile, birçok erkek hızlı sakal uzatma yöntemlerine başvuruyor. Genetik yapı, hormonal problemler, ilaç kullanımı ve hastalıklar, çevresel faktörler gibi birçok neden sakalları etkiliyor. Bu faktörler ile sakal uzatma ve sakal çıkarma düşünüldüğü kadar […]

Hızlı Sakal Uzatma Yöntemleri

 

Sakal, birçok kişi için istenilen erkeksi görünüme ulaşmada en önemli aksesuardır. Doğal bırakılmış sakalın tekrardan moda olması ile, birçok erkek hızlı sakal uzatma yöntemlerine başvuruyor. Genetik yapı, hormonal problemler, ilaç kullanımı ve hastalıklar, çevresel faktörler gibi birçok neden sakalları etkiliyor. Bu faktörler ile sakal uzatma ve sakal çıkarma düşünüldüğü kadar kolay olmayabiliyor. Sizler için hızlı sakal uzatma yöntemlerini bir araya getirdik.

 

Doğru Beslenme

 

Doğru beslenme, hızlı sakal uzatmak veya sakal çıkarmak istiyorsanız atlamamanız gereken detaylardır. İşlemiş gıdalar, früktoz şurubu da denilen yüksek oranda şeker içeren gıdalar, fast food olarak adlandırılan besinler ve zararlı yağlar vücuttaki gelişim hormonlarının çalışmasını engelleyecektir. Taze sebze ve meyve tüketerek vücutta detoks etkisinin yaratılmasını sağlayabilirsiniz. Şeker ve tuz tüketimini kesin. Ayrıca avokado yağı, zeytinyağı, hindistancevizi yağı gibi vücudun ihtiyacı olan yağ asitlerini karşılayabilirsiniz.

 

Sakal uzatmayı ve sakal çıkarmayı tetikleyen bir diğer beslenme yöntemi de protein ağırlıklı beslenmedir. Kıl köklerinin yapısında bulunan proteinleri, vücuda yeterli miktarda alarak sakallarınızı hızlıca uzatabilirsiniz. Fasulye gibi kurubaklagiller ve hindi eti gibi sağlıklı beyaz et tüketerek ihtiyacınız olan proteini karşılayabilirsiniz.

 

Vitamin Takviyesi

 

Sakallarınız çıkmıyorsa veya uzamıyorsa, sebebi vitamin eksikliği olabilir. Ayrıca folik asit ve biyotin eksikliği de sakal gelişimini engelleyecektir. Deniz mahsulleri, karnabahar, baklagiller, havuç, muz, yumurta, karaciğer ve tahıllı gıdalar tüketerek biyotin ve folik asit tüketebilirsiniz. Diyet düzeninizin başlangıcında alacağınız folik asit ve biyotin ile hızlı sakal uzatabilirsiniz.

 

Hızlı sakal uzatma, sakal gürleştirme ya da sakal çıkarmak istiyorsanız, mutlaka çinko takviyesi kullanın. Kabak çekirdeği ve deniz mahsullerinin tüketimini arttırın. Bu sayede sakal uzaması için gerekli olan çinkoyu vücuda alıp, kıl köklerinizi güçlendirebilirsiniz.

 

Sakal Bakım Yağları

 

Evde kendi uygulayabileceğiniz bitkisel yağlar ile hızlıca sakal uzatabilirsiniz. Sakal bakımı için kullanabileceğiniz bu yağlar tamamen doğal oldukları için, ciltte herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz. Duştan çıktıktan sonrax açık gözeneklerinize uygulayabileceğiniz bu yağlar ile sakallarınızı hızlıca uzatırken, aynı zamanda çok daha gür sakallara sahip olacaksınız.

 

Badem yağı: Tatlı badem yağı, deriyi ve kıl köklerini besleyip nemlendirir. Masaj yaparak uygulayacağınız badem yağı ile sakalların çıktığı gözenekler beslenerek, kıl köklerindeki kan dolaşımı tetiklenir. Bu sayede hem hızlıca sakal uzatabilir hem de sakal çıkartabilirsiniz.

 

Zeytinyağı: Her eve kolayca bulabileceğiniz doğal zeytinyağını sakallarınıza uygulayın. Bu sayede sakallı deri nemlenecek ve sakallarınız hızlıca uzayacaktır.

 

Sakal Şampuanı

 

Sakalınızı yıkarken her sabah kullanabileceğiniz sakal şampuanı ile sakallarınızın uzamasını tetikleyebilirsiniz. Sakal için üretilmiş bu özel şampuanlar, cildinizi ve sakalınızı kurutmaz. Ayrıca sakal köklerinde oluşmuş kirleri temizleyerek, sakal uzatmayı tetikler. Yapı olarak sert ve zor taranan sakallara sahipseniz, sakal şampuanı uygulamasından sonra sakal bakım kremi uygulayabilirsiniz.

 

Sakalda oluşan kepekler, sakal uzamasını engelleyebiliyor. Özel sakal kepeği şampuanlarını kullanarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca sakal bölgenize nemlendirici uygulayarak, deride kepek oluşumuna neden olan kuruluğu engellemiş olurmuşsunuz. Gün içerisinde en az iki litre su içmek de cildin nemli kalmasını sağlayacaktır.

 

Sakal Tarama

 

Sık sık sakal taramak, en bilinen hızlı sakal uzatma yöntemlerindendir. Sakal tararken kıl köklerinde masaj etkisi yaratırsınız. Yeni kılların geliştiği bölgede kan dolaşımı artar. Bu sayede sakallarınız çok daha hızlı uzar.

 

Sakal Uzatma Kürleri

 

E vitamini kürü: Sakal çıkarma ve sakal gürleştirme için ihtiyacınız olan en önemli madde E vitamini. Eczaneden alabileceğiniz E vitamini ampulü ile doğal E vitamini deposu olan zeytinyağını karıştırın. Hazırladığınız kürü her duştan sonra sakallarınıza uygulayın.

 

Sarımsak kürü: Sarımsak, saç ve sakal çıkarma özelliği ile biliniyor. Bir diş sarımsağı ezin ve temiz sakal köklerinize masaj yaparak uygulayın. Bu kürü yaklaşık 20 dakika bekletip, soğuk su ile durulayın ve haftada 2 tekrarlayın. Sarımsak kürü ile hem sakal çıkaracak hem de sakal uzatacaksınız.

 

Doğru tıraş olma

 

Sakal uzatmak isteyen birçok erkek, sakallarının bir an önce çıkmasını ve uzamasını ister. Bu sayede sakala istenilen şekil verilebilir. Ancak sakal çıkarmaya ve sakal uzatmaya çalışıyorsanız, herhangi bir model uygulamadan önce yaklaşık 6 hafta beklemeniz gerekiyor. Jiletle tıraş olmak ya da makasla hala kısa olan sakala müdahalede bulunmak, kıl köklerine zarar verecektir. Bu da sakalların uzamasını engeller. Eğer sakal uzatmaya yeni başladıysanız, şekil vermeden önce en az bir ay bekleyin. Sakalınız yeterince uzadıktan sonra, bakımlı gözükmesi için tıraş makinesi ya da makas ile şekillendirebilirsiniz.

 

Eğer bıyık uzatmaya çalışıyorsanız, sakalınıza uyguladığınız bakımların aynısını uygulayın. Bıyığınıza istenilen şekli, ince uçlu bir makas ile verebilirsiniz. Hem sakala hem de bıyığa gerekli olan bakımları uyguladınız. Sakallarınıza uygun şekli vermenin zamanı geldiyse, yüz şeklinizi incelemeniz gerekiyor. Sakalınızda yoğun ve seyrek olan bölgeleri belirleyin, bu doğrultuda şekillendirme yapın. Yuvarlak yüz hatlarına sahip olan kişiler çene ucundaki sakalı uzun tutarken, kare yüzlü olanlar ise yanak bölgesindeki sakalları kısa tutmalısınız. Sakallarınızda boşluklar varsa ya da şekil vermek için yeterli boyutlarda değilse, sakal uzatma yöntemlerine başvurabilirsiniz.

 

Kaynak:  Estecenter

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM