Diş Eti İltihabı İçin Bitkisel Çözüm, Bitkisel Tedavi

Diş Eti İltihabı İçin Bitkisel Çözüm, Bitkisel Tedavi

Diş eti iltihabı nedir? Dişeti iltihabı (Gingivitis) dişetlerinin kızarıp, şişerek normal şeklinin bozulması ve cerahat ve kan boşalmasıdır. Eğer daha da ilerlerse piyore denilen ve dişleri tutan dişeti dokularında dejenerasyona neden olan bir hastalığa dönüşür. Gingivitis de piyore de yaşlandıkça hepimizin başına gelebilme ihtimali olan, periodontal bir hastalıktır. Bazı dişeti hastalıkları 35 yaş üstü nüfusun […]


Diş eti iltihabı nedir?

Dişeti iltihabı (Gingivitis) dişetlerinin kızarıp, şişerek normal şeklinin bozulması ve cerahat ve kan boşalmasıdır. Eğer daha da ilerlerse piyore denilen ve dişleri tutan dişeti dokularında dejenerasyona neden olan bir hastalığa dönüşür. Gingivitis de piyore de yaşlandıkça hepimizin başına gelebilme ihtimali olan, periodontal bir hastalıktır.

Bazı dişeti hastalıkları 35 yaş üstü nüfusun yaklaşık % 75’ini etkilemektedir. Dişlerini düzenli olarak fırçalamayanlar, diş ipi kullanmayanlar ya da düzenli olarak diş bakımı yapmayanlar en büyük risk grubunu oluşturmaktadırlar.

Fakat dişlerinizi fırçalayıp diş ipi de kullansanız, gingivitise yakalanabilirsiniz; çünkü ne diş fırçası ne de diş ipi, dişler ve dişetleri arasmdaki mikrop yuvası kesecikleri temizleyemez. Bu bölgeler için farklı enstrümanlara ihtiyaç duyarsınız.

Dişçiler bu keseleri antiseptik sularla yıkayarak tedavi ederler; fakat eğer dişeti bakımınız için alternatif bir yöntem arıyorsanız, aşağıdaki bitkilerden yaralanabilirsiniz.

Dişeti İltihapları İçin Bitkisel Çözüm

Kan otu (Sanguinaria canadensis): Yapılan birçok kapsamlı araştırma, benim en baştan beri savunduğum sanguinarin adh bileşiğin kan otunda bulunduğunu ortaya koymuştur. Araştırmalar sanguarin içeren diş macunlarının, bazı ağız içi bakterilere karşı belirgin bir etki gösterdiğini ve diş plaklarının oluşmasını sekiz gün gibi kısa bir süre içinde, önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir. Eğer bıı bitkiden faydalanmak isterseniz, sanguarin içeren diş macunları ve ağız çalkalama sıvılarını tercih edin.

Reçetesiz satılan ürünlerin içeriğinde kullanılmalarının dışında, kan otu özütleri diş hekimleri tarafından periodontal hastalıkların tedavisinde de kullanılırlar.

Papatya (Matricaria recutita): E komisyonu, papatyanın dişeti iltihaplarının tedavisi için gargaralar ya da ağız yıkama sıvıları kadar etkili olduğunu onaylamıştır. Papatyanın içeriğinde bazı anti inf-lamatuar ve antiseptik bileşikler bulunur.

Papatyayı yalnızca dişeti hastalıklarının tedavisinde değil, bu hastalıklardan korunmak için de loıllanabilirsiniz. 250 mi. kaynar suya 2-3 çay kaşığı papatya atm ve on dakika bekledikten sonra süzerek yemeklerden sonra için ya da ağzınızı çalkalamak için kullanın. Diş hekimleri, alerjilere neden olabilen kanaryaotugillerin akrabası olduğu için, papatyaya karşı ihtiyatlı olunması gerektiğini belirtiyorlarsa da tecrübelerime göre böyle bir durum çok nadiren gelişiyor. Eğer herhangi bir alerjik reaksiyon hissederseniz papatya kullanmayı kesin. ]

Ekinezya (Echina-cea): Herbalist ve botanist Christopher Hobbs “Hand-book for Herbal Healinğ’ adlı kitabında, diğer birçok hastalığın tedavisine olduğu gibi, dişeti iltihaplarında da ekinezyayı öneriyor. /< Bu bitki anti bakteriyel ve 2-bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahiptir. Ağız çalkalama sıvınızın içine 10-12 damla kadar ekinezya tentürü karıştırıp ağzınızı bu karışımla çalkalayın.

Meyan kökü (Glycy-rrlüza glabra): Meyan kökü diş çürümelerine ya da diş eti iltihaplanmalarına yol açmayan bir tatlandırıcıdır. Anti-gingivitis çaylarınıza şeker ya da bal koymak yerine meyan kökü koymayı deneyin. Buna ek olarak meyan kökü, magnezyum ve yapılan bazı araştırmalarda dişeti iltihaplarının ve plak oluşumunun kontrol altına alınmasında yararlı olduğu ortaya çıkarılan, glycyrrhizin adlı bileşiği içerir. Meyan kökü -günde üç fincan çay gibi- makul miktarlarda kullanılırsa zararsızdır; fakat uzun süreli kullanımı ya da aşın miktarlarda alınması halinde baş ağrısı, uyuşukluk, vücutta sodyum ve su tutulması, aşın potasyum kaybı ve yüksek tansiyona neden olabilir.

Semizotu (Portulaca oleracea): Genel olarak dişeti hastalıklan-nın tedavisinde magnezyum ve C vitamini bakımından zengin yiyecekler önerilir. Kişniş, börülce, karahindiba, meyan kökü, marul, haşhaş tohumu, ıspanak, ısırgan otu yapraklan ve taze fasulye de magnezyum bakımından zengin sebzelerdir. Yeri gelmişken, diş eti iltihaplarına hiçbir kaçış yolu bırakmayan magnezyum kanşımım-dan bahsedeyim: Karahindiba, ısırgan otu yapraklan, semizotu ve ıspanak yapraklannı kanştınp buharda pişirin. Afiyet olsun.

Adaçayı (Salvia offîcinalis): Avrupalılar diş ve dişetlerini ada çayı yaprakları ile ovarlardı. Bunu ben de denedim. Göründüğü ka-danyla, adaçaymm içeriğindeki kanı durdurucu tanen ve bazı aro-matik antiseptik bileşiklere sayesinde gerçekten yaran oluyor. Adaçayı bahçemde neredeyse yıl boyunca bulunur. Bunlan bahçeden toplamak, sanguarin içeren ürünler almaktan çok daha ucuz, çünkü adaçayı hemen hemen sanguarinli diş macunlan kadar etkili. Günümüzde yapılan bazı araştırmalar bu yaklaşımı destekliyor. E komisyonu, 250 mi. kaynar suya 2-3 çay kaşığı adaçayı yaprağı kanştınla-rak yapılacak anti-gingivitis çayının kullanımım onaylamaktadır. En iyisi adaçayını makul miktarlarda kullanmaktır; çünkü içerdiği thu-jone adlı bileşik yüksek dozlarda alınırsa spazmlara neden olabilmektedir.

Çay (Camellia sinensis): Adaçayı gibi çay da kan durdurucudur. Bu özelliği ile diş çürümeleri ve dişeti iltihaplanna yol açan bakterilerin ağza yerleşmelerine engel olur Aynı zamanda beş değişik anti bakleriyel bileşik içeren çayı, meyan kökü ile tatlandırabilirsiniz.

Ay insafa çiçeği (Calendula offîcinalis): Anti bakteriyel, antiviral ve bağışıklık sistemi uyancı özellikleriyle, aymsafa çiçeği özütleri dişeti iltihaplannm tedavisinde yararlıdır. Tek dikkat etmeniz gereken şey, saman nezlenizin olup olmadığıdır. Kanaryaotugillere alerjisi olan bünyeler, bu bitkiye de alerjik tepkiler verebilmektedir. Bu nedenle kullanım esnasında değişik reaksiyonlar görürseniz, kullanmayı bırakın.

Nane (Mentha piperita): Dişeti iltihaplarından korunmak için, günümüzde birçok ürünün tatlandırılmasmda yapay olarak kullanılan diş macununuzdaki naneye güvenebilirsiniz, fakat gerçek nane dişeti çürümelerine neden olan bakterilerle de savaşır. 250 mi. kaynar suya 2 çay kaşığı kuru nane kanştırarak hazırlayacağınız çayı içebilir ya da ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Naneli sakız çiğnemek ya da nane şekeri yemek yerine, taze nane yapraklannı da çiğneyebilirsiniz.

Ratanya (Krameria triandra): E komisyonu, ratanya kabuğunun dişeti iltihaplannm tedavisinde kullanılabileceğini onaylamıştır. Bu bitki de çay gibi antiseptik tanen bileşiği içerir. Ratanya çayı yapmak için 250 mi. kaynar suya bir çay kaşığı kurutulmuş ratanya koyup dinlendirin. Bu çayı da içebilir ya da ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Isırgan otu (Urtica dioica): Yapraklarmdaki magnezyuma ek olarak, Rusya’da yapılan araştırmalar ısırgan otu çayının anti bakteriyel özellikler taşıdığını ortaya koymuştur. Isırgan otu içeren ağız çalkalama sıvıları ve diş macunlan, dişlerde plak oluşumunu büyük ölçüde azaltmaktadır. Hele bunlara biraz da ardıç kanştmrsanız, etkisi daha da artmaktadır. Ağız ve diş sağlığınız için kullandınız ürünlerden, içeriğinde bu bitkileri banndıranlan tercih edin.

Teatree (Melaleuca): Teatree yağı güçlü bir antiseptiktir ve birçok herbalistin, harici kullanımlar için öncelikli dezenfektan tercihidir. Teatree yağını dişeti iltihapları ve ağız içi yaralannın tedavisinde kullanacaksanız, yutmamaya dikkat edin. Birkaç damla teatree yağı ilave ettiğiniz bir bardak suyla yapacağınız gargara, gingivitis ile yaptığınız savaşta son derece yararlı bir silah olacaktır. Diğer uçucu yağlarda olduğu gibi, teatree yağı da kesinlikle oral yolla kullanılmamalıdır.

Su teresi (Nasturtium offidnale):Günümüzde Çin’de yaşayanlar dişeti yaralarını tedavi etmek için su teresi çiğniyorlar. Eğer tadından hoşlanırsanız, dişeti iltihaplarınızı tedavi etmek için su teresi çiğneyebilirsiniz..

Daha başka çözüm arayanlar için İbrahim Saraçoğlu, nar suyu tavsiye ediyor. Okumak için tıklayınız: İbrahim Saraçoğlu diş eti kürü

Bir önceki yazımız olan Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm başlıklı makalemizde ahmet maranki biberiye çayı, ahmet maranki grip çayı ve ahmet maranki grip için bitkisel formüller hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

45 yorum

 1. benim dis eti iltahabi cok ilerlemis sekilde ve bazi dislerim sallaniyo ne öneriziniz
  tesekürller

 2. dişinmi bir hafta oldu cektirdim hala şişlik var çok agrı yapıyor ne yapmalıyım

 3. bir an önce hekime git çk tehlikeli bi olay bende de başlangıçı var bütün dışlerini kaybedebilirsin yada bütün diş eti ameliyatı geçirebilirsin

 4. kızım 5yasında.dişlerı çürümüş.ama yalnız bır dişi ıltıhablı.ne yapmamı önerırsınız

 5. Benımde diş etim iltihaplı ağzımda koku yapıyor.bitkisel nasıl tedavi edebilirim.sirke diş eti iltihabını tedavi edermi

 6. Benim ön dişime 2ay önce bir ağrı girdi sapasağlam dişti doktora gittim kanal tedavisi yaptılar aradan birkaç gün geçti tekrar ağrımaya başladı tekrar doktora gittiğimde dişindeki iltihabın sonu gelmiyor çekmekten başka çare yok dedi ben çektirmek istemedim… bunun sebebi nedir bana ne önerirsiniz

 7. HER YOLU DENEDİM BİTKİLERLE ÇARE BULAMADIM AĞRIM YOK AMA AĞIZ KOKUM ÇOK DİŞİMİGÜNDE 2-3 DEFADA FIRÇALİYORUM DİŞ İPİDE KULLANIYORUM BİR ÇÖZÜM BULAMADIM BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ ARKADAŞLAR

 8. Diş etlerim sürekli intihaplı ve kanıyor neyapacağımı bilmiyorum bana yardımcı olun

 9. Birde akşamları yatmadan tuzlu su ile gargara yapmak agız kokusunu azaaltır ama düzenli olarak meresi

 10. benim dişlerim çürümüş diş etimde şişiyo ne önerirsiniz teşekkürler

 11. dis etleraimde ilerlemis intihap
  var ve oynuyolar 7tane disimin cekilecek dedi doktor ne yapmaliyim

 12. bıktım bende ne diş iltihabı bitti ne ağrısı iğne kalbimde çarpıntı yapıyor diye son iki dişimi kanal tedavisi yaptırdım iğnesiz çektirmemek için aman Allahım ikide bir iltihap oluyor bıktım artık idrar yollarımada vurdu vücutta iltihap Allah hepimize yardım etsin…

 13. benim çürük disimapse yapmıs hergün ağrıyo doktora gittim iltahap yüzünden dişimi çekmiyolar ilaç verdi fakat fayda etmiyor ne yapabilirim sizceee ?

 14. Ağız bakımı,temizliği ve sağlığı için en etkili çözüm evvela diş macunlarını bırakmak ve Peygamber Efendimizin sav. sünneti seniyyesi olan misvak kullanmak.Benim diş etlerin çekiliyor ve hep sıkıntılıydı misvak kullanmaya başlayalı çekilme durdu.Dişlerin hamileliğinin 6. ayında olmama rağmen neredeyse hiç ağrımıyor.

 15. Arka taraftan dişlerin çıkıyor ve ön dişlerden bi tanesi agrimaya başladı 3 gün sonra ise yanagim çok şişti ne yiyip ne içmeliyim

 16. Ağrım var sumak suyu kaynattim karanfil suyu kaynatiyirum başka ne yapayım sizce

 17. Kızım dişi ağrıyor diye doktora gittik.röntgeni inceleyip dişin iltihabını geçirip kanal tedavisi olması gerektiğini söyledi fakat alt damağı iyice şisti ilaçları kullanıyor ama ağrısı geçmedi ve sadece sıvı gıdalar veriyorum onu bile zorla içiyor ne yapmalıyım ?

 18. Arkadaşlar Dr ibrahim Saraçoğlu bitkisel tedavi olarak da kekiğini öneriyor 1 tatlı kaşığı kekiği 1.5 su bardağı suda 5 dakika kaynatın daha sonra süzün su ılık hale gelince yemeklerden sonra dişlerinizi bu su ise fırçalayın ve gargara yapın faydasını 3. günden itibaren göreceksiniz iyi bir sonuç için 1 ay boyunca düzenli olarak günde 3 defa yapınız küçük çocuklar içinde düzenli olarak içirebilirsiniz Rabbim şifa versin

 19. Diş etini kanatmak bnce iyi çozum bnm hep olmuyo arada bi diş etlerim şişiyo sonra geciyo ama bnde diş eti rahatsizligi var ondanmi bilmiyorum acikcasi bu hastalik icin internette arastirdim tuzlu su ve karbonatli su iyi gelirmis dişlere denemekte fayda var

 20. DIS ETI SISENLER KEKIK ALIN BARDAGA KOYUN 1 BARDAKBSUYLA ISITIN SOGUSUN VE SUZUN ICIN VE3 4 GUN DISINIZI FIRCALAYIN BISEY KALMIYOMUS

 21. Ya iki haftadır çok ağrıyordu dışım bende gidip çektirdim dış etlerim iltihapli diye ağrısı geçmedi anam ağladı artık bi çözüm bulun bana öldürecem artık kendimi

 22. diş iltihabı cekilmesine karşı benim kulandıgım bir bitki ilacı kulanıyorum ismini öreneyim burda paylaşırım?

 23. 20 lik dişim yer darlığından dolayı çıkamıyor ve sürekli apse yapıyor ne yapabilirim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/