Diş Ağrısına İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Diş Ağrısına İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Hiç beklenilmedik anlarda ortaya çıkan bu ağrı, altında birçok nedeni barındırır. Çürükler, diş üzerinde bulunduğu konuma göre dişe ve diş etlerine ağrı yapmaktadır. İnsanlardaki, ağrının büyük çoğunluğu çürük sebebi ile oluşmaktadır. Düzensiz diş fırçalama, diş ipi kullanma alışkanlığının olmaması ve diş hekimi kontrolü yaptırmama çürüklerin oluşması için sebeplerdir. Uyku halinde dişlerini sıkan insanlarda sabah kalktıklarında, derinden […]

Hiç beklenilmedik anlarda ortaya çıkan bu ağrı, altında birçok nedeni barındırır. Çürükler, diş üzerinde bulunduğu konuma göre dişe ve diş etlerine ağrı yapmaktadır. İnsanlardaki, ağrının büyük çoğunluğu çürük sebebi ile oluşmaktadır. Düzensiz diş fırçalama, diş ipi kullanma alışkanlığının olmaması ve diş hekimi kontrolü yaptırmama çürüklerin oluşması için sebeplerdir. Uyku halinde dişlerini sıkan insanlarda sabah kalktıklarında, derinden gelen bir diş ağrısı ile karşılaşabilmektedir. Aynı zamanda dişlerdeki kemik kaybı da, ağrıya neden olmaktadır.  Dişlerde oluşan ağrı hafife alınmamalıdır ve bir diş hekimi ile görüşülmelidir. Çünkü ağrıya sebep olan nedenler ilerleyip diş kayıplarına kadar yol açabilmektedir. Diş hekimine gidene kadar olan süreçte ise bitkisel çözümlerle ağrıyı hafifletmek mümkündür.

Karanfil

Karanfilin içinde bulunan tomurcuklar, hem ağrı kesici hem de uyuşturma görevi görür. Uyuşturma etkisi ile diş ağrısını hafifletme özelliğine sahiptir. Karanfil, ağrıyan dişin üzerine konur ve küçük bir baskı ile bir süre bekletilir. Diğer bir yöntem ise karanfil yağıdır. Lokal anestezik olarak düşünebileceğimiz karanfil yağı, karanfile göre daha güçlü bir etkiye sahiptir. Pamuğa birkaç damla karanfil yağı damlatılarak, dişler ovulur.

Arnavut Biberi

İçeriğinde bulunan acı bileşenleri sayesinde, diş ağrı sinyallerinin iletilme alanını daraltarak etki göstermektedir. Çok acı olduğundan uygulama sırasında dikkat edilmesi gerekir. Sıcak su ile bir tutam Arnavut biberi karıştırılır, bu karışıma bir bez batırılır ve bu bez dişe uygulanır. Dişe uygularken ağız bölgesinde başka yerlere değebilme ihtimali yüksek olduğundan, sıkça tercih edilen bir yöntem değildir.

Zerdeçal

Antibiyotik ve anti enflamatuar özellikleri sayesinde, dişteki ağrıya ve şişmeye karşı etkili bir çözüm yöntemidir. Bir çay kaşığı toz zerdeçal ve yarım çay kaşığı su, karıştırılarak dişe uygulanır. Bölgedeki doku şişliğini azaltarak, ağrıyı hafifletir.

Zeytin

Zeytin, içeriğinde bulunan yüksek mineral ve yağ oksidanları ile güçlü bir besin maddesidir. Yeşili, sarısı ve siyahı bulunan zeytinin; siyah olanının diş ağrısı için kullanılması tavsiye edilir. Çekirdeğinin çıkartılarak çürük bölgeye bastırılması sonucu, ağrıyı 10-15 dakika içerisinde hafiflettiği gözlenmektedir.

Sarı Kantaron

Sarı kantaron, hasarlı dokuyu iyileştirme ve ağrıyı bastırma özelliği sayesinde kullanılan etkili bir yöntemdir. Diğer ilaçlarla etkileşime geçebilme durumu söz konusu olduğundan, dikkatli kullanılması gerekir.

Sarımsak

Sarımsak, ağrı kesici bir özelliğe sahiptir. Çürük dişin üzerinde bulunan ve ağrıya neden olan bakterileri yok etmektedir. Üç diş sarımsak ezilerek bir miktar tuz ile karıştırılıp, ağrıyan dişe uygulanır.

Nane

Nane, antibakteriyel ve antiviral özelliğe sahiptir. Diş ağrısına iyi gelen nane, ana kimyasal mentol sayesinde yumuşatıcı ve iltihap gidericidir. Yaprakları ince bir şekilde kesilip, su içerisinde bekletildikten sonra dişe uygulanır.

Papatya Çayı

Diş ağrısı üzerinden bir etkisi olmamakla beraber, psikolojik olarak sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği sayesinde; stresi azaltarak ağrıyı hafifletmede uygulanabilecek yardımcı bir yöntemdir.

 

Bir önceki yazımız olan Pembe Maske Tarifi Ve Uygulaması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM