Diş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Diş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Ciddi anlamda rahatsızlık verebilen ve daha çok gece saatlerinde etkili olan diş ağrısında bazı bitki türlerinin oldukça faydalı olduğu uzmanlar tarafından belirtilmekte ve diş ağrısının ciddi anlamda hafifletilmesi açısından diş ağrısına iyi gelen bitkilerden faydalanılmasını tavsiye etmektedirler. Diş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Şunlardır; Karanfil Yağı Diş ağrısında lokal bir anestezi uygulaması olan karanfil yağı sayesinde […]

Ciddi anlamda rahatsızlık verebilen ve daha çok gece saatlerinde etkili olan diş ağrısında bazı bitki türlerinin oldukça faydalı olduğu uzmanlar tarafından belirtilmekte ve diş ağrısının ciddi anlamda hafifletilmesi açısından diş ağrısına iyi gelen bitkilerden faydalanılmasını tavsiye etmektedirler.

Diş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Şunlardır;

Karanfil Yağı

Diş ağrısında lokal bir anestezi uygulaması olan karanfil yağı sayesinde meydana gelen diş ağrısını kolayca dindirebilmektesiniz. İçeriğindeki etkin ağrı kesici doğal maddeler sayesinde şiddetli diş ağrısında dahi oldukça hızlı bir şekilde etkili olan karanfil yağından bir şişe miktarınca evinizde bulundurmanızda fayda bulunmaktadır.

Karanfil Bitkisi

Her ne kadar karanfil yağı kadar güçlü bir etkisi söz konusu olmasa da, diş ağrısı rahatsızlığı ile etkin bir şekilde mücadele eden bitki türlerinden biri de karanfil bitkisidir. Karanfil yağına oranla biraz daha güç bir şekilde uygulanabilen karanfil bitkisi, diş ağrısında ağrının daha kısa süreçler içerisinde giderilmesi açısından ağızdan sulandırılarak uygulanmasında fayda bulunmaktadır.

Cayenne Biberi

İlginç bitki türlerinden olan ve ülkemizde de ciddi anlamda tercih edilen cayenne biberi, özellikle acı içeriği sayesinde ağrılı dişe uygulandığında hızlı ve etkili bir şekilde etkisini göstermektedir. Yalnızca sıcak su ile birlikte kullanılması gereken cayenne biberi bu sayede pamuk yardımı ile ağrı duyulan dişe uygulanması yeterlidir.

Zencefil Bitkisi

İsmini sıklıkla duyabildiğimiz bitkiler arasında yer alan zencefil bitkisi, birçok faydalarının yanı sıra diş ağrısında da oldukça etkilidir. 1 yemek kaşığı miktarınca toz halindeki zencefil bitkisine birkaç damla ılık su katılarak macun kıvamına getirildikten sonra pamuk yardımı ile ağrı duyulan diş üzerine uygulanması diş ağrısını birkaç dakika içerisinde kesmektedir.

Nane

Özellikle antibiyotik ve antiviral özelliği sayesinde diş içerisinde meydana gelen iltihaplanma probleminin azaltılmasında etkili olan nane, bu sayede diş ağrısının hafifletilmesinde de etkin bir şekilde görev üstlenmektedir. Diş ağrısında nane bitkisinin farklı bir bitki türü ile karıştırılarak ağrılı dişe uygulanması yeterlidir.

Sarı Kantaron Bitkisi

Birçok faydalarının yanı sıra, içeriğinde yer alan antibakteriyel özelliği sayesinde etkin bir ağrı kesici olan sarı kantaron bitkisi, bu sayede diş ağrılarının giderilmesinde de oldukça etkili olmaktadır. Meydana gelen diş ağrısında bir miktar sarı kantaron bitkisinin su ile kaynatılarak ağrılı bölgeye uygulanması yeterlidir.

Papatya Çayı

Diş ağrısında uygulanabilen etkili bitki türlerinden biri olan papatya çayı, antibakteriyel özelliği sayesinde diş ağrısına neden olan bakterilerin azaltılmasında oldukça etkilidir. Bu sayede diş ağrısının hafifletilmesinde de etkili olan papatya çayından da faydalanmanızı tavsiye etmekteyiz.

Diş Ağrısına İyi Gelen Bitkileri Kullanmadan Önce Yapılması Gerekenler

Ciddi bir diş problemi olması ve tedavi edilemediği takdirde uzun süreçli olarak etkili olarak huzursuzluk vermesi nedeniyle diş ağrısı rahatsızlığında ilk olarak tıbbi tedavi seçeneklerine başvurulması gerekmektedir. Tedavi sonrasında diş ağrısının devam etmesi durumunda veya tedavi öncesinde diş ağrısının hafifletilmesi açısından diş ağrısına iyi gelen bitki türlerinden faydalanılması yeterlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Enfeksiyona İyi Gelen Bitkiler  başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM