Deri Ve Cilt Çatlakları Neden Olur Bitkisel Çözümü Nedir?

Deri Ve Cilt Çatlakları Neden Olur Bitkisel Çözümü Nedir?

Deri ve cilt çatlakları sağlık açıcısında bir sorun teşkil etmese de kişinin vücudunda rahatsız edici bir görüntüye sebep olmaktadır. Bu sebeple giderilmesi gereken bir problem gözüyle bakılır. Özelikle uzun süreli var olan çatlaklarında tamamen ortadan kaldırılması şu an ki durumda mümkün gözükmemektedir. Ancak ciltteki çatlamaların başlangıç aşamasında; yani çatlakların rengi solmadan kırmızı veya mor renkteyken müdahale […]


Deri ve cilt çatlakları sağlık açıcısında bir sorun teşkil etmese de kişinin vücudunda rahatsız edici bir görüntüye sebep olmaktadır. Bu sebeple giderilmesi gereken bir problem gözüyle bakılır. Özelikle uzun süreli var olan çatlaklarında tamamen ortadan kaldırılması şu an ki durumda mümkün gözükmemektedir. Ancak ciltteki çatlamaların başlangıç aşamasında; yani çatlakların rengi solmadan kırmızı veya mor renkteyken müdahale edilmesi sonraki aşamalarda çatlakların önü geçilmesine olanak sağlayacaktır.

Çatlakların giderilmesi için birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak en önemli yöntemler arasında muhakkak ki, bitkisel yöntemler en etkili ve en sağlıklı çözüm yoludur. Bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmadan önce de cilt doktorunuzdan fikir almanız yararlı olacaktır. Cilt çatlakları en fazla karın, kalça, üst kol bölgelerinde oluşur.

Deri Ve Cilt Çatlaklarının Nedenleri?

Görüntü olarak rahatsız edici bir problem olan cilt çatlakları neden oluşur? Çatlakların genellikle hamile kadınlarda oluştuğu algısı yanlıştır. Cilt çatlakları erkeklerde dahi fazlasıyla görülmektedir. Şimdi cilt çatlaklarına neden olan sebepler neymiş inceleyelim.

  • Hamilelik
  • Ergenlik dönemi
  • Vücut çalışmak
  • Sık sık kilo alıp vermek
  • Hormonal değişimler
  • Ciltte kolajen lif eksikliği
  • Kortizon tedavisi görmek
  • Genetik faktörler

Cilt Çatlaklarına Bitkisel Çözümler

Cilt çatlaklarına karşı çözümler nelerdir diye baktığımızda, bitkisel yağlarla masaj yönteminin oldukça etkili e ön planda olduğunu görmekteyiz. Erken fark edilen cilt çatlaklarında bitkisel tedaviler olumlu sonuçlar verse de geç kalınmış bir cilt çatlağında olumlu sonuçların ortaya çıkma ihtimali ise düşüktür.

Badem Yağı: Hemen hemen her losyonda rastladığımız badem yapı ile cilt çatlaklarına çözüm bulabilirsiniz. E vitamini açısından oldukça zengin bir yağ olan badem yağı özellikle hamilelikte kadınların en çok tercih ettiği bir üründür. Cildin kolajen ve elastin içeriğini arttıran badem yağı, uygulandığı bölgeye nemlendirir.

Zeytin Yağı: Sağlıklı bir yaşam için yemeklerde sıkça kullanılan zeytinyağı da cilt çatlakları için kullanılan bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir. Zeytin yağının sadece fiyat anlamında diğer bitkisel yağlardan biraz pahalı olması ulaşılabilirliğini etkilese de kullanılan onlarca losyondan kat kat daha etkili bir doğal üründür.

Buğday Ruşeymi Yağı: Çatlakların giderilmesin de kullanılan bitkisel yağlardan biri de buğday ruşeymi yağıdır. Bununla birlikte lavanta yağı, kakao yağı ile çatlaklara masaj yapmak, çatlakların görünmesini azaltabilir.

Özellikle lavanta ve papatya yağlarını 7’şer damla olmak üzere karıştırılan karışım, çatlaklarında giderilmesi için oldukça etkili nemlendirici özellikte bir karışım olacaktır.

Alo Vera: Salisilik içeriği ile önemli bir enfeksiyon giderici olan alo vera, çatlaklara karşı da mükemmel etki yaratmaktadır. Özellikle vücuttaki yaralara ve lekeler karşı alo vera yağının sık sık uzmanlar tarafından önerildiğine şahit olmuşsunuzdur. Bu doğrultuda zeytin yağı ile alo vera karışımı ciltteki çatlaklar için mükemmel bir sonuç doğuracak karışımdır.

 

Bir önceki yazımız olan Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer Ne İyi Gelir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/