Depresyona İyi Gelen Bitkiler

Depresyona İyi Gelen Bitkiler

  Çağımızın en önemli ruhsal rahatsızlıklarından biri olan depresyon rahatsızlığına karşı özellikle de bazı bitkilerin ciddi anlamda faydalar sunabildiği yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Bu sayede uzmanlar tarafından da tavsiye edilen depresyona iyi gelen bitkiler sayesinde depresyon ataklarının önü kolayca alınabildiği gibi, mevcut olan depresyon rahatsızlığının doğal bir yoldan kolayca tedavi edilmesi de söz konusu olmaktadır. […]

  Çağımızın en önemli ruhsal rahatsızlıklarından biri olan depresyon rahatsızlığına karşı özellikle de bazı bitkilerin ciddi anlamda faydalar sunabildiği yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Bu sayede uzmanlar tarafından da tavsiye edilen depresyona iyi gelen bitkiler sayesinde depresyon ataklarının önü kolayca alınabildiği gibi, mevcut olan depresyon rahatsızlığının doğal bir yoldan kolayca tedavi edilmesi de söz konusu olmaktadır.

Depresyon Rahatsızlığına İyi Gelen Bitkiler Şunlardır;

1- Sarı Kantaron Bitkisi

Ülkemizde ve dünyanın pekçok ülkelerinde tüketilen bitkiler listesinde yer alan sarı kantaron bitkisi, özellikle de orta ve hafif düzeyli depresyon rahatsızlığında ciddi anlamda fayda sunmaktadır. Beyin içerisinde yer alan sinir hücrelerinin mutluluk hormonu seronini emmesini önlenmesini sağlayan sarı kantaron bitkisi, günlük olarak düzenli bir şekilde kullanılması durumunda depresyon, stres ve ruhsal gerginlik gibi birçok sağlık sorunlarının hafifletilmesinde ciddi anlamda fayda sunmaktadır.

2- Meyan Kökü Bitkisi

Özellikle son dönemlerde ismini sıklıkla duyabildiğimiz bitkilerden olan meyan kökü bitkisi, stres hormonu olarak da bilinen kortizol üretiminin engellenmesinde ciddi fayda sağlamakta ve içeriğinde yer alan gligirizin adını alan etkin maddesi sayesinde sinirsel rahatsızlıklar sonucunda meydana gelen depresyon rahatsızlığının ortadan kaldırılmasında fayda sağlamaktadır. Ancak, içeriğinde kimyasal etkin madde yer alması sebebiyle, meyan kökü bitkisi en fazla 28 gün süre ile tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

3- Papatya Bitkisi

Uyku problemleri, stres ve kaygı bozuklukları gibi problemlerde fayda sunan papatya bitkisi, aynı zamanda depresyon rahatsızlığının giderilmesinde de etkili sonuçlar sunmaktadır. Sakinleştirici özelliği sayesinde sinir sistemlerinin rahatlamasını sağlayan papatya bitkisi vücut kaslarının gevşetilmesinde de fayda sunmaktadır.

4- Kedi Otu Kökü Bitkisi

Daha çok uyku kalitesinin artırılmasında, stresin ve anksiyete bozukluklarının giderilmesinde kullanılan kedi otu kökü bitkisi, aynı zamanda depresyon hastalığında da fayda sunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kedi otu kökü bitkisinin günlük düzenli olarak kullanılması ile birlikte depresyon rahatsızlığı septomlarını ciddi anlamda azalttığı gözlemlenmiştir.

Depresyon Rahatsızlığına Fayda Sağlayan Diğer Bitkiler İse Şunlardır;

Melisa Otu Bitkisi

Stresin yok edilmesinde kullanılan melisa otu bitkisi, depresyon hastalığı tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Sibirya Ginsengi Bitkisi

Ülkemizde de tercih edilen bitkilerden olan Sibirya Ginsengi bitkisi de depresyon ataklarının azaltılmasında ciddi faydalar sunabildiği gözlemlenmiştir.

Depresyon Rahatsızlığına İyi Gelen Bitkiler Kullanımı Nasıldır?

Öncellikle depresyonal iyi gelen bitkilerin kullanılmadan önce, yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol gibi ciddi kronik sağlık sorunlarının söz konusu olması durumunda olası yan etkilerin söz konusu olmaması açısından ilgili doktora danışılmasını tavsiye etmekteyiz.

Ayrıca, depresyon belirtilerinde depresyona iyi gelen bitkilere başvurulmasından önce, tıbbi tedavi seçeneklerinin alınması ve sonrasında ilgili doktorun uygun görmesi durumunda depresyon hastalığına fayda sağlayan bitkilerin kullanımına geçilmesini tavsiye etmekteyiz.

Düzenli kullanımı sonucunda depresyon septomlarının azaltılmasına destek olan depresyon giderici bitkilerin günlük olarak tercihe göre kapsül, bitki tarzında 2-3 defa kullanılması söz konusudur.

 

Bir önceki yazımız olan Akciğere İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM