Damla Sakız Ağacı Hakkında Bilgi

Damla Sakız Ağacı Hakkında Bilgi

Damla sakızı sakız ağacı olarak bilinmektedir. Akdeniz ikliminde yetişen bu sakız ağaçlarıyla hakimiyet kazanmış bir reçelin adıdır. İsmini Yunanistan’da bulunan sakız ağacından almaktadır. Bu isimde geleneksel olarak ismini halen sürdürmektedir. Bu sakız ağacından elde edilen üretimler Yeni çağda başlamıştır. Damla sakızının iki türlüsü vardır ( erkek – dişi ). Damla sakızı erkek türünden elde edilmektedir. […]

Damla sakızı sakız ağacı olarak bilinmektedir. Akdeniz ikliminde yetişen bu sakız ağaçlarıyla hakimiyet kazanmış bir reçelin adıdır. İsmini Yunanistan’da bulunan sakız ağacından almaktadır. Bu isimde geleneksel olarak ismini halen sürdürmektedir. Bu sakız ağacından elde edilen üretimler Yeni çağda başlamıştır. Damla sakızının iki türlüsü vardır ( erkek – dişi ). Damla sakızı erkek türünden elde edilmektedir. Bu sakız ağaçlarının üretimi İzmir çeşme de üretilmektedir. Damla sakızı bizim insanının yanında önemli bir yere sahiptir. Sakız ağacından elde edilen bu sakızlar ilk başta sıvıdır. Sonrasında güneş de tutularak katı bir hale almaktadır. Katı olmasına rağmen ağızda çiğnendiğinde hemen yumuşamaktadır. Bu damla sakızları diş macunu üretiminde de kullanılmaktadır.

Damla Sakızı Faydaları Nelerdir?

* Damla sakızının en bilindik özelliklerinden biri mikrop öldürücü olmasıdır. Böylelikle diş macunu yapımında da bu sakızlardan kullanılmaktadır. Damla sakızı sakız olarak ağızda çiğnendiğinde ağız sağlımızı korumaktadır ve ağzımızdaki mikropları öldürmektedir. Damla sakızı dişlerimizin beyazlaması içinde yararlıdır. Damla sakızının toz olanı da vardır. Toz olanı da su ile birlikte kullanmalısınızdır.

* Damla sakızı midenize de fayda sağlayacaktır. Midenizde oluşan yanma, ekşime, mide ağrıları gibi durumlara iyi gelmektedir. Öğününüzden 30 – 45 dakika önce damla sakızını tüketmeniz gerekmektedir.

* İdrarlarımızı yapamama durumunda damla sakızı idrarımızı yapmamıza olanak sağlamaktadır. Bu sakız böbreklerimizi de iyi gelmektedir.

* Akciğere de faydalı olduğu gibi bu sakızlar göğüs hastalıklarına da iyi gelmektedir. Nefes almada zorluk çeken hastalar bu sakızı toz halinde kullanmaları gerekmektedir. Bu damla sakızı havanda dövülüp yenildiğinde astım hastalarına da iyi gelmektedir.

Damla Sakızı Nasıl Kullanılır?

Katıldığı gıdalara harika bir tat bırakan bu sakızları kuruyemişçilerde ve aktarlarda bulmak oldukça kolaydır. Ambalaj içerisinde olan sakızları döverek kullanmanız lazımdır. Çünkü bunlar kaya tozuna benzemektedir ve öyle tüketilmemelidir. Bu sakızları çiğneyecekseniz mutlaka aldığınız yere söylemeniz gereklidir. Çünkü bu sakızlar ağzınıza yapışmaktadır. Aldığınız yere söylediğinizde mumu ile verildiğinde ağzınıza yapışmayacaktır. Bu sakızlar tatlı yapımlarında da kullanılmaktadır. Tatlı yapımlarında kullanacaksanız bu sakızları toz halinde kullanınız. Tatlılarda kullanacağınız sakızları aromalarının kaybolmaması için fırından alınmadan 10 dakika önce üstlerine ilave etmelisiniz. Bu sakızlar şeffaf ambalaj içerisinde satılmaktadır. Bu şeffaf içerisinde satılan sakızlar dövülüp astım hastalarına verilecek olanlardır.  Ambalajın içiresinde renkli bir mumlar bulunur bunlarda ağzımıza yapışmasın diye ambalajlara  konulmaktadır. Damla sakızı çiğnenmesinde mum çok önemlidir. Bu mumlar bu sakızları rahat çiğnenmemiz için üretilmektedir. Bu sakızları mumlar ile çiğnemediğimizde dişlerimize yapışmaktadır ve bu dişlerimizin ağrı yapmasına ve çürümesine etki etmektedir.

Damla Sakızı Fiyatı Ne Kadardır?

Bu sakızların fiyatı oldukça yüksektir. Bu sakızın kilosu 1000 TL civarındadır. Genellikle bu sakızlar küçük ambalajlarda 50 – 100 – 150 gram gibi ambalajlarda satılmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM