Doğal Hekim
Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Bitkiler
Sosyal Medyada Paylaş
7 Haziran 2018
admin

Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Bitkiler

Damarlarda aşırı yağ birikimi sonucu oluşan tıkanma, yeterli miktarda kanın dokulara gitmesine engel olmaktadır. Bu azalma sonucu beyin, kalp ve diğer organlara yeterince oksijen gidemediğinden dolayı organlar fonksiyonlarını yerine getiremez. Bu tıkanıklık, ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi riskler taşımaktadır. Cerrahi işlemle düzeltilebilme şansı olan bu sağlık sorununu, düzenli beslenme ve düzenli


Damarlarda aşırı yağ birikimi sonucu oluşan tıkanma, yeterli miktarda kanın dokulara gitmesine engel olmaktadır. Bu azalma sonucu beyin, kalp ve diğer organlara yeterince oksijen gidemediğinden dolayı organlar fonksiyonlarını yerine getiremez. Bu tıkanıklık, ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi riskler taşımaktadır. Cerrahi işlemle düzeltilebilme şansı olan bu sağlık sorununu, düzenli beslenme ve düzenli egzersiz uygulanarak da görülme riskini minimuma indirmek mümkündür. Yeterli miktarda vitamin ve mineral alımı, tıkanıklık oluşması açısından çok önemlidir. Bu tıkanıklık hem atardamar hem de toplardamarlarda gözlenebilir ama genelde atardamarlarda meydana gelen tıkanma daha sık karşılaşılan bir durumdur. Genel belirtileri arasında; nefes alıp verirken güçlük yaşanması, bulantı, kusma, ayak veya el parmaklarında uyuşmalar, tıkanıklık olan bölgede ağrı ve şişme yer alır. Sigara ve alkol de, damar tıkanıklığına sebep olması açısından önemli bir yere sahiptir. Bunların yanı sıra uzak durulması gereken diğer bir faktör de stres durumudur. Stres bütün sağlık sorunlarının başı olarak ele alınır. Psikolojik olarak kötü durumda olmak, sağlık sorunlarının görülme riskini artırır. Damar tıkanıklığı, doktor kontrolünde tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Tedavi sürecinde verilen ilaçlara ek olarak, yine doktor kontrolü altında bitkisel destekler de alınabilir.

1) Zencefil

Kan dolaşımını hızlandırıcı özelliği bulunan zencefil, damar tıkanıklığının yol açtığı yeterli kan akımının sağlanamamasında yardımcı olabilecek bir bitkidir. Aynı zamanda damarlarda biriken yağın arındırılmasında da etkilidir. Vitamin ve mineral açısından zengin olan zencefil, iltihap giderici ve kolesterol dengeleyicidir.

2) Zerdeçal

Zerdeçal, damarları temizlemek için kullanılan bir bitkidir. Zencefil ile aynı özelliklere sahip olan bu bitki, damarlarda yağ oluşmasını ve birikmesini önleyici özelliktedir. Damar sağlığını koruyan zencefil, kanın düzenli bir şekilde akmasına ve dokulara yeterli miktarda gitmesine yardımcı olmaktadır.

3) Yeşil Çay

Damar sağlığının korunması açısından önemli bir yere sahip olan yeşil çay, kolesterol birikmesini önlemektedir. Faydalarının yanı sıra dikkatli kullanım gerektiren bu bitki, başka ilaçlarla veya besinlerle etkileşime geçebilir. Uzman kontrolü altında tüketilmesi gereklidir.

4) Alıç Bitkisi

Geyik dikeni olarak adlandırılan alıç bitkisi, bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanımı çok eskilere dayanan bir bitkidir. Çok fazla türü bulunan bu bitkiyi, farklı adlarda görebilmek de mümkündür. Damarları genişleterek kan akımının hızlanmasında etkili olan alıç bitkisi, damar tıkanıklığını engelleyici rol oynamaktadır. Vücut direncini de güçlendirmede etkilidir. Tercihe göre çay, kapsül ve tablet formları bulunmaktadır.

5) Meksika Biberi

Meksika biberi içeriğinde bulunan kapsaisin maddesi sayesinde, damar sağlığını korumada etkili bir bitkidir. Vitamin ve mineral açısından zengin depo sahibi olan bu bitki, kan dolaşımını hızlandırıcı bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda damar tıkanıklığı oluşmasını önleyici rol oynar ve kolesterolü dengeler. Uzman kontrolü altında alınması gereken bu bitki, mide sıkıntısı olanlar için tavsiye edilmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Bağışıklığı Güçlendiren Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2017