Doğal Hekim
Çörek Otunun Faydaları Ve Çörek Otu Yağının Faydaları
Sosyal Medyada Paylaş

Çörek Otunun Faydaları Ve Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek otu, uzun yıllardan bu yana Orta Asya toplumlarında, pek çok hastalığın tedavisi amacı ile kullanılmaktadır. Çörek otunun faydaları arasında pek çok sağlık sorunundan söz etmek olanaklı olurken, çörek otu yağının faydaları da azımsanmayacak kadar çoktur. Çörek otu yağı, çörek otunun köklerinden elde edilmektedir. Çörek otu yağının faydalarına kısaca bakmak


Çörek otu, uzun yıllardan bu yana Orta Asya toplumlarında, pek çok hastalığın tedavisi amacı ile kullanılmaktadır. Çörek otunun faydaları arasında pek çok sağlık sorunundan söz etmek olanaklı olurken, çörek otu yağının faydaları da azımsanmayacak kadar çoktur. Çörek otu yağı, çörek otunun köklerinden elde edilmektedir. Çörek otu yağının faydalarına kısaca bakmak istersek: soğuk algınlığına iyi gelir, gribe karşı etkilidir, kanser türlerine karşı koruyucu ve tedavi edici özellik göstermektedir. İltihap kurutucu özellik göstermektedir. Aynı zamanda, kalp damar problemlerinde de oldukça etkili olduğu belirtilmektedir.

Çörek Otunun Faydaları
Çörek otunun faydalarına kısaca bakmak istersek, çörek otunun faydaları arasında ilk olarak iltihap kurutucu özelliğinden söz etmemiz gerekmektedir. Çörek otunun faydalarından bir başkası ise, vücuttaki ağrıların giderilmesini sağlamasıdır. Çörek otunun faydaları arasında yer alan bir diğer etki ise tansiyon düşürme özelliğidir. Çörek otunun faydaları arasında, tümör oluşumunu önlemesi; ve var olan tümörleri tedavi etmesinden de söz edilmektedir. Çörek otunun faydaları arasında, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden de söz etmek gerekmektedir.

Çörek Otu Yağının Faydaları
Çörek otu yağının faydalarına bakmak istersek de karşımıza ilk olarak, spazmların ve krampların iyileştirilmesi özelliği çıkmaktadır. Çörek otu yağı ile yapılan masajda, vücut yağı kolaylıkla emerek, krampların ve spazmın ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Çörek otu yağının faydaları arasında ayrıca, alerjilerin etkilerini azaltma özelliğinden de söz etmek gerekmektedir.
Çörek otu yağının faydaları arasında, ateş düşürücü özelliğinden söz etmek gerekmektedir. Çörek otu yağının faydaları arasında soğuk algınlığına karşı iyi gelen etkisi de bulunurken, çörek otu yağının faydalarından bir diğeri de ağrı kesici etkisidir.
Çörek otu yağının faydaları arasında, serbest radikallerin olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılmasından da söz etmek gerekmektedir; çünkü çörek otu yağı antioksidan özelliklere sahiptir.

Çörek otu yağının faydalarından bir diğeri de kan şekeri seviyesinin düşürülmesine katkıda bulunmasıdır. Çörek otu yağının faydalarından bir diğeri de kanser tümörlerinin büyümesinin engellenmesidir. Çörek otu yağının faydaları arasında saçların güçlendirilmesinden söz etmek gerekirken, çörek otu yağının faydalarından bir başkası da tırnakların güçlendirilmesi gerektiğidir.
Çörek otu yağının faydalarından bir başkası, anne sütünün arttırılmasının sağlanmasıdır. Çörek otu yağının faydalarından bir başkası bağırsakları rahatlatması iken, çörek otu yağının faydalarından bir diğeri de sindirimi kolaylaştıran etkisidir.
Çörek otu yağının fazla kullanımı, çörek otu yağının zararlarına da sebebiyet verebilmektedir. Çörek otu yağının zararları arasında ilk olarak, karaciğerlerde toksik etki yaratmasından söz etmek gerekmektedir. Çörek otu yağının zararlarından bir diğeri de, düşük riski yaratmasıdır. Bu nedenle çörek otu yağının hamileler tarafından kullanılmaması önerilmektedir. Çörek otu yağının zararları, kanser tedavisinde; ve yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlarla aynı anda kullanıldığı zaman da gündeme gelebilmektedir. Çörek otu yağının zararlarından bir diğeri de alerjik cilt reaksiyonlarına neden olabilecek olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Narın Faydaları Ve Nar Suyunun Faydaları başlıklı makalemizde narın faydaları, şifalı bitkiler rehberi ve Şifalı Bitkiler ve Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2017