Doğal Hekim
Civanperçemi Nasıl Kullanılır? Civanperçemi Çayı ve Civanperçeminin Faydaları
Sosyal Medyada Paylaş

Civanperçemi Nasıl Kullanılır? Civanperçemi Çayı ve Civanperçeminin Faydaları

Civanperçemi (Achillea millefolium); diğer isimleri; akbaşlı, barsamaotu, binbiryaprakotu, şövalye binyaprağı, marsamaotu, beyaz civanperçemi, sarı civanperçemi ve kandilçiçeği. Asya ve Avrupada kabul gören, yıl boyu süren bir bitkidir. Türkiye’de 40 kadar civanperçemi türü bulunmaktadır. Verimsiz topraklarda bile yetişen civanperçemi, yol kenarlarında bol miktarda bulunur. Civanperçemi Civanperçemi tek dallı bir bitkidir. Boyu


Civanperçemi (Achillea millefolium); diğer isimleri; akbaşlı, barsamaotu, binbiryaprakotu, şövalye binyaprağı, marsamaotu, beyaz civanperçemi, sarı civanperçemi ve kandilçiçeği. Asya ve Avrupada kabul gören, yıl boyu süren bir bitkidir. Türkiye’de 40 kadar civanperçemi türü bulunmaktadır. Verimsiz topraklarda bile yetişen civanperçemi, yol kenarlarında bol miktarda bulunur.

Civanperçemi

Civanperçemi tek dallı bir bitkidir. Boyu ürlerine göre 5-100 cm  arasındadır. Tüylü yaprakları vardır. Çiçekleri  beyaz, fildişi beyazı, soluk sarı veya altın sarısı rengindedir. Çok yıllık otsu bir bitkidir. Resmine baktığınızda etrafınızda bol miktarda gördüğünüzü hemen anımsayacksınız.

Civanperçeminin İçeriği

Mavimtrak renkli bir uçucu yağ taşır. Bu uçucu yağda azulen, limonen, sineol, borneol, pinenler, seskiterenler vardır.  Çiçekleri; betonicin, chamazulen içerikli uçucu yağ, tanen, cumarine , millefolin ve özellikle potasyum içerikli mineraller içerir.

Civanperçeminin ve Civanperçemi Çayının Faydaları

Civanperçemi, soğuk algınlığı, kramplar, ateşlenmeler, böbrek düzensizlikleri, diş ağrılarına karşı, tahriş olmuş cilde, kanamalar ve kadınların adet dönemini düzene sokmak için kullanılır. Kadınlarda adet kanamalarını dengeleyici, menopoz skıkıntılarını hafifletici özellikleri vardır.

Civanperçemi çayı, özellikle bayanlar için çok faydalıdır. Sıkıntılı ve depresif geçen adet dönemlerinde, adet düzensizliğinde, menopoz sırasında  ya da menopoz  sonrasında  tüm kadınlar için arada sırada civanperçemi çayı içmek çok önemlidir. Civanperçemi, akla gelebilecek tüm konularda, dölyatağını (rahim) en iyi biçimde etkiler.

Yumurtalık iltihaplanmasında 3-4 haftalık bir kür şeklinde yapılan, civanperçemi oturma banyolarının daha ilkinde ağrılar azalmaya başlar ve iltihap yavaş yavaş gerilemeye başlar. Bu banyolar aynı zamanda, dölyatağı (rahim) akıntılarında ve genç kızlarda görülen beyaz akıntıya da etkili olabilir.. Bu durumlarda ayrıca günde 2 bardak civanperçemi çayı da içmek gerekir. Adet kanamaları bir türlü başlamayan genç kızlar da bu kürü uygulayabilirler. Rahatsız edici vajinal kaşıntılar, bitkinin kaynama suyu ile yapılan yıkama ve oturma banyoları sayesinde yok olabilirler. Miyomlar da (Kas yapılı urlar), doktor kontrolünün olumlu bir sonuç vermesine kadar, uzunca bir süre her gün civanperçemi oturma banyoları alındığında iyileşebilirler. (Referans1: M.Treben). Menopoz döneminde de kadınlar sık sık civanperçemi çayını anımsamalıdırlar. Bu durumda, iç huzursuzluğu ve daha başka rahatsızlıklarla karşılaşmayacaklardır. (Referans1: M.Treben)

Bakınız: Ahmet Maranki Menopoz İçin Civanperçemi Kürü

Bkz: İbrahim Saraçoğlu Hepatit-B hastaları için Civanperçemi Kürü

Civanperçemi safra akışını uyarıcıdır ve kanı temizler.

Civanperçemi çayı, şiddetli soğuk algınlıkları ve gripler için, mide ülserleri için, mide krampları, apseler, travma ve kanamalar için ve iltihap azaltıcı olarak kullanılır.

Ayrıca civanperçeminin terletici, idrar söktürücü, kan basıncını (tansiyon) düşürücü, antiseptik,kan yapıcı, kan temizleyici, sindirimi destekleyici etkileri vardır. Civanperçeminin en iyi biçimde ve doğrudan kemik iliğini etkilediğini ve orada kan üretimini düzene soktuğunu (kan yapıcı) özellikle belirtmek gerekir. Bu gücü sayesinde civanperçemi, kemik iliği hastalıklarında yardımcı olabilir.

Mide kanamalarında ve basur (hemoroid) kanamalarında olduğu kadar, mide basıncı ve mide yanmalarına karşı civanperçemi çayı çok kısa sürede başarı sağlayabilir. Soğuk algınlıklarında, sırt veya romatizma ağrılarında bitki çayı elden geldiğince sıcak olarak içilmelidir.

Civanperçemi çayı böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur, iştahsızlığı giderir, gazları ve mide kramplarını, karaciğer düzensizliklerini, mide ve bağırsak kanalı iltihaplarını iyileştirmeye yardım eder ve bağırsak beze çalışmalarını düzenleyerek, dışkılamayı kolaylaştırır. Kan dolaşımına ve damar kramplarına karşı çok etkili olduğu için bitki çayını koroner yetmezliğinde de önerilebilir. Yüzeysel damarları genişletebilme özelliği sayesinde, yüksek kan basıncına (hipertansiyon) karşı başarıyla kullanılabilir. Düzenli olarak içilen bitki çayı ile migren hafifletilebilir. Üriner sistem üzerindeki antiseptik etkisi sayesinde, idrar kesesi iltihabına karşı önerilmektedir. Yüksek tansiyon ile bağlantılı tromboz (damarda veya kalpte kanın pıhtılaşması) ‘ da önemli bir yardımcı olarak bilinir. Civanperçemi çiçeklerinden, basura karşı etkili bir merhem hazırlanabilir. (Referans1: M.Treben)

Kullanım Biçimleri: Civanperçemi Nasıl Kullanılır?

Çay hazırlamak: Civanperçemi çayı hazırlamak için, bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki veya 2-3 adet çiçekli sap, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır (kaynatılmaz), 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Aksi belirlilmedikçe günde 3 su bardağı çay aç karnına veya öğün aralarında içilir.

Merhem hazırlamak: 100 gr tuzsuz tereyağı veya içyağı tavada iyice kızdırılır. İnce kıyılmış bir avuç kadar taze civanperçemi çiçeği ve ince kıyılmış 15 taze ahududu yaprağı tavaya atılır, çıtırdamaya başlayınca karıştırılır ve tava ocaktan çekilerek, üstü kapalı bir biçimde serin bir yere kaldırılır. Ertesi gün hafifçe ısıtılır, tülbentten geçirilerek süzülür ve temiz kaplara doldurulur. Buzdolabında saklanmalıdır!

Oturma Banyosu: Iki büyük avuç dolusu ince kıyılmış taze bitki veya 100 gr kurutulmuş bitki, gece boyunca soğuk suda bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır ve süzülerek, banyo suyuna eklenir.

Bir önceki yazımız olan MISIR PÜSKÜLÜ ÇAYI İLE ZAYIFLAMA başlıklı makalemizde mısır püskülü çayı, mısır püskülü çayı nasıl yapılır ve mısır püskülü çayının faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


15 adet yorum var.

 1. civan perçeminin kürünün nasıl uapıldığını öğrenmek istiyorum teşekkürler

 2. Mrb ben 3yil oldu evleneli cocugum olmuyo adet düzensizligi var haliyle yumurta tembelligim de var civanpercemi iyi gelir mi lütfen cvp bekliyorum

 3. çayını yaparken sıcak suda haşlanır [kaynatılmaz]diyorsunuz nasıl kaynamadan haşlanıyor sıcak suya atılıp beklenecekmi

 4. gül
  migren hastasıyım ayrıca ön menepoz yasıyorum asıtı terlemelerim var

 5. Selamun aleykum Ben bitki hekimliği yapıyorum hiç bir ücret talep etmeden Allah rızası için yardımcı olurum kanser hastalıklarından tutun bütün hastalıklarda yardımcı olurum
  İrtibat no: 542-542-52-22 yılmaz şen

 6. Civan percemini su bardagina veya bir kupaya koy kaynak suyu uzerine dok 10 dakika bekle bitkiyi cikar iç bukadar

 7. Bende 2 yıldır evliyim ve çocuğum olmuyo yumurtaların tembel ve adet düzensizliği varr inşallah civanpercemi çayı iyi gelit

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2017