Brokolinin Faydaları Nelerdir, Brokoli Nasıl Kullanılır?

Brokolinin Faydaları Nelerdir, Brokoli Nasıl Kullanılır?

Sofralarımızdan eksik etmememiz gereken besinlerden bir tanesi olan brokoli, A, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Çorba olarak tüketebileceğimiz brokolinin salatasını yiyip; yemeğini de pişirebiliriz. Bağırsaklar ve mide üzerinde olumlu etkileri bulunan bu şifa kaynağı besin, kabızlık ve mide sorunlarınızın ortadan kaldırılması açısından büyük bir önem ihtiva etmektedir. Brokolinin içeriğinde bulunan […]

Sofralarımızdan eksik etmememiz gereken besinlerden bir tanesi olan brokoli, A, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Çorba olarak tüketebileceğimiz brokolinin salatasını yiyip; yemeğini de pişirebiliriz. Bağırsaklar ve mide üzerinde olumlu etkileri bulunan bu şifa kaynağı besin, kabızlık ve mide sorunlarınızın ortadan kaldırılması açısından büyük bir önem ihtiva etmektedir.
Brokolinin içeriğinde bulunan bir takım maddeler sayesinde, kanser tedavilerinde kullanıldıkları bilinmektedir. Bu nedenle, bağırsak, prostat, göğüs gibi pek çok kanserli hastanın kullanması gereken besinlerden birisidir. İçeriğindeki hormonlar sayesinde ise, menapoz dönemindeki bayanların ostrogen hormonlarını dengelemekte ve kemik erimesi gibi istenmeyen bir takım durumların ortaya çıkmasını ya da var olan bu gibi durumlardaki sorunların en aza indirgenmesini sağlamaktadır.
Fibrokistleri olan bayanların, prostat sorunu ile baş etmek zorunda kalan erkeklerin, menapoz dönemindeki hanımların, hormon düzensizliği yaşayan kişilerin, brokoliyi 21 günlük düzenli kürler ile kullanmaları tavsiye edilmektedir. Bu 21 günlük kür süresince, taze bir şekilde satın almış olduğunuz brokolilerinizi buz dolabında, 250 gramlık paketler halinde, yıkamadan saklamalı ve kullanmadan önce dolabınızdan çıkartmış olduğunuz brokolileri yıkayarak, 1 litre suda 5 – 6 dakika haşlamalı ve, yarısını sabah kahvaltısından; diğer yarısını ise akşam yemeklerinden 20 – 30 dakika önce tüketmelisiniz.
21 günlük olarak uygulamış olduğunuz brokoli küründe, öğlenleri de, haşlamış olduğunuz brokolilerin salatalarını yaparak afiyetle yiyebilirsiniz. Bu 21 günlük kür sonrasında, devam eden bir süreç izlememelisiniz. Eğer gerek duyarsanız, aradan bir hafta geçtikten sonra, haftalık kürler şeklinde devam edebilirsiniz, ancak bunu da çok sık yapmanız; vücudunuzun brokoliye karşı bağışıklık kazanmasına; ve bir süre sonra tüm olumlu etkilerinin ortadan kalkmasına neden olacaktır.
Hastalıklarınız için uygulamış olduğunuz brokoli kürünün, 2 – 3 gün sonra, üzerinizdeki etkilerini hissetmeye başlarsınız. 21 günün sonunda ise, tüm olumsuz etkilerin ortadan kalktığını görürsünüz. Ara vermiş olduğunuz kürünüz, hastalığınızın bir kaç ay sonra yeniden başlamasına sebep olursa, aynı kürü yeniden bir haftalık bir şekilde uygulamanız tavsiye edilmektedir. Hiç bir sağlık sorunu olmayanların ise, brokoli kürünü, altı aylık aralıklarla, bir haftalık şekilde uygulamaları, tüm olumsuz hastalıklara karşı ciddi anlamda önlem almaları anlamına gelmektedir.
Brokolinin tohumları ise, brokoliden 50 kat daha etkili ve faydalıdır. Bu nedenle, bulunabilme olanağı varsa, brokoli tohumlarından da, hastalıklarınız için yarar elde edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Civanperçemi Nasıl Kullanılır? Civanperçemi Çayı ve Civanperçeminin Faydaları başlıklı makalemizde civan perçemi, civan perçemi çayı ve civan perçemi çayı nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

  1. kendim sevmediğim halde eşim seviyor diye alıp pişirdiğim bir yemektir.hacer özüdoğru

  2. 29 Yaşındayım. Meme kanseri teşhisi konuldu. Erken teşhis dolayısıyla cerrahi müdahale sonra herhangi bir tedavi uygulanmadı. Bu kürü yapmak istedim yanlız suyunu tüketemiyorum. Suyunu dökmeyecek şekilde ayarlayarak kendisini limonlu yesem olur mu?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM