Böğürtlen Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Böğürtlen Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Geçmişten günümüze kadar en fazla kullanılan bitkilerden biri de böğürtlen bitkisidir. Bazı niteliklerinin bulunduğu bu harika bitki türü özellikle de genel sağlık açısından sunduğu faydaları sayesinde ülkemizde ve dünyanın birçok ülkelerinde kullanılmaktadır. İnternet dünyasında yer alan online aktar sitelerinde ve diğer aktar merkezlerinde satışa sunulanbilen böğürtlen bitkisinin aynı zamanda hazır poşetler halinde çayları da bulunmakta […]

Geçmişten günümüze kadar en fazla kullanılan bitkilerden biri de böğürtlen bitkisidir. Bazı niteliklerinin bulunduğu bu harika bitki türü özellikle de genel sağlık açısından sunduğu faydaları sayesinde ülkemizde ve dünyanın birçok ülkelerinde kullanılmaktadır. İnternet dünyasında yer alan online aktar sitelerinde ve diğer aktar merkezlerinde satışa sunulanbilen böğürtlen bitkisinin aynı zamanda hazır poşetler halinde çayları da bulunmakta ve aktarlarda satışa sunulmaktadır. Peki harika bitkilerden olan böğürtlen bitkisi nedir faydaları nelerdir, dilerseniz makalemizde bu harika bitki türü hakkındaki tüm bu sorularımızın cevaplarını sizlere ve merak edenlere hemen sunalım.İlk olarak böğürtlen bitkisi hakkında genel bilgiler sunalım.

Böğürtlen Bitkisi Nedir?

Böğürtlen bitkisi gülgiller ailesinden olup daha çok yol kenarlarında kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Oldukça dikenli bir yapıya da sahip olan böğürtlen bitkisinin yemişleri ilk zamanlarda kırmızı renge sahip olmakta ve bir süre sonrasında kırmızı renginin yerini siyahımsı bir renge bırakmaktadır. Yaprakları henüz çiçek açmadan toplanan bu harika bitkinin en belirgin özelliklerinden biri de kendi içerisinde birçok farklı türlerinin bulunmasıdır.

Böğürtlen Bitkisinin Başlıca Faydaları Nelerdir?

Bu harika bitki türünün birçok faydaları bulunmaktadır. İşte böğürtlen bitkisinin başlıca faydaları ise şunlardır;

 • İdrar söktürmektedir.
 • Ayak şişliklerini indirmektedir.
 • Yüksek tansiyonu normale düşürmektedir.
 • Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman gözlere kuvvet vermektedir.
 • Mesane taşlarının düşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Ağız iltihaplarına fayda sağlamaktadır.
 • Diş ve diş eti iltihaplarına fayda sağlamaktadır.
 • Bademcik iltihaplarına fayda sağlamaktadır.
 • Hafif ölçekli ağrıları gidermektedir.
 • Hafif dereceli yanıklara iyi gelmektedir.
 • Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

Yukarıda da görüldüğü üzere bu harika bitkinin bizlere sağladığı birçok faydaları bulunmaktadır.

Böğürtlen Bitkisinin Yanetkileri Nelerdir?

Böğürtlen bitkisi hakkında merak edilen ayrıntılardan biri de bu harika bitkinin herhangi bir yan etkisinin bulunup bulunmadığıdır. Günümüzdeki birçok bitki türlerinin bazı yanetkileri mutlak olarak bulunabilmektedir. Dolaysıyla böğürtlenin de aşırı bir şekilde kullanılmasına bağlı olarak bazı yanetkilerinin görülebildiği gözlemlenmiştir. Böğürtlen bitkisinin aşırı şekilde kullanılmasının mide bulantısına, baş ağrısına, kusmaya, baş dönmesine neden olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bu nedenle tüm bitkilerde olduğu gibi bu harika bitki türünde de aşırı dozajlarda kullanılması uzmanlarca sakıncalı görülmektedir.

Bir Uyarı;

Böğürtlen ve diğer bitkileri kullanmadan önce doktorunuza danışınıp doktorunuzdan onay aldıktan sonra kullanınız. Özellikle de böğürtlen bitki gibi tatlı yemişlerinin bulunduğu bitki türlerini hiper tansiyon ve diyabet hastalığına sahip olan bireyler bu bitkilerden faydalanmadan önce mutlaka doktorlarına başvurmalı ve doktorlarının uygun bulması durumunda kullanmalıdırlar.

Bu ayrıntı hakkında da bilgiler sunduktan sonra böğürtlen bitkisi nedir faydaları nelerdir, hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız.

Bir önceki yazımız olan Harika Bir Çiçek Türü: Gül Hakkında Merak Edilenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM