Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Genel olarak havaların soğuması ile başlayan ve üşütme sonucu oluşan boğaz ağrısı, yemek yemeyi zorlaştıracak bir hal almaktadır. Kimi zaman ağrıdan dolayı konuşmakta bile zorlanma yaşarız. İlk belirtisi yutkunma zorluğu iken buna boğazda kaşıntı ve tahrişte eklenmektedir. Diğer belirtileri ise; öksürük, mide bulantısı, kendini yorgun hissetme, ateş, kusma ve baş ağrısıdır. Bakteriyel veya viral enfeksiyon […]


Genel olarak havaların soğuması ile başlayan ve üşütme sonucu oluşan boğaz ağrısı, yemek yemeyi zorlaştıracak bir hal almaktadır. Kimi zaman ağrıdan dolayı konuşmakta bile zorlanma yaşarız. İlk belirtisi yutkunma zorluğu iken buna boğazda kaşıntı ve tahrişte eklenmektedir. Diğer belirtileri ise; öksürük, mide bulantısı, kendini yorgun hissetme, ateş, kusma ve baş ağrısıdır. Bakteriyel veya viral enfeksiyon sonucu oluşmuş ise günlerce bu ağrıya maruz kalabiliriz. Enfeksiyon etkenine göre kimi durumda bulaşıcılık etkisi bile gösterebilmektedir. Ağrıda şiddetlenme meydana gelir ve şikâyetler bir hafta süreden uzun sürerse doktora gidilmelidir. Tükürükle birlikte kan gelmesi durumunda acil olarak bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Hafif boğaz ağrıları için ilaç kullanımı tavsiye edilmemekle birlikte, bunun yerine boğaz bölgesini rahatlatmak için gargara ve pastil kullanımı önerilmektedir. Aynı zamanda bol sıvı tüketimi yapılmalı, sigara ve kirli havadan uzak durulmalıdır.

1) Ada Çayı

Solunum yolu enfeksiyonlarının vazgeçilmez bitkisel tedavisi, adaçayıdır. Boğaz ağrısının yanı sıra, öksürük şikâyeti olanlar içinde oldukça etkili bir tedavi sunmaktadır. Anti mikrobiyal özelliği sayesinde, boğaz bölgesinde meydana gelen iltihaplanmaya karşı koruyucu önlem almaktadır. Boğaz ağrısı vücut direncinin düştüğüne bir işaret iken, adaçayı zengin vitamin deposu ile bağışıklık sistemini güçlendirici etki göstermektedir. Hazırlanan çayı, bal veya limon ile tatlandırmakta fayda vardır.

2) Meyan Kökü

Kullanımı çok eski tarihlere dayanan bu bitki, sadece boğaz ağrısı için değil alerji ve sindirim sistemi hastalıklarında da oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Çay formu, gargara olarak da kullanılabilmektedir. Tavsiye edilen şeklide gargaradır ama bunu yapmak istemeyenler için sıcak olarak içilmesi de uygun görülür. Meyan kökünün fazla kullanımı tansiyonu yükselttiğinden dolayı, kullanım sırasında dikkatli olunmalıdır. Aşırı ve uzun süreli tüketimden kaçınılmalıdır.

3) Papatya

Boğaz ağrısı genel olarak bir iltihaplanma sonucu meydana geldiği için, papatyanın iltihap giderici özelliği burada devreye girer. Çay şeklinde tüketildiğinde sinirleri yatıştırır ve uyku getirir. Uyku getirme özelliğinden dolayı, gündüz gargara şeklinde gece sıcak çay şeklinde tüketimi yapılması önerilir.

4) Karaağaç

Karaağaç, boğaz ağrısını hafifletmek için başvurulan bitkiler arasındadır. Tercihe göre çay, pastil ve şurup şeklinde formları bulunmaktadır. Kuzey Amerika’da boğaz ağrısında geleneksel bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

5) Okaliptüs

Solunum yolu enfeksiyonlarında, sık olarak tercih edilen bir diğer bitki ise okaliptüstür. Boğaz bölgesini rahatlatarak, ağrıları hafifletmek için kullanılmaktadır. Çay formu soğutularak, gargara şeklinde de kullanılabilir.

6) Nane

Nane içeriğinde bulunan birleşenler sayesinde, hem boğaz ağrısını hafifletir hem de enfeksiyon sonucu oluşan kuruluğun giderilmesinde rol oynar.

Bu bitkisel yöntemler hafif boğaz ağrısı tedavisinde tercih edilmektedir. Sağlığı riske atmamak açısından uzun süreli kullanımdan uzak durulmalıdır. Bunların yanı sıra boğazda oluşan kuruluk için, bulunduğumuz ortamın yeterince nemli olmasına dikkat etmemiz gerekir.

Bir önceki yazımız olan Basura İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM