Bitkisel Pigmentler Nelerdir? Bitkisel Pigmentlerin Faydaları Nelerdir?

Bitkisel Pigmentler Nelerdir? Bitkisel Pigmentlerin Faydaları Nelerdir?

Çocukluk çağlarından tutun da yetişkinliğe kadar şişmanlığın çok geniş bir alanda sağlığı tehdit edici bir faktör haline geldiği günümüzde şişmanlık yanında, ciddi sağlık sorunlarına hatta ölümlere bile neden olan damar hastalığı, şeker hastalığı ve kanser gibi hastalıkların tedavisi için yeterli ve dengeli beslenmeyi benimsemek ve yaşam biçimi haline getirmek tedavisinde uygulanacak en önemli sistemdir. Bazı […]

Çocukluk çağlarından tutun da yetişkinliğe kadar şişmanlığın çok geniş bir alanda sağlığı tehdit edici bir faktör haline geldiği günümüzde şişmanlık yanında, ciddi sağlık sorunlarına hatta ölümlere bile neden olan damar hastalığı, şeker hastalığı ve kanser gibi hastalıkların tedavisi için yeterli ve dengeli beslenmeyi benimsemek ve yaşam biçimi haline getirmek tedavisinde uygulanacak en önemli sistemdir.
Bazı yeterli ve dengeli beslenme sistemi içerisinde yer alan besinlerin hastalık risklerini azaltıcı, sağlığı geliştirici etkileri bulunmaktadır. Bu besinler fonksiyonel besin olarak tanımlanır ve bilimsel olarak sağlık üzerine etkileri kanıtlanmıştır.
Bitkisel pigmentler, fonksiyonel besinlerden biridir ve antioksidan özellikleri bulunur. Yani vücuda zararlı öğeleri etkisiz hale getiren bitkisek maddelerdir.
Bitkisel pigmentlerin çeşitli türleri bulunmaktadır. Bu değişik türlerin kimyasal yapı ve şekilleri farklılığı nedeniyle vücutta da farklı etkilere sahiptir. Aynı zamanda bitkisel pigmentler çiçek ve meyvelere renklerini veren, çevresel stres faktörlerine karşı bitkilerde koruma sağlayan maddelerdir.

Bitkisel Pigmentlerin İnsana Faydaları Nelerdir?
İnsanlarda ise bitkisel pigmentleri faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Serbest radikal olarak adlandırılan ve hücrelere zarar veren antioksidan aktiviteleri yakalayarak zararsız hale getirirler.
 • Yağların zararlı bileşiklere güçlü antioksidan aktivite ile dönüşmesini engelleyerek kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterirler.
 • Antibiyotik gibi bazı durumlarda zararlı mikroorganizmanın fonksiyonunu baskılar, virüslere ve bakterilere karşı böylece koruma sağlarlar.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarlar ve bağışıklıkta görevli hücrelerin aktif olmasını sağlarlar.
 • Kan damarları için koruyucu etkiye sahiptirler.pigmentler
 • Özellikle C vitamini gücünün artmasını sağlarlar. Bitkisel pigmentlerle C vitamini arasında bir sinerji bulunur.
 • İlaç gibi vücutta ülser, ishal ve romatizmal durumlarda hareket ederler. Hatta bitkisel pigmentler ilaçların geliştirilmesine neden olmuşlardır.
 • Alerjik reaksiyonlara neden olan vücutta histamin adı verilen maddenin yol açtığı alerjik reaksiyonu önlerler.
 • Vücutta antioksidan aktiviteye sahip diğer maddelerin kendi antioksidan aktivitelerinin yanı sıra arttırırlar, korunmalarına ve güçlenmelerine yardım ederler.
 • Önemli enzimlerin vücut için aktivitelerini düzenlerler.
 • Kanser olan hücrelerin çoğalmasının önüne geçerler. Bitkisel pigmentlerin yapılan çalışmalarda akciğer kanseri oranını %50 azalttıkları, tümör hücrelerinin de çoğalmalarını önlediği gösterilmiştir.
 • Elma, soğan, çilek, armut, ahududu, brokoli, lahana, domates, vişne, böğürtlen, siyah üzüm, erik, kiraz, turunçgiller, yeşil çay bitkisel pigmentlerin en yaygın besinsel kaynaklarıdır.

Bir önceki yazımız olan Siyez Bulguru Nedir? Siyez Bulgurunun Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Siyez Bulgurunun Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM