Bitkileri Bilinçsiz Kullanmayın

Bitkileri Bilinçsiz Kullanmayın

Doğal diye satın alınan ürünlerin birçoğu gerçekte sanıldığı kadar doğal olmayabilirler. Bu nedenle bir ürün alınırken içeriğini ve katkı maddesi oranlarını iyi kontrol etmek gerekir. Bilinçli bir tüketici olmak insan sağlığı ile yakından ilgili bir durumdur. Aşağıda bu konunun detayları açık olarak sunulmuştur. Açıkta Satılan Sabunlar Alınmamalı Piyasada doğal sabun adı altında açıkta satılan ürünleri […]

Doğal diye satın alınan ürünlerin birçoğu gerçekte sanıldığı kadar doğal olmayabilirler. Bu nedenle bir ürün alınırken içeriğini ve katkı maddesi oranlarını iyi kontrol etmek gerekir. Bilinçli bir tüketici olmak insan sağlığı ile yakından ilgili bir durumdur. Aşağıda bu konunun detayları açık olarak sunulmuştur.
Açıkta Satılan Sabunlar Alınmamalı
Piyasada doğal sabun adı altında açıkta satılan ürünleri çok fazla tercih etmemek gerekir. Bu ürünlerin yapımında gereğinden fazla kimyevi madde kullanıldığı unutulmamalıdır. Çeşitli bitkilerin yağından ya da özünden yapıldığı söylenen bu tür ürünlerin çoğu aslında pek doğal değillerdir. Sadece koku vermek amaçlı bitki esansı katılarak üretilmektedirler. Bir miktar sabun etkisi vermek için şap katılmakta ve içerisine bilinmedik bir çok madde katılmaktadır. Lavantalı, portakallı, hindistan cevizlil ya da limonlu ve zeytinyağlı diye alınan sabunların çoğunun gerçekte bunlarla ilgisi yoktur. Yalnızca bu bitkileri anımsatan esans katılarak üretilirler. Merdiven altı atölyelerde üretilen bu ürünlerden uzak kalabilmek adına sağda solda satılan ve özellikle açıkta satılan bu sabunlar tercih edilmemelidir.
Şifa Amaçlı Bitkisel Ürünlerden Uzak Durulmalı
Onlarca çeşitte bitkinin satıldığı aktarlardan şifa amaçlı ve kulaktan dolma bilgiye dayalı bitkileri satın almamak gerekir. Bitkiler elbette destekleyici ürünlerdir ama asla kendi başına bir hastalık iyileştirici etkileri yoktur. Ayrıca bu bitkilerin hangi ortamda, hangi tarlada ve hangi ilaç kullanılarak üretildiğini de bilme şansının olmadığı unutulmamalıdır. Yararlı olduğu bilinen bitkilerin bir çoğunu doğrudan kullanmamak gerektiği unutulmamalı ve bu konuda daha bilinçli davranmak gerekmektedir. Bir bitki belli oranda yararlı olsa bile o bitkinin çay şeklinde mi kullanılması gerektiği, doğrudan yemek suretiyle mi tüketileceği gibi bilgiler bilinmeden sırf kulaktan dolma ve aktarın verdiği bilgiden yola çıkarak kullanmamak gerekir. Ayrıca şifa amaçlı kullanılan bir bitkinin öncesinde alınan bir ilacın bu bitkideki etken maddelerle reaksiyona girip daha olumsuz durumlara yol açabileceğini de akıldan çıkarmamak gerekir.

Bu tarz bitkilerin bilinçsiz kullanımı sonucunda oluşan rahatsızlıkların yer aldığı haberler basında sık sık yer almaktadır. Zehirlenme vakaları bunların en önde gelenidir. Alerjik reaksiyonlar da sık olarak yaşanan durumlardır.

Alınan sabunun içine katılan kimyasalların (koku, renk verici) hangi oranda kullanıldığı bilinmemektedir. Denetimsiz ve kaçak yerlerde bilinçsiz olarak üretilen bu ürünlerin kullanılması cilt üzerinde tahriş ve enfeksiyonlara sebep olabilmektedir.

Bilinçsizce kullanılan bir bitkinin bileşenleri içilen ilaçla birleşince ciddi problemler oluşabilmektedir. Bu konuda aşağıdaki bilgilere dikkat edilmesi önerilmektedir.

  • Kortizon hapları sonrasında asla ekinezya kullanılmamalıdır
  • Ginseng ile romatizma ilaçları art arda kullanılmamalıdır
  • Asprin, şeker ilaçları, kalp ilaçları asla idrar sökücü özelliği olan bitkilerle kullanılmamalıdır
  • Efedra ile burun açıcı özelliği olan bitkiler tansiyon ve kalp ilaçları ile karıştırılmamalıdır
  • Hamilelerin bu süreç içinde kullandıkları bazı takviye ilaçlar olabilmektedir. Kesinlikle rahatlama ve sakinleşme ya da başka amaçlara yönelik bitki çayı içilmemelidir.
​Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı gibi bilinçsiz olarak ve iyi niyetle kullanılan bu ürünler daha sonra ciddi sorunlara yol açabilmektedirler. Kulaktan dolma bilgilerle asla kullanılmamalıdırlar. Eğer kullanmak gerekiyorsa bir uzmana danışarak ne oranda ve ne şekilde kullanmak gerektiği öğrenilmelidir.

Bir önceki yazımız olan EKŞİMEN OTU NEDİR FAYDALARI NELERDİR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM