Beyaz Çay Nedir, Ne İşe Yarar ?

Beyaz Çay Nedir, Ne İşe Yarar ?

Genel sağlık açısından birçok faydalarının bulunması sayesinde uzmanlar tarafından günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilen beyaz çay, bu sayede özellikle de son birkaç yıl içerisinde ülkemizde en fazla tüketilen bitkisel çaylar listesinde yer almaktadır. Yeşil ve siyah çay ile benzer bitkiden üretilen beyaz çayın tek farkının ise çayın henüz olgunlaşma sürecinden öncesinden toplanıp işlenmesi sonrasında elde […]


Genel sağlık açısından birçok faydalarının bulunması sayesinde uzmanlar tarafından günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilen beyaz çay, bu sayede özellikle de son birkaç yıl içerisinde ülkemizde en fazla tüketilen bitkisel çaylar listesinde yer almaktadır. Yeşil ve siyah çay ile benzer bitkiden üretilen beyaz çayın tek farkının ise çayın henüz olgunlaşma sürecinden öncesinden toplanıp işlenmesi sonrasında elde edilmesidir.

Beyaz Çayın Faydaları İse Şu Şekildedir;

 • Günlük olarak düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde, bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olmaktadır.
 • Günlük olarak düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde, vücudun dirençli kalmasını sağlayarak kanser türü sağlık sorunlarına karşı korunmasına destek olmaktadır.
 • Günlük olarak düzenli bir şekilde tüketildiğinde, hiper tansiyon ve yüksek kolesterol hastalığında fayda sağlamaktadır.
 • Günlük olarak düzenli bir şekilde tüketildiğinde, vücutta meydana gelen virüs ve bakterilerin kolayca hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.
 • Günlük olarak düzenli bir şekilde tüketildiğinde, ölü deri hücrelerinin temizlenmesini sağlamakta ve bu sayede daha berrak ve sağlıklı bir cilt yapısına sahip olunmasını sağlamakta ve ayrıca yaşlanma ile birlikte meydana gelen cilt sarkması ve cilt kırışıklıklarının giderilmesinde de fayda sağlamaktadır.
 • C ve K vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahip olması sayesinde  daha kuvvetli bir bünye yapısına sahip olunmasını sağlamaktadır.
 • Zengin içeriği sayesinde kalp ve damar sağlığının korunmasına destek olmakta, diş ve dişeti sağlığı korunmasına destek olmaktadır.
 • Günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilmesi durumunda, metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak, fazla kiloların kolayca atılmasına destek olarak bu sayede fazla kilolardan kurtulmaya destek olmaktadır.
 • Ayrıca, ödem arttırıcı özelliği sayesinde de, günlük düzenli bir şekilde tüketilmesi durumunda ödem probleminin kolayca ortadan kaldırılmasına destek olmaktadır.

Beyaz Çay Olası Yan Etkileri Nelerdir ?

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere olası yan etkilerine maruz kalınmaması açısından günlük olarak yalnızca 2 fincan miktarınca tüketilmesi gereken beyaz çayın, bu miktardan daha fazla oranda tüketilmesi durumunda baş ağrıları ve sinirlilik gibi bazı yan etkilerin meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Beyaz Çay Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler İse Şunlardır;

 • Beyaz çay, yüksek miktarda alınması durumunda bireylerde baş ağrıları, sinirlilik, uyku problemleri depresyon belirtileri gibi yan etkilerin oluşmasına neden olabildiğinden, mutlak olarak belirtilen kullanım miktarı üzerinden tüketilmelidir.
 • Beyaz çay, herhangi bir sağlık sorunu söz konusu olmayanlar tarafından günlük olarak 2 defa tüketilmesi söz konusu olabildiği gibi, gebelik döneminde ve çocuk emzirme döneminde yer alan kadınların beyaz çaydan faydalanmadan önce olası yan etkilere maruz kalmaması açısından mutlak olarak ilgili doktora danışmalıdırlar.

Beyaz Çay Nereden Satın Alınmaktadır ?

Diğer bitkisel çaylarda olduğu gibi aktar mağazasından, baharatçı mağazasından, alışveriş merkezinden ve internet dünyası üzerinden uygun fiyata satın alabileceğiniz beyaz çayınızı bu sayede evinizin konforunda günlük olarak 2 fincan oranında tüketebilmektesiniz.

Bir önceki yazımız olan Kanseri Önleyen Bitki Çayları Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM