Beslenme Neden Size Özel?

Beslenme Neden Size Özel?

Beslenmek, insan yaşantısını doğrudan etkileyen bir kavram olduğu için beslenmenin önemini bilmemek, insan yaşantısından çok şey götürebilir. Doğumdan ölüme kadar olan süreç içinde yaşamımızın olmaza olmaz parçalarından olan beslenme, insan gelişiminde ve sağlığından en öncelikli konudur. Hatta öyle ki, doğmadan önce anne karnındayken bile beslenme, bizim gelişmemizi etkilemektedir. Son dönemlerde Dünya Sağlık Örgütü ve Gıda Tarım Örgütü, […]


Beslenmek, insan yaşantısını doğrudan etkileyen bir kavram olduğu için beslenmenin önemini bilmemek, insan yaşantısından çok şey götürebilir. Doğumdan ölüme kadar olan süreç içinde yaşamımızın olmaza olmaz parçalarından olan beslenme, insan gelişiminde ve sağlığından en öncelikli konudur. Hatta öyle ki, doğmadan önce anne karnındayken bile beslenme, bizim gelişmemizi etkilemektedir.

Son dönemlerde Dünya Sağlık Örgütü ve Gıda Tarım Örgütü, beslenme konusunda birtakım çalışmalara başlatmıştır. Bu noktada toplumların beslenme düzeyini arttırmak ve dengesiz beslenmeden kaynaklı olan hastalıkların önüne geçmek için bir takım stratejiler belirlenmeye çalışılmıştır. İnsan yaşam kalitesini arttırmaya yönelik olan bu çalışmalar, bireyin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenebilmesini amaçlamaktadır. Bu sayede de beslenemeden kaynaklı olarak ortaya çıkan kalp hastalıkları, şeker hastalığı (Diyabet), kanser, obezite gibi birçok hastalıktan korunmak amaçlanmaktadır. Buna istinaden bu hastalıkların oluşmadan önce, bu hastalıkların önüne geçmek öncelikli amaç olmuştur.

Beslenme kişiye özeldir. Bunun nedeni ise kişinin yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu, bulunduğu aktiviteler gibi farklılıklar arz eden durumların olmasıdır. Bu noktada kişinin beslenme programı alması gereken besin öğeleri ile doğru orantılı olması gerektiği için, kişiye özel beslenme programı hazırlanılmalı ve uygulanılmalıdır.

Beslenme Programını Etkileyen Faktörler

  • Beslenme programı oluşturulurken yaş faktörü göz önünde bulundurulmalıdır. Yaş faktörü metabolizmanın çalışma hızını arttırdığı için gençlikte ve yaşlılıkta yapılan aktiviteler de farklılıklar görülebilir.
  • Bireyin aktivite durumu göz önünde bulundurularak beslenme programı hazırlanmalıdır. Bu yüzden bireyin nasıl bir yaşantısı olduğu, düzenli olarak spor yapıp yapmadığı ya da yaptığı mesleğin ne tür bir aktiviteye uygun olduğu gibi durumlar göz önünde bulundurularak beslenme programının hazırlanması daha faydalı olacaktır.
  • Bireyin sağlık durumu da göz önünde bulundurulması gerekir. Bu noktada bireyin daha önceki sağlık sıkıntıları ya da genetik olarak yatkın olduğu bir hastalığın olup olmadığı gibi konular, göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Kişinin fizyolojik özellikleri de beslenme programının hazırlanmasında önemlidir. Fazla kilo, boyu, şişmanlık öyküsü göz önünde bulundurularak, kişiye uygun beslenme düzeni yaratılmalıdır.
  • Beslenme programı hazırlanırken, kişinin o andaki özel durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Gebe, yaşlı, çocuk, bebek vs gibi durumlar için ayrı ayrı beslenme programı gereklidir.
  • Kişiye özel beslenme programı hazırlanırken; kişinin sevdiği yiyecekler, sevmediği yiyecekler ya da vejetaryenlik gibi özel durumlarını da dikkat edilmelidir.

Kişiye özel olarak hazırlanmış olan beslenme programlarında kişinin her durumu göz önüne bulundurulmuş olması nedeniyle, bir beslenme programını başka bir kişinin de kullanması etkili sonuçlar vermeyebilir.

Beslenme programı, beslenme ve diyet uzmanı tarafından hazırlanmalıdır. Buna istinaden beslenme programını hazırlayan uzmanlar, haftalık olarak bireyin uygulamalarını kontrol etmelidir. Yapılan kontroller sırasında kişinin yapmış olduğu yanlışlar ve eksikler giderilerek kişinin da uyumlu bir beslenme sürecigeçirmesine yardımcı olunmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Acı Bakla Nedir? Acı baklanın faydaları başlıklı makalemizde aacı baklanın faydaları, aCI BAKLA Faydaları ve Acı bakla hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/