Besin Açısından Vazgeçilmez Olan Bakliyatlara Bir Göz Atalım

Besin Açısından Vazgeçilmez Olan Bakliyatlara Bir Göz Atalım

Mutfağımızın vazgeçilmez gıda ürünleri arasında olan bakliyatları ne derece tanıyoruz. Beslenme ve vücut sağlığı açısından bedenimizin vazgeçilmez temel besin ürünleridirler. Birçok yararlı madde ve vitamin içeren, doğanın insanoğluna armağanı olan bakliyatları beraberce yakından tanıyalım. Kuru fasulye: Protein bakımından oldukça zengindir. Kalori sağlayıcı özelliği vardır. Hazmı zor olduğundan, karabiber ve kekik eklenerek tüketilmelidir. Omega-3 açısından zengindir. Bağırsakların […]

Mutfağımızın vazgeçilmez gıda ürünleri arasında olan bakliyatları ne derece tanıyoruz. Beslenme ve vücut sağlığı açısından bedenimizin vazgeçilmez temel besin ürünleridirler. Birçok yararlı madde ve vitamin içeren, doğanın insanoğluna armağanı olan bakliyatları beraberce yakından tanıyalım.

Kuru fasulye: Protein bakımından oldukça zengindir. Kalori sağlayıcı özelliği vardır. Hazmı zor olduğundan, karabiber ve kekik eklenerek tüketilmelidir. Omega-3 açısından zengindir. Bağırsakların çalışmasında yardımcıdır ve barındırdığı lif nedeniyle kolesterolün düşmesinde etkilidir. Zihin ve beden yorgunluğunu giderir.

Bezelye: Bitkisel proteinin karşılanmasında en gerekli gıda ürünlerinden birisidir. A, C ve D vitamini açısından zengindir. Kalsiyum ve demir içerir. Nişasta açısından zengindir. Enerji verici özelliğinden dolayı, bedensel iş gücünde çalışanlara önerilir. Günlük bir çay bardağından fazla tüketilmemesi tavsiye edilir.

Mercimek: Sodyum, potasyum, magnezyum, fosfor ve karbonhidrat içerir. A, C ve D vitamini içerir. Demir açısından zengindir. Günlük 100 gramdan fazla tüketilmesi önerilmez. Dört çeşidi vardır. Özellikle yeşil ve kırmızı mercimek tüketmek çok faydalıdır. Kan yapıcı, süt artırıcı özelliği vardır. Enerji verir, sinirleri güçlendirir.

Nohut: A vitamini açısından çok zengindir. Kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum içerir. Karbonhidrat kaynağıdır. Günde 50 gramdan fazla tüketilmemelidir. Anne sütünü arttırıcı etkisi vardır. İdrar sökücüdür.

Soya: A ve C vitaminleri içerir. Kalsiyum, demir, sodyum,magnezyum ve potasyum içerir. Karbonhidrat değeri vardır. Protein açısından çok zengindir. Kemik gelişiminde faydalıdır. İçerdiği yağ oranı sebebiyle çok fazla enerji verir. Hazmı kolaydır ve günde 30 gramdan fazlasına gerek yoktur.

Pirinç: Sodyum, potasyum, magnezyum , kalsiyum, fosfor ve demir içerir. Karbonhidrat deposudur. Protein, B1 ve B2 vitaminlerini içerir. Çeşidi çok olan bir bakliyattır. Besin kaybının yitirilmemesi için fazla yıkanmamalı ve yağda kavrulmamalıdır. Kaynar su ve tuzlu su ile ıslatılmamalıdır. Pişirdikten sonra kısa süre içinde tüketilmesi önerilir. Sebze ve salatalarla birlikte tüketilirse kan şekeri yükselmesine neden olmaz. Gluten içermediğinden Çölyak hastaları rahatça tüketebilir. İshale iyi gelir. Besleyici ve hazmı kolaydır.

Mısır: A ve B1, B3 Ve B5 vitaminlerini içerir. Potasyum, magnezyum, fosfor ve demir içerir. Lif açısından zengindir. Karbonhidrat kaynağıdır. Sindirim sistemine faydası vardır. Bağırsak ve karaciğer fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. İshali gidericidir. Barbunya: A, C ve E vitaminlerini içerir. Bol miktarda demir, çinko, kalsiyum ve karbonhidrat içerir. Fiziksel yorgunluğun atılmasında yardımcıdır. Bol posalı olmasından ötürü, bağırsak kanseri riskini azaltır. Böbrekteki kum ve taşların atılmasına yardımcı olur. Şeker hastalarına tavsiye edilir.

Kanserli hücrelerin oluşmasında veya büyümesinde önleyici etkisi bilinmektedir. Çocuklara kemik gelişmesini, yaşlılara ise kemik erimesini önlemek için yemesi tavsiye edilir. Buğday: A, C, E , K, B6 ve B 12 vitaminlerini içerir. Demir, kalsiyum ve fosfor açısından değerli bir besindir. Fosfor ve potasyum bakımından da zengindir. Enerji deposudur. Kalp sağlığına iyi gelir. Cilde faydalıdır. Genel sağlığı koruyan ana besin ürünlerinden birisidir. Sindirim sistemine faydası vardır. İnsanlık tarihinin en eski besin ürünlerinden birisidir ve insanlık için vazgeçilmez bir üründür.

Bakliyatlar bizim vazgeçilmez besin kaynaklarımızdır. Olabildiğince tüketilmeli ve tüketim açısından çeşitliliğe gidilmelidir. Her bakliyattan yenmeli ve düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM