BALIK TÜKETİMİNDE DÜNYA ORTALAMASININ ÇOK GERİSİNDEYİZ

BALIK TÜKETİMİNDE DÜNYA ORTALAMASININ ÇOK GERİSİNDEYİZ

Üç tarafı denizlerle çevrili, akarsu ve göller bakımından çok zengin olmasa da fakir sayılmayan ülke olarak çok fazla balık tükettiğimizi söyleyemeyiz. Son 20 yılda balık tüketiminde gözle görülür bir yükseliş olsa da dünya ortalamasının halen ancak yarısı kadar balık tüketiyoruz. Dünya balık tüketim ortalaması kişi başı15 kilo iken bu rakam ülkemizde 8,5 kilodur. Bu konuda […]

Üç tarafı denizlerle çevrili, akarsu ve göller bakımından çok zengin olmasa da fakir sayılmayan ülke olarak çok fazla balık tükettiğimizi söyleyemeyiz. Son 20 yılda balık tüketiminde gözle görülür bir yükseliş olsa da dünya ortalamasının halen ancak yarısı kadar balık tüketiyoruz. Dünya balık tüketim ortalaması kişi başı15 kilo iken bu rakam ülkemizde 8,5 kilodur. Bu konuda çok daha ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Kişi Başına Balık Tüketim Rakamları

2016 yılı verilerine göre Türkiye’de balık tüketimi kişi başına 8.5 kilodur. Oysa bu rakam Avrupa Birliği’nde 22 kilodur. Bu rakam Japonya’da 76 kilodur ve bu yönüyle kişi başı balık tüketiminde dünya lideridir. Finlandiya’da 37, İspanya’da 44, Norveç’te 51 kilo balık tüketildiği düşünüldüğünde balık tüketimi açısından çok gerilerde olduğumuz ortadadır. Ve ayrıca bu rakamlar sadece balık tüketimi rakamlarıdır. Diğer deniz mahsullerinin tüketim miktarları da eklendiğinde deniz ürünleri tüketimi açısından çok ama çok daha gerilerde olduğumuz gerçeği ortaya çıkacaktır.

Ayrıca tükettiğimiz balığın çok ama çok büyük kısmını hamsi oluşturduğundan aslında tüketilen balık çeşitliliği açısından da çok gerilerdeyiz. Ülkemizde tüketilen balığın %60’ı Karadeniz’den elde edilmektedir ve bunun da çok büyük kısmını hamsi oluşturmaktadır. Zaten Karadeniz balık çeşitliliği açısından çok zengin bir deniz değildir ve dolayısı ile Karadeniz’de yakalanan balıkların çok büyük bir kısmını hamsi oluşturur.

Balık ve diğer deniz ürünlerinin tüketiminde dünya ortalamasının ancak yarısı kadar bir tüketime sahip olduğumuzdan, bu ürünlerin insan sağlığı üzerindeki etkilerinden de yararlanma olanağı bulamamaktayız.

Uzmanların söylediğine göre haftada en az 2 defa balık tüketmek ve her defasında en az 300 gr kadar balık tüketmek gerektiği söylenmektedir. Bu sayede yılda 25-30 kilo arası balık tüketmiş olunacaktır.

Çok daha fazla balık tüketmeliyiz ve tüketilen balıklarda olabildiğince çeşitliliğe gitmeliyiz. Balığın dışındaki diğer deniz ürünlerinin de tüketiminde artış gösterilmesi gerektiğini de uzmanlar dile getirmektedir. Fakat bu konuda dini inanış gereği balığın dışında tüketilen deniz ürünlerinin mekruh olduğu gibi bir inanış yüzyıllar içerisinde topluma yerleştiğinden bu yanlış inanışı kırıp karides, kalamar, midye, pavurya gibi deniz mahsullerinin tüketilmesinde dünya ortalamasını yakalayamayacağımız çok açıktır. Fakat balık tüketiminde eğer haftada 2 defa tüketim alışkanlığını kazanabilirsek 10 yıl gibi bir süre içerisinde dünya ortalamasını yakalamak mümkün olabileceğini uzmanlar ısrarla vurgulamaktadırlar.

Özellikle çocuk yaşlardan itibaren balık yemeye başlanmalıdır. Bu nedenle anne ve babalara büyük bir görev düşmektedir. Uzmanların bir diğer altını çizdiği konu ise, gerek tatlı su balıklarını ve gerekse denizden çıkan balık ve balığın dışındaki deniz ürünlerini çok daha fazla tüketerek vücudumuzun gelişimi için fazlası ile gerekli olan yağ, protein ve diğer vitamin ve mineralleri vücudumuzdan eksik etmemeye dikkat etmemiz olduğudur.

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM