Balgam Söktürücü Bitki Çaylarının Tarifleri

Balgam Söktürücü Bitki Çaylarının Tarifleri

Günlük yaşamda çeşitli nedenlere bağlı olarak maruz kalınabilen balgam problemi, özellikle sıklıkla tekrar etmesi ve etkisini uzun süreçli olarak devam ettirmesi durumunda rahatsızlık verebilmektedir. Tıbbi tedavi seçeneklerinin yanı sıra bitkisel tedavi seçeneklerinin de bulunduğu balgam rahatsızlığı bu sayede etkili balgam söktürücü bitkiler sayesinde kolayca ortadan kaldırılabilmektedir. İşte Balgam Söktürücü Bitki Çayları Ve Pratik Tarifleri; Zerdeçal […]


Günlük yaşamda çeşitli nedenlere bağlı olarak maruz kalınabilen balgam problemi, özellikle sıklıkla tekrar etmesi ve etkisini uzun süreçli olarak devam ettirmesi durumunda rahatsızlık verebilmektedir. Tıbbi tedavi seçeneklerinin yanı sıra bitkisel tedavi seçeneklerinin de bulunduğu balgam rahatsızlığı bu sayede etkili balgam söktürücü bitkiler sayesinde kolayca ortadan kaldırılabilmektedir.

İşte Balgam Söktürücü Bitki Çayları Ve Pratik Tarifleri;

Zerdeçal Çayı

Birçok faydalarının bulunması sayesinde genel sağlık açısından da faydalı bir bitki çayı olan zerdeçal çayı, etkin içeriği sayesinde vücutta yoğun mukus üretimine sebep olan bakterilerin yok edilmesini sağlayarak, bu sayede balgam etkisinin ciddi anlamda düşürülmesini sağlayan kuvvetli antiseptik özelliklere sahiptir. Bu sayede, 1 şeker kaşığı miktarınca toz zerdeçal bitki çayından 1 su bardağı miktarınca ılık suyun içerisine ilave ederek gün boyu 3 veya 4 su bardağı oranında tüketmenizi tavsiye etmekteyiz.

Kekik Çayı

Etkili balgam söktürücü bitki çaylarından biri olan ve bu sayede ayrıca uzmanlar tarafından da tüketilmesi tavsiye edilen kekik çayı, içeriğindeki etkin doğal maddeleri sayesinde günlük olarak kullanıldığında balgam problemini kolayca yok etmektedir. Bu sayede, kekik çayını bal ile tatlandırarak günlük olarak 2-3 çay bardağı miktarınca tüketmenizi tavsiye etmekteyiz.

Nane Çayı

Boğazın yumuşatılmasında, öksürüğün kolayca giderilmesinde etkili bir bitki çayı olan nane çayı, ayrıca etkin içeriği sayesinde etkili bir balgam söktürücü bitki çayıdır. Bu sayede, kaynatılmış bir bardak suyun içerisine 1 poşet hazır nane çayından ilave edilerek gün boyu 2-3 çay bardağı miktarınca tüketilmesini tavsiye etmekteyiz.

Okaliptüs Çayı

Çeyrek asırdan buyana güvenle tüketilen bitkisel çaylardan biri olan Okaliptüs çayı, etkin içeriği sayesinde boğazın yumuşamasını, öksürüğün giderilmesini ve balgam probleminin etkin ve hızlı bir şekilde ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan, balgam probleminden tamamen kurtulmak istediğinizde günlük olarak 2-3 çay bardağı oranında Okaliptüs bitki çayından tüketmeniz yeterlidir.

Anason Çayı

Ülkemizde yaygın olarak tüketilen bitki çayları listesinde yer alan Anason çayı etkin içeriği sayesinde balgam probleminin kolayca vücuttan atılmasını sağlamakatadır. Bu bakımdan da, hazırladığınız Anason bitki çayı buharını birkaç dakika boyunca solumanız, beraberinde ciğerlerinizin yumuşamasını sağlayarak balgamın öksürük ile birlikte vücuttan dışarı atılmasını sağlamaktadır.

Melekotu Kökü Çayı

Yüksek ateşin düşürülmesinde, soğuk algınlıklarında, burun tıkanıklıklarında en etkili bitki çaylarından olan Melekotu kökü bitki çayı, ayrıca etkin içeriği sayesinde akciğerlerin ısınmasını ve uyarılmasını sağlayarak bu vesile ile balgamın kolayca atılmasını sağlamaktadır. Günlük olarak 2-3 çay bardağı oranında Melekotu kökü çayından tükettiğinizde 72 saat içerisinde balgam probleminizden kolayca kurtulabilmektesiniz.

Meyan Kökü Çayı

İltihap engelleyici ve balgam söktürücü etkisi sayesinde ayrıca uzmanlar tarafından da tüketilmesi önerilen Meyan kökü bitki çayı sayesinde balgam probleminizden 48 saat içerisinde kurtulabilmektesiniz. Bu bakımdan Meyan kökü çayından günlük olarak 2-3 çay bardağı miktarınca tüketmenizi tavsiye etmekteyiz.

Ciddi bir sağlık problemi olmayan, ancak oldukça rahatsızlık verici olan balgam probleminizden 48 ila 72 saat aralığında kolayca kurtulmak istediğinizde, yukarıdaki etkili balgam söktürücü bitki çaylarından balgam rahatsızlığınızdan tamamen kurtuluncaya dek düzenli bir şekilde tüketmenizi tavsiye etmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Sarı Çayın Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM