Bağışıklık Sistemi Kuvvetlendiren Bitkiler

Bağışıklık Sistemi Kuvvetlendiren Bitkiler

Sonbahar ayından kışa geçerken bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenizde fayda var. Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren yiyecekler hakkında şunları söylüyor: Bağışıklık Sistemi Kuvvetlendiren Bitkiler Elma Elmanın içerisindeki E ve C vitaminleri ile quercetin, kateşin, phloridzin ve chlorogenic asid gibi bileşikler antioksidan özellikte olduğu için bağışıklılık sisteminizi kuvvetlendirir ve vücut direncinizi arttırır. Bunların hepsinin bir arada […]


Sonbahar ayından kışa geçerken bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenizde fayda var. Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren yiyecekler hakkında şunları söylüyor:

Bağışıklık Sistemi Kuvvetlendiren Bitkiler

Elma

Elmanın içerisindeki E ve C vitaminleri ile quercetin, kateşin, phloridzin ve chlorogenic asid gibi bileşikler antioksidan özellikte olduğu için bağışıklılık sisteminizi kuvvetlendirir ve vücut direncinizi arttırır. Bunların hepsinin bir arada olması öyle etkilidir ki 100 gram elma, 1500 mg C vitamini kadar antioksidan etkisine sahiptir. Araştırmalara göre günde 2 adet orta boy elma yemenin yaklaşık % 16 kadar kolesterol seviyesini düşürdüğü gözlemlenmiştir.

1 küçük boy elmayı 1 porsiyon meyve olarak düşünebilirsiniz.

Armut.

Armutun içinde bulunan yüksek orandaki C vitamini ve bakırın antioksidan etkisi vardır ve vücudunuzu serbest radikaller karşı korurlar. Ayrıca içerdiği fosfor ve B vitamini sayesinde zihinsel yorgunluğunuzu da giderir. İçerisindeki lifler de oldukça faydalıdır. Armuttaki çözünür lifler kan kolesterol seviyesini dengelerken, çözünmeyen lifler ise bağırsakların düzgün çalışmasını için faydalıdır. 1 porsiyon meyve olarak 1 orta boy armut tüketebilirsiniz. [adsense]

Nar

Nar da antioksidan etkisine sahiptir. İçerisinde potasyum, lif, niasin, C ve A vitamini bulunmaktadır. Gribe karşı nar önemlidir çünkü bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir. Narın aynı zamanda kolesterol düşürücü, kalp sağlığını koruyucu, kan yapıcı, idrar söktürücü, enerji verici ve tansiyon düşürücü etkileri de bulunmaktadır.

1 porsiyon meyve listeniz için yarım küçük boy nar yiyebilirsiniz.

Portakal

Kış deyince portakal ilk akla gelen meyvelerdendir. Zengin C vitamini içerdiği için vücudunuzun savunma mekanizmasını kuvvetlendirir. İçerisinde B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum da bulunmaktadır. Tansiyonu dengelemeye yardım eder, kolesterol seviyesini düşürür, damarları ve kılcal damarları güçlendirir. 1 porsiyon meyve yiyecekseniz 1 orta boy portakal tercih edebilirsiniz.

Mandalina

Mandalina da portakal gibi vucüdumuzun hastalıklara karşı direnme gücünü arttırır. Yüksek tansiyonu ve kötü kolesterol seviyesini düşürür, damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. 1 porsiyon meyve yiyecekseniz 2 küçük boy mandalina tüketebilirsiniz.

Kivi

Kivi de iyi bir vitamin deposu olarak soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korunmamıza yardım eder.

1 porsiyon meyve için 1 adet kivi yiyebilirsiniz.

(kaynak: www.dilarakocak.com.tr )

Vücut direncini arttıran bitkiler hakkındaki yazımız için tıklayın: Vücut direncini arttıran bitkiler

Bir önceki yazımız olan Vücut Direncini Arttıran Bitkiler başlıklı makalemizde direnç artırıcı bitkiler, direnç arttırıcı yiyecekler ve dırenç arttıran yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/