Bağışıklığı Güçlendiren Bitkiler

Bağışıklığı Güçlendiren Bitkiler

Vücudun birçok sistemi bulunmaktadır. Bu sistemlere solunum, sindirim, dolaşım, sinir, boşaltım ve üreme örnek olarak verilebilir. Bağışıklık sistemi ise diğer sistemlerle bağlantı kuran, özel bir sistem olarak ele alınır. Vücudu hastalıklardan koruyan, sağlıklı ve dinç kalmasını sağlayan bir sistemdir. Herhangi bir sağlık sorununda hemen harekete geçen ve daha önce yaşanmış bir sağlık probleminin tekrarlaması durumunda […]


Vücudun birçok sistemi bulunmaktadır. Bu sistemlere solunum, sindirim, dolaşım, sinir, boşaltım ve üreme örnek olarak verilebilir. Bağışıklık sistemi ise diğer sistemlerle bağlantı kuran, özel bir sistem olarak ele alınır. Vücudu hastalıklardan koruyan, sağlıklı ve dinç kalmasını sağlayan bir sistemdir. Herhangi bir sağlık sorununda hemen harekete geçen ve daha önce yaşanmış bir sağlık probleminin tekrarlaması durumunda savunma içerisine giren bir mekanizması vardır. Dengeli ve düzenli beslenme, stresten uzak durma, yeterli dinlenme, spor ve kötü alışkanlıklardan uzak durma bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli faktörlerdir.

1) Dolmalık Biber

Ülkemizde dolma yemeğinde kullanılan dolmalık biber, bağışıklık sistemini güçlendirme açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Kanser riski bağışıklık sistemiyle orantılı olarak bir yol izlediğinden dolayı, kanser riskini aza indirici özelliği aynı zamanda bağışık sisteminin güçlenmesi anlamına gelmektedir. İçeriğinde bulunan zeaksantin maddesi, bağışıklığı dengeleyici bir rol üstlenmektedir.

2) Ekinezya

Bağışıklık sistemini güçlendirici bitkilerin başında gelen ekinezya, üst solunum yolları enfeksiyonlarında da sık tercih edilen bir bitkidir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının da altında yatan sebeplerden biri bağışıklık sisteminin zayıflaması ve vücudun buna bir tepki göstermesi olduğundan dolayı, faydalı bir bitki olarak ele alınır.

3) Ginseng

Farklı çeşitleri bulunan ginseng, içeriğinde bulunan ginsenosit maddesi ile bağışıklık sistemini güçlendirici bir görev üstlenmiştir. Aynı zamanda iltihap giderici özelliği bulunan bu bitkinin, zihni güçlendirdiği de araştırmalar sonucu ispatlanmıştır. Stres faktörü, sağlık sorunlarını tetiklemesi açısından oldukça önem verilmesi gereken bir konudur. Bu bitkinin, stres faktörüne de iyi gelen yönü vardır.

4) Maydanoz

Yemeklerin ve salataların vazgeçilmezi olan maydanoz, birçok sağlık sorununda tedavi edici olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan apijenin maddesi sayesinde bağışıklığın güçlenmesinde son derece etkili bir bitkidir. Bunun yanı sıra idrar söktürücü ve yüksek tansiyonu düşürücü özellikleri de mevcuttur.

5) Sarımsak

Sarımsak her ne kadar bıraktığı kokudan dolayı, tüketim açısından kaçınılsa da oldukça etkili bir besindir. Sağlık sorunlarında bitkisel tedavi olarak kullanılmaya başlanması da oldukça eskilere dayanmaktadır. Doğal antibiyotik olarak adlandırılan sarımsak; mikroorganizmalara karşı savaşan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir bitkidir.

6) Tarçın

Tarçın içeriğinde bulunan sinnamaldehit maddesi sayesinde, bağışıklığın ayarlanmasında etkili bir tedavi yöntemi sunmaktadır. Aynı zamanda kan şekerini dengelemede de görev almaktadır.

7) Zencefil

Birçok sağlık sorununda etkili bir tedavi yöntemi olarak zencefil kullanılmaktadır. Özellikle solunum yolu enfeksiyonlarında sık olarak tüketilmektedir. Bunun nedeni zayıflamış olan ve direnci düşmüş vücudu güçlendirerek, kısa sürede normale döndürmektir. Aynı zamanda iltihap gidericidir ve migren sorununa iyi gelmektedir.

8) Zerdeçal

Zerdeçal, içeriğinde bulunan kurkumin maddesi sayesinde antioksidan bir özelliğe sahiptir. Birçok sağlık probleminde etkili bir bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bağışıklığı güçlendirici etkisinin aynı sıra; sindirim sistemi problemlerine iyi gelmekte ve iltihap giderici özelliği bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kan Şekerini Dengeleyen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM