Aynısafa Bitkisi (Bahçe Nergisi) ve Faydaları

Aynısafa Bitkisi (Bahçe Nergisi) ve Faydaları

Aynısafa bitkisi aynı zamanda bahçe nergisi, altıncık, öküzgözü veya ölü çiçeği olarak da adlandırılan bir bitkidir. Aynısafanın Faydaları Nelerdir? Yara iyileştirici, safra söktürücü, terletici ve kasılma giderici müshil ilacı olarak kullanılabilmektedir. Bütün çiçeğinin veya sadece çiçeğin dış taç yapraklarının haşlanması sonucu oluşan lapanın kullanılması durumunda ülser, mide krampları, kolitler ve ishal gibi sindirim sistemi kaynaklı […]


Aynısafa bitkisi aynı zamanda bahçe nergisi, altıncık, öküzgözü veya ölü çiçeği olarak da adlandırılan bir bitkidir.

Aynısafanın Faydaları Nelerdir?

Yara iyileştirici, safra söktürücü, terletici ve kasılma giderici müshil ilacı olarak kullanılabilmektedir.

Bütün çiçeğinin veya sadece çiçeğin dış taç yapraklarının haşlanması sonucu oluşan lapanın kullanılması durumunda ülser, mide krampları, kolitler ve ishal gibi sindirim sistemi kaynaklı sorunlarda kullanılabilmektedir.

Dâhili olarak kullanılması durumunda ateş, çıban, apse gibi sorunlarda ve tekrarlayan kusmalarda tedavi edici olarak kullanılabilmektedir. Bitkinin kendisinin ya da yapraklarının haşlanarak kullanılması da aynı özelliği gösterebilmektedir.

Harici olarak da yararlı bir bitkidir. Özsuyu ya da merhem olarak kullanılması durumunda yaralarda iyileştirici etki gösterebilmektedir. Eziklerde, burkulmalarda, kas gerilmelerinde, kramplarda, yaralarda ve çıbanlarda merhemini ya da özsuyunu kullanabilirsiniz.

Siğillerden kurtulmak isteyenlerin en çok tercih ettiği ilaç bahçe nergisinin özsuyundan elde edilen merhemdir.

Aynısafa Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Merhem olarak kullanmak isteyenler 30 gram kurutulmuş yaprak yada çiçeği 30 gram iç yağı ile kaynatarak merhem kıvamına gelene kadar karıştırılmalıdır.

Aynısafa Bitkisi Çayı Nasıl Yapılır?

Çay olarak kullanmak isteyenler ise aşağıda verilen tarifi kullanabilirler.

1 veya 2 çay kaşığı kadar taze ya da kurutulmuş çiçeği yarım bardak kaynar su içerisinde 5 veya 10 dakika kadar demleyiniz. Demlenen çayı süzerek bir bardak içerisine koyunuz. Her saat başı bir çorba kaşığı kadarını içerek yarım bardağı gün içerisinde tüketiniz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/