Ateş Otu ve Faydaları

Ateş Otu ve Faydaları

Ateş otu, diğer adıyla sinirli ot sinirliotgillerden bir bitkidir. Bilinen 260 türü vardır. En çok kullanılan Sivri Sinirli ot; P. LAnceolata L. Ve Büyük Sinirli ot; P. Majör L. Tedavilerde kullanılır. İki türün haricinde Dağ Sinirli otu; P. Alpinal, Beyaz Sinirli ot, P. Medial ve Karga ayağı Sinirli otu; P. Coronopus L. Sayabiliriz. Almanca wegerich […]


Ateş otu, diğer adıyla sinirli ot sinirliotgillerden bir bitkidir. Bilinen 260 türü vardır. En çok kullanılan Sivri Sinirli ot; P. LAnceolata L. Ve Büyük Sinirli ot; P. Majör L. Tedavilerde kullanılır. İki türün haricinde Dağ Sinirli otu; P. Alpinal, Beyaz Sinirli ot, P. Medial ve Karga ayağı Sinirli otu; P. Coronopus L. Sayabiliriz. Almanca wegerich Yoların kralı, yol kenearlarında fazla geliştiğinden Latince plan tago Ayak tabanı ve lanceolata mızrak anlamına gelmektedir. Türkçe de ise Sinirli ot adı verilir. Yaprakları koparıldığında içerisinden beyaz ipliğimsi damarların çıkması nedeniyle Sinirli ot da denilebilinir. Bunun dışında Çıban otu, Kör çıban otu, Yara otu, Pişik otu da denilebilinir. Çıbanı, yaraları ve pişikleri iyileştirdiği için bu bitkiye Sinirli ot denilmesi genellikle Sinirli otu olarak bilinen Kılıç otu ile karıştırılmasına sebep olmaktadır. Kılıç otu da sinirsel hastalıklar, stres, depresyon, bunalım gibi hastalıklara karşı etkili olduğu için bazen sinir otu diye de anılır.

Daha eskilerden Çinliler vereme, Büyük İskender baş ağrısına, Romalılar yaralara ve Türkler öksürüğe karşı kullanmışlardır. Neresinin anavatanı olduğu konusunda net bir bilgiye ulaşılamamıştır. Ancak günümüzde Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın ılıman bölgelerinde yabani olarak yetişir.

Ateş otunun bilinen faydalarından bazıları ise;

– Mikrop öldürücü özelliğe sahiptir.

– Terletici özelliği vardır.

– Ateş düşürücü özelliği vardır.

– Sakinleştirici özelliğe sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Kavunun Faydaları Neler? Kavun ve Faydaları başlıklı makalemizde kavunun faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM