Astıma İyi Gelen Bitkiler

Astıma İyi Gelen Bitkiler

Çağımızın önemli sağlık sorunlarından bir olan astım hastalığı tıbbi tedavisine destek amaçlı olarak bazı bitki türlerine başvurulmakta ve etkin sonuçlar elde edilmektedir. Doğrudan solunum gçlüğüne neden olan solunum yolları rahatsızlığı olan astım hastalığı tedavisinde ek olarak uygulanan etkili bitki türlerinin günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilmesi sayesinde astım rahatsızlığı ataklarının ciddi anlamda azaltılması söz konusu […]

Çağımızın önemli sağlık sorunlarından bir olan astım hastalığı tıbbi tedavisine destek amaçlı olarak bazı bitki türlerine başvurulmakta ve etkin sonuçlar elde edilmektedir. Doğrudan solunum gçlüğüne neden olan solunum yolları rahatsızlığı olan astım hastalığı tedavisinde ek olarak uygulanan etkili bitki türlerinin günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilmesi sayesinde astım rahatsızlığı ataklarının ciddi anlamda azaltılması söz konusu olmaktadır.

Astım Hastalığına İyi Gelen Bitkiler İse Şunlardır;

1- Andız Otu Kökü Bitkisi

Özellikle nefes yollarının rahatlatılması amacıyla kullanılan andız otu kökü bitkisinin iyice ezildikten sonrasında bir miktar bal ile karıştırılarak günlük olarak tüketilmesi yeterlidir.

2- Çam Filizi Bitkisi

Ülkemizde de kullanılan faydalı bitki türlerinden olan çam filizi bitkisinden yalnızca 75 gram oranında kullanımından bir gece öncesinde 1 litre suya ilave edilerek ertesi güne 10 dakika kadar demlemeye bırakıldıktan sonrasında günlük olarak 2 çay bardağı miktarınca tüketilmesi yeterlidir.

3- Devetabanı Bitkisi

Astım rahatsızlığı tedavisinde son derece faydalı sonuçlar sunan muhteşem etkili bitki türlerinden biri olan devetabanı bitkisinin özellikle de kaynar suyun içerisinde bekletilerek demlenmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.Günlük olarak kullanabileceğiniz devatabanı bitkisi sayesinde astım ataklarından kolayca kurtulabilmektesiniz.

4- Sedef Çiçeği Ve Dere Otu Bitkisi

En faydalı bitki türleri listesinde yer alan sedef çiçeği ve dere otu bitkisi astım hastalığı tedavisinde kullanılmak açısından 1 litre kaynatılmış suyun içerisine 1 yemek kaşığı miktarınca sedef çiçeği ve 1 tatlı kaşığı miktarınca da dere otu bitkisinin ilave edilerek, hazırlanan bitkisel karışımın 10 dakika kadar demlemeye bırakıldıktan sonrasında günlük olarak 2 veya 3 çay bardağı miktarınca tüketilmesi yeterlidir.

5- Üzerlik Tohumu Bitkisi

Beyin yatıştırıcı, ruhsal huzur verici gibi özelliklere sahip olan üzerlik tohumu bitkisi aynı zamanda astım rahatsızlığında da etkili sonuçlar sunabilen bitki türleri arasında bulunmaktadır. 1 yemek kaşığı miktarınca taze öğütülmüş üzerlik tohumu iyice dövüldükten hemen sonrasında 1 tatlı kaşığı miktarınca bal ilave edilerek macun kıvamına ulaşması sağlandıktan sonrasında günlük olarak 3 tatlı kaşığı miktarınca tüketilmesi yeterlidir.

6-Kantaron Bitkisi

Birçok faydaları bulunan kantarın bitkisi, aynı zamanda astım rahatsızlığında da etkili sonuçlar sunmaktadır. Bu muhteşem bitki türünden faydalanmak açısından 1 su bardağı kaynar suyun içerisine 1 çay kaşığı miktarınca kantaron ilave edilerek 10 dakika boyunca bekletildikten sonrasında günlük olarak sabah aç karnına tüketilmesi yeterlidir.

Astım Rahatsızlığına İyi Gelen Diğer Besinler İse Şunlardır;

 Maydanoz

Birçok faydaları bulunan maydanoz, aynı zamanda astım probleminde de fayda sağlamakta ve bu sayede uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Özellikle de tohumunun çay şeklinde demlenmesi ve kaynar su ile meydana gelen orjinal suyunun günlük olarak 1 su bardağı miktarınca tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Marul

Astıma iyi gelen besinler arasında yer alan marul yapraklarının üzerine bir miktar limon suyu ilave edilerek günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilmesinde fayda bulunmaktadır.

Havuç

Astım hastalığı tedavisinde etkili sonuçlar sunan besinlerden biri olan 1 bardak taze sıkılmış havuç suyunun içerisine 1 tatlı kaşığı miktarınca bal ilave edilerek günlük olarak 2-3 kez tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Astım rahatsızlığına iyi gelen bitkilerden ve besinlerden faydalanılmadan önce, diyabet, yüksek kolesterol ve hiper tansiyon hastalığı gibi ciddi kronik türü sağlık sorunlarının söz konusu olması durumunda, ilk olarak ilgili doktora danışılmalı ve doktorun uygun görmesi durumunda astıma iyi gelen bitkilerden faydalanılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Basura İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM