Artemisia Absinthium (Pelin Otu) Bitkisi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Artemisia Absinthium (Pelin Otu) Bitkisi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Pelin otunun faydaları ve pelin otu hakkındaki bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz. Pelin otunun birçok faydası ve kullanım alanı bulunmaktadır.   Pelin Otu Bitkisi Nedir? Latince adı Artemisia Absinthium olan pelin otuna bu isim eski Yunan Tanrıçalarından olan ve avcılık tanrıçası da olarak bilinen Artemis’ten konulmuştur. Pelin otu Avrupa, Asya, Kuzey Afrika gibi bölgelerde yetişirken, yabani […]


Pelin otunun faydaları ve pelin otu hakkındaki bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz. Pelin otunun birçok faydası ve kullanım alanı bulunmaktadır.

 

Pelin Otu Bitkisi Nedir?

Latince adı Artemisia Absinthium olan pelin otuna bu isim eski Yunan Tanrıçalarından olan ve avcılık tanrıçası da olarak bilinen Artemis’ten konulmuştur. Pelin otu Avrupa, Asya, Kuzey Afrika gibi bölgelerde yetişirken, yabani olarak Kuzey Amerika’da da yetiştiği bilinmektedir. Pelin otu çok faydalı bir bitki olsa da uyuşturucu gibi maddelerin yapımında da kullanıldığı bilinmektedir.

 

Pelin Otunun Faydaları Nelerdir?

Pelin otu kurutulmuş olarak satışa sunulmaktadır. Bu otu alarak sizde aşağıdaki faydalarından yararlanabilirsiniz:

 • İştah arttırıcı bir etkisi bulunmaktadır.
 • Hazımsızlığa iyi gelmektedir.
 • Safra kesesindeki rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
 • Karaciğerde bulunan sorunların giderilmesine yardımcı olur.
 • Antioksidan etki sağlamaktadır.
 • Cinsel isteği artırır.
 • Adet dönemi sancılarının hafiflemesini ağlamaktadır.
 • Ciltteki tahrişleri önler.
 • İnsanların daha sakin olmasını sağlar.
 • Uykusuzluğa iyi gelmektedir. Uyumadan önce tüketilebilir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Bağırsakta yaşanan sorunların giderilmesini sağlar. Ayrıca bağırsakta bulunan parazitlerin düşmesini ve temizlenmesini sağlar.
 • Terlemeyi sağlar.
 • İltihapları önlemektedir.
 • Böcek ve diğer haşereleri uzaklaştırır.
 • Pelin otu fare ve kurtlar tarafından tüketilmez. Bu yüzden bu tarz canlılardan da kaçınmak için kullanılabilir.

 

Pelin Otunun Zararları:

Pelin otu zararları da yararları kadar fazladır. Pelin otunda zehir maddesinin bulunduğu söylenmektedir. Fakat bu zamana kadar pelin otundan zehirlenen bir kişi bulunmaktadır. Bu kişi buhar ile damıtılmış pelin otu yağından 10ml kadar içtiği için zehirlenmiştir. Bu yüzden pelin otu kullanımlarına dikkat ediniz. Örneğin; 2 – 3 hafta pelin otu tükettikten sonra yine aynı süre pelin otuna bir ara verip tüketmeyiniz. Bazı kullanımlarda halüsinasyon etkisi olduğundan dolayı pelin otu uyuşturucu yapımlarında da kullanılan bir bitkidir. Fazla kullanıldığı zaman pelin otu ishal, bulantı ve baş dönmesi yaparken, bağımlılığa da sebep olduğu görülmüştür. Ayrıca merkezi sinir sistemine ve beyne zarar verebilmektedir. Pelin otunu mide ülseri, bağırsak ülseri, böbrek yetmezliği olan kişiler hamile kadınların kullanması zararlı olabilmektedir. Süt döneminde kullanılmasının da sütü etkileyeceği bilinmektedir. Adet dönemi sancıları ve diğer sorunlar için kullanmak isteyen kişilerin de dikkatli olması gerekmektedir. Pelin otu rahmi uyaran bir ottur. Düzenli olarak kullanılmaması gerekmektedir. Bu yüzden bu ağrılar için sık olmayan pelin otu kullanımları tercih edilmelidir. 7 yaşından küçük çocuklara kullandırtılmaması gerekmektedir.

 

Pelin Otunun Kullanım Alanları:

Pelin otunun içki yapımlarında sık kullanıldığı bilinmektedir. Pelin otu absinthe denilen ve ülkemizde absent olarak bilinen içkinin yapımında kullanılmaktadır. Böylece dolaylı olarak rakı yapımında da kullanılmış olmaktadır. Ayrıca pelin otu bir beyaz şarap türevi olan vermut içkisinin de yapımında kullanılmaktadır. Ülkemizde pelin otu daha çok çay ve yağ olarak kullanılmaktadır.

Pelin Otu Çayı: Pelin otunun kurutulmuş yapraklarından çay yapabilirsiniz. Pelin otu acı olduğundan dolayı, içilecek olan bir bardak çay için en faz bir çay kaşığı pelin otu koymalısınız. Pelin otu çayını uzun süre demlememeniz gerekmektedir yoksa acı tadı artacaktır. Çayınızı tatlandırmak için içine başka malzemeler de ekleyebilirsiniz. Nanenin bu gibi durumlar için kullanımı idealdir.

Pelin Otu Yağı: Pelin otundan biraz uçucu özelliği olan bir yağ elde edilmektedir. Yağı kullanım alanınıza göre ağızdan veya doğrudan cilt üzerine yapılan uygulama ile kullanabilirsiniz. Yağı cildinize kullanmak istiyorsanız, masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Yağı ağız yoluyla almak istiyorsanız, suya çok küçük bir damla karıştırarak kullanabilirsiniz. Küp şeker üzerine damlatılarak da kullanıldığı görülmüştür.

İki kullanımın da dozunda olmasına dikkat ediniz. Sık kullanmayınız.

Bir önceki yazımız olan Kuşkonmaz Otu Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM