Ardıç Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ardıç Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Günümüzde en afzla kullanılan bitki türlerinden biri de ardıç bitkisidir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda birçok faydalarının bulunduğu bu harika bitki türü günümüzde orjinal tohum olarak kullanılabildiği gibi ayrıca çay şekliyle de tüketilebilmektedirler. Peki ardıç bitkisi nedir faydaları nelerdir dilerseniz yazımızda bu türü hakkındaki bu sorulara cevaplar sunalım. Ardıç Bitkisi Nedir? Ardıç bitkisi daha çok kozalık alanlarda […]


Günümüzde en afzla kullanılan bitki türlerinden biri de ardıç bitkisidir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda birçok faydalarının bulunduğu bu harika bitki türü günümüzde orjinal tohum olarak kullanılabildiği gibi ayrıca çay şekliyle de tüketilebilmektedirler. Peki ardıç bitkisi nedir faydaları nelerdir dilerseniz yazımızda bu türü hakkındaki bu sorulara cevaplar sunalım.

Ardıç Bitkisi Nedir?

Ardıç bitkisi daha çok kozalık alanlarda yetişen ve oldukça hoş kokuya sahip olan bir bitki türüdür. Boyunun 2,5 metreye kadar ulaşabilen ardıç bitkisinin yaprakları oldukça ince, uzun ve hoş kokuludur. Dünyanın çeşitli bölgelerinde kendiliğinden yetişebilen bu harika bitki türünün meyveleri ise oldukça parlak ve kozalak şeklindedir. Ardıç bitkisinin meyvelerine ise ardıç tohumu ismi verilmekte olup birçok türleri bulunmaktadır. Yılda 2 defaya mahsus olarak kasım ve aralık aylarında toplanarak kurutulmaktadır.

Ardıç Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?

 • Ardıç bitkisinin içeriği oldukça zengindir. Dolaysıyla içeriğinin çok zengin olmasına beraberinde bu harika bitki türüne de birçok özellikler katmaktadır.
 • Ardıç bitkisinin başlıca özellikleri ise harika bir idrar sökücü olması, mideyi kuvvetlendirici ve harika bir mikrop ve balgam sökücüsü olmasıdır. Tüm bu önemli nitelikleri sayesinde günümüz bitkisel tedavi uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir.

Faydaları Nelerdir?

 • Cilt sorunlarına karşı oldukça etkilidir.
 • Romatizma ve soğuk algınlığı hastalıklarına karşı da koruyucu etkisi bulunmaktadır.
 • Kandaki şeker oranını düşürmektedir.
 • Kadınlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan regl ağrılarını kesmektedir.
 • Kötü nefes kokusunun giderilmesinde oldukça etkilidir.
 • Kansızlığa çok iyi gelmektedir.
 • İdrar sökücüdür.
 • Bağ ağrısını yok eder.
 • Öksürük kesicidir.
 • Fazla kiloların atılmasına yardımcı olmaktadır.

Yan Etkileri Nelerdir?

Uzmanlar ardıç bitkisini özellikle böbrek hastalarının ve gebe kadınların kesinlikle kullanmamasını belirtmektedirler. Bu harika bitki türü böbrek hastalarına ve gebe kadınlara uzmanlar tarafından yasaklanmıştır. Uzmanlar ayrıca bu harika bitki türünün en fazla 6 hafta kadar kullanılması gerektiğinin de altını çizmektedirler. Ayrıca bireylerin ardıç bitkisini kullanmadan öncede mutlak olarak doktora danışması gerektiğini de belirtmektedirler.

Uzmanlar ardç bitkisinin yan etkilerine maruz kalınmaması açısından bireylerin bu bitki türünden faydalanmadan önce ilk olarak ilgili doktora başvurmasında faydalar bulunduğunu belirtmektedirler. Bu ayrıntı hakkında da bilgiler sunduktan sonra ardıç bitkisi hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Makalemizde ardıç bitkisi nedir faydaları nelerdir hakkında bilgiler sunduk.Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir. Tüm bitkisel ürünlerin kullanılmadan öncesinde ilgili doktora başvurulması gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

Bir önceki yazımız olan Karayemiş (Taflan) Meyvesinin Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM