Anasonun Faydaları ve Anason Çayı Yapılışı

Anasonun Faydaları ve Anason Çayı Yapılışı

Büyük anason otu, ayrıca enisen, ezanteri, ezertere, mesir otu gibi isimler ile anılan bir ottur. Spazm çözücü, gaz giderici, terletici, idrar söktürücü etkilerinin yanında birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Anasonun Faydaları Nelerdir? Anason kökünün kaynatılması neticesinde boğaz iltihaplarına karşı kullanabileceğiniz bir gargara elde edebilirsiniz. Soğuk algınlıklarında, bronşit ve gırtlak iltihaplanmalarında kullanabilirsiniz. Kızıl ateşi, kızamık ve kızamıkçık […]


Büyük anason otu, ayrıca enisen, ezanteri, ezertere, mesir otu gibi isimler ile anılan bir ottur. Spazm çözücü, gaz giderici, terletici, idrar söktürücü etkilerinin yanında birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Anasonun Faydaları Nelerdir?

Anason kökünün kaynatılması neticesinde boğaz iltihaplarına karşı kullanabileceğiniz bir gargara elde edebilirsiniz.

Soğuk algınlıklarında, bronşit ve gırtlak iltihaplanmalarında kullanabilirsiniz. Kızıl ateşi, kızamık ve kızamıkçık gibi çocukluk hastalıklarında ise duruma göre kullanılabilinmektedir.

Nezle ve kalp ile ilgili sorunlarda kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Hazım problemi yaşayanların, bağırsak gazlarından şikâyet edenlerin ve ishal sorunu yaşayanların kullanmasında sakınca görülmemektedir.

Bebek ve Küçük Çocuklar İçin Anason Çayı

Bebeklere ve küçük çocuklara gaz sıkıntıları olduğu zaman ve öksürük için anason çayı içirebilirsiniz.

Çayının hazırlanma aşaması biraz uzun sürebilmektedir. İşte büyük anason otunun çay olarak hazırlanma yolları…

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır?

• 2 çay kaşığı kadar kurutulmuş kök gövdeyi 1 bardak soğuk su içerisinde 10 saat kadar bekleterek ıslatın. Ardından bu kök gövdeyi bir barda kaynar su içerisinde demleyin. Elde edilen sıcak çayın içerisine ilk etapta kök gövdenin bekletilmesi ile oluşmuş olan soğuk suyu ilave ediniz. İsteğe bağlı olarak bal ile tatlandırıp veya tatlandırmadan günde 1 veya 1,5 bardak olmak üzere tüketebilirsiniz.

• Gargara olarak kullanmak isterseniz eğer kök gövdeyi bir bardak kaynar su içerisinde bekleterek kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Aynısafa Bitkisi (Bahçe Nergisi) ve Faydaları başlıklı makalemizde Aynisefa otunun faydalari, aynı sefa bitkisi faydaları ve aynısafa bitkisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/