Doğal Hekim
Aloe Vera Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir ?
Sosyal Medyada Paylaş
5 Ağustos 2017
admin

Aloe Vera Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir ?

Çok eski çağlardan beri tedavi amaçlı kullanılan bir bitkidir. Zambakgiller ailesine ait ve 400’den fazla çeşidi olan popüler bitkiler arasındadır. Ülkemizde özellikle 90’lı yıllarda popüler olan bu bitki, sağlık açısından en faydalı bitkiler arasındadır. Bu bitkiden yapılan onlarca çeşit ürün bulunmaktadır. Diğer bitkilere göre biraz daha pahalı olan aloe vera, üzerinde birçok


Çok eski çağlardan beri tedavi amaçlı kullanılan bir bitkidir. Zambakgiller ailesine ait ve 400’den fazla çeşidi olan popüler bitkiler arasındadır. Ülkemizde özellikle 90’lı yıllarda popüler olan bu bitki, sağlık açısından en faydalı bitkiler arasındadır. Bu bitkiden yapılan onlarca çeşit ürün bulunmaktadır. Diğer bitkilere göre biraz daha pahalı olan aloe vera, üzerinde birçok araştırma yapılmış ve olumlu sonuçları ortaya çıkarılmış önemli bir yardımcı üründür. Bu mucize bitkinin faydalarından bazılarını ilgilenenler için aşağıda sıraladık.

Kolesterol: Damar tıkanmalarına karşı faydalı olduğu için dolaylı olarak kolesterol tedavisinde de yararlı olduğu ortaya konmuş bitkiler arasındadır. Yüksek kolesterolü düşürmede çok etkilidir. Ayrıca kolesterolseviyesinin normal şekilde seyretmesinde sıkça kullanılabilir. Çiçeğinin çayının içilmesi bu konuda yardımcı olacaktır.

Kalp Ve Damar Sağlığı: Gerek bazı bitkilerle yapılan kür ve gerekse sadece aloe vera ile yapılacak kür kalp ve damar sağlığının düzenli seyretmesinde çok faydalı bir yardımcı bitkidir. Kan akışını hızlandırma özelliği sayesinde damar tıkanıklıklarının önlenmesinde etkilidir. Bu sayede dolaylı olarak vücuttaki oksijen dolaşımının sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Alerjiler: Cilt sorunlarına karşı bulunmaz bir nimettir. Bu bitkiden yapılan sabunlar ve jeller bu konuda rahatsızlığı olanlar için mükemmel bir yardımcıdır. Ciltteki küçük alerjiler için kullanılmasının yanında gene ciltte meydana gelen tahrişler ve enfeksiyonlar için de kullanılabilen bitkiler arasındadır.

Akneler: Bu bitkinin sabunu akne tedavisinde çok rahat kullanılabilir. Bunun için hiç katkısız aloe vera sabunu kullanmanız gerekmektedir. Güneş yanıkları içinde bu sabundan faydalanabilirsiniz. Oluşan yanıkların enfeksiyon kapmasını önler ve aynı zamanda cildinizin nemli kalmasını da sağlamış olursunuz.

Tümörler: Tümör oluşumunu engelleyen özelliği bilinen bir gerçektir. Bu bitkinin çayının böyle bir özelliği olduğu bazı uzmanlar tarafından söylenmektedir. Düzenli olarak tüketilmesinin kanser oluşumunu engellediği söylenmektedir.

Cilt Sağlığı: Bu bitkinin en çok kullanıldığı alan cilt sorunlarıdır. Serbest radikallerin cilt üzerindeki dolaşımını önemli ölçüde engellediği bilinmektedir. Cilt hücrelerini güçlendiren bir yapısı vardır. Bunun için yağını ya da sabununu düzenli olarak cildinize uygulamanız yeterli olacaktır.

Sindirim Sistemi: Günlük düzenli olarak aloe vera çayı içilmesi sindirim sisteminin sağlıklı işlemesinde çok etkilidir. Kansızlık (anemi), hemoroit, mide ve böbrek sağlığına faydaları vardır.

Başlıklar Halinde Aloe Vera Bitkisinin Diğer Faydaları

l Radyasyon etkilerini azaltır

l İçecekleri vücuda vitamin ve mineral sağlar

l Spreyi mikrop kırıcı olarak kullanılabilir

l Diyabete karşı faydalıdır

l Jeli böcek sokmalarına karşı kullanılabilir ve oluşan ağrıyı giderir

l Kremi veya jeli donma kaynaklı oluşan doku hasarlarının azaltılmasında çok etkilidir

l Jeli sivilce oluşumunu engeller, oluşmuş sivilcelerin giderilmesinde çok etkilidir

l Sedef hastalığının etkilerini azaltır

Egzama ve mantarlara karşı oldukça faydalıdır

l Bağırsak enfeksiyonu ve şişkinliğine karşı aloe vera suyunun içilmesi sık sık önerilir

l Kaynatılarak elde edilen suyunun içilmesi astım rahatsızlığının etkisinin hafifletilmesine yarar

l Pamukla göze sürülen suyu gözde oluşan iltihaplanmaları giderir

l Elma ile beraber alındığında müshil vazifesi görür

l Hindistan cevizi yağı ile karıştırılan aloe vera yağı saçların çabuk uzamasını sağlar ve saç derisinin sağlığının korunmasına yardımcı olur. Böylece kepek sorununun da önüne geçilmiş olur

l Bebeklerin hassas cilt yapıları olduğu için uzmanlar bu bitkinin sabununu önerirler

Aloe Veranın Yan Etkileri Ve Zararları

l Uzun süreli kullanımlar kanlı idrar, tansiyon düşüklüğü, kilo kaybı, ishal, böbrek sorunlarına sebep olur

l Hamilelik döneminde ağız yoluyla alınmamasına uzmanlar dikkat çekmektedirler

l 12 yaşından küçük çocukların ağız yoluyla almaları ishal ve karın ağrılarına yol açar

l Hemoroit sorunu olanların aloe vera yaprağını tüketiminden uzak durmaları gerekir

l Herhangi bir konuda ameliyat olunacaksa en az iki hafta öncesinden aloe vera ürünlerinin kullanılmasına son verilmelidir

Her bitkide olduğu gibi aloe vera bitkisinin de gereğinden fazla kullanılması sakıncalar doğuracaktır. Yüksek dozda ve aşırı kullanımının ciltte ve organlarda hasara yol açacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Bu sakıncaların ortaya çıkmaması için düşük oranlarda alınması gerekir. Bu sayede yararlarının ortaya çıkması sağlanmış olur. Gerek sabunu, gerekse jeli ve suyunu düzenli ama düşük oranlarda kullanmak çok daha faydalı olacaktır. Ayrıca bir uzmana danışılarak bu bitkiden yararlanmak daha sağlıklı bir yoldur. Uzman size hangi dozda ve oranda kullanmanız gerektiği konusunda yol gösterecektir.

Bir önceki yazımız olan Kuşburnu ve Faydaları: Kuşburnunun Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde kuşburnu neye iyi gelir, kuşburnunun faydaları ve kuşburnunun faydaları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2017